Knižní úlovky 2

Ahoj,

jsem tady s dalším článkem, kde, jak doufám, najdete třeba nějakou tu inspiraci. Dnešní úlovky se nesou v duchu nákupů, protože jsem objevila na portále Megaknih skvělé slevy.

Jako první je tu Mysterium Tremendum od Sebastiana Rainera. Tuto knihu mám již dávno přečtenou (recenze zde), ale v knihovně jsem ji mít musela a to z jednoho prostého důvodu – tehdy při čtení mě velmi oslovila, líbila se mi a proto jsem neváhala s její koupí v papíru.

Anotace:
Absolutní odhalení nejtemnějších koutů lidské duše.
Inspirace a posedlost Tizianovým obrazem Apollón a Marsyás.
Neuvěřitelný přerod muže v bytost posedlou svým dílem.
Emoční zážitek z tajemství zvaného mysterium tremendum.
Rázný a hrůzný počin životem zkoušeného muže.
Příběh se odehrává v 70. letech v Beskydech. Mladý výtvarník způsobí autonehodu, která ničivě dopadá na obyvatele vesnice i umělcovu psychiku.
Román zaujme fanoušky filmů Davida Lynche a románů Stephena Kinga. Z české tradice navazuje na Ladislava Klímu či Gustava Meyrinka. Zjevná inspirace vychází i z textů kapely The Plastic People of the Universe.

Jako další tady mám knihu od Blake Crouch, Městečko Pines. Nečetla jsem ji, ale mám to v plánu. Četla jsem na ni kladné recenze a tím, že byla ve slevě, bylo rozhodnuto. 🙂 Je moje 🙂

Anotace:
Agent tajné služby Ethan Burke do městečka přijíždí hledat dva pohřešované federální agenty. Úkol je jasný a zcela odpovídá práci, na jakou je Burke zvyklý. Netuší však, že ho ve zdánlivě idylickém městečku čeká řada nepříjemných překvapení. Po vážné automobilové nehodě skončí v nemocnici. Od místního psychiatra se dozví, že utrpěl poranění mozku a že rozhodně nemůže opustit nemocnici. Ethan ho neuposlechne a bez peněz a bez dokladů vyráží do města, aby se pustil do vyšetřování. Naráží na neochotu místního šerifa a řadu podivných osob, z nichž žádná není tím, kým se zdá. Nemůže se spojit se svými nadřízenými ani s manželkou a stále jasněji si uvědomuje, že se ocitl ve světě, jemuž nerozumí a v němž se necítí ani trochu bezpečně.
Kniha Městečko Pines je další z řady mimořádně úspěšných knih Blakea Crouche, který je ve Spojených státech a mnoha dalších zemích celého světa znám jako autor napínavých příběhů na pomezí hororu, thrilleru a sci-fi. A právě tuto prověřenou kombinaci Crouch použil i v románu Městečko Pines, který vyniká svižnými, skvěle vypointovanými dialogy, přesvědčivou kresbou jednotlivých postav a především strhujícím příběhem s překvapivým rozuzlením, jež vám vyrazí dech.
Městečko Pines nadchne všechny fanoušky Stephena Kinga, Petera Strauba a Paula Wilsona i milovníky Lynchova seriálu Městečko Twin Peaks, jímž se Crouch nechal podle svých vlastních slov inspirovat. A nejen je. Potěší každého, kdo má rád napětí a kvalitní literaturu.

Dalším kouskem je Velký útěk od Paula Brickhilla. Autentické příběhy sestřelených pilotů z německých zajateckých táborů. Tuhle jsem tam nemohla nechat ležet. Mám ráda příběhy z války, takže to byla jasná volba.

Anotace:
Autentické příběhy útěků britských sestřelených pilotů z německých zajateckých táborů. Kniha se stala v roce svého vydání 1950 bestsellerem.
Není to román, ale autentické svědectví o britských letcích, kteří se ani poté, kdy byli sestřeleni a ocitli se v německém zajetí, nevzdávali a neustále se pokoušeli uniknout, dostat se do vlasti a znovu bojovat proti nacistům. Autor sám prožil toto dobrodružství. Narodil se v Austrálii, tam prodělal výcvik a první lety, ale za druhé světové války vstoupil jako stíhač do britského Královského letectva. Nad Tunisem byl však sestřelen a dostal se do německého zajetí, do proslaveného tábora britských zajatých pilotů Stalag Luft III. Když v roce 1950 vyšlo poprvé jeho vyprávění o snad největším pokusu zajatců o útěk, kniha se stala senzací. Autor sám nepřiznává, zda se osobně účastnil hloubení tunelu a útěku. Zřejmě nikoliv, protože ze 76 lidí, kterým se podařilo uprchnout, jen čtyři dosáhli Anglie. Ostatní pochytali Němci, stejně tak jako ve většině jiných případů, a na přímý Hitlerův rozkaz jich padesát zavraždili – prý při pokusu o útěk. Autor v knize připomíná i mnohé jiné historie útěků, které se odehrávaly v každém zajateckém táboře, protože podle ženevské konvence, podepsané rovněž Německem, se takové případy měly posuzovat „shovívavě“, a také se většinou trestaly několika dny samotky. Závěr knihy popisuje, jak britské zpravodajské služby po celé Evropě, i v Československu, hledaly po válce stopy, které by jim poskytly důkazy, jak skutečně zahynulo oněch padesát zavražděných britských pilotů a kdo za to nese osobní odpovědnost. 

Opět to není hromada kousků, na které jste zvyklí, za to jsou to tituly, které by vás mohly oslovit. Zvláště Mysterium Tremendum, protože už ho mám přečtené, vám doporučuji. Psychózní kniha, u které nebudete chápat vůbec nic a budete se opravdu bavit. 🙂

Mějte krásný a úspěšný den!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *