Dívka na útěku – Joanna Rees

Autor: Joanna Rees
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2020
Počet stran: 480

„Usmála se. Percy to možná nepovažoval za vzrušující, ale ona ano. Pohladila kusy červené hedvábné látky na velké dřevěné lavici. „Vždycky jsem snila o tom, jak dělám něco takového… že mám, pro koho to dělat… Něco takového jsem se vždycky chtěla naučit.“ Už jenom vyřknout to nahlas jí připadalo pošetilé. Tam, odkud pocházela, by takové ideály nepřežily střetnutí s jejími rodiči, kteří odmítali každou známku kreativity. Jedině Meg a Ruth jí tu a tam ve střižně továrny dovolily, aby je sledovala při práci, a John jí občas nechal míchat barvy na bavlnu. Odjakživa ji ale fascinovaly látky, které továrna produkovala, a snila o milionech způsobů využití pro žoky materiálu, které její otec vyvážel do Ameriky.“

Píše se rok 1926 a Anna Dartonová je na útěku před hrozným zločinem, který byla přinucena spáchat. Osamělá a vyděšená přijíždí do Londýna, kde k ní přichází záchrana v podobě Nancy, sebevědomé americké tanečnice v neblaze proslulém nočním klubu. Anna si změní jméno na Vitu Caseyovou a začne také vystupovat. Tím se ocitá se v nevázaném světě tance, večírků, nekonvenčních žen a módy.
Když se seznámí s elegantním Archiem Fenwickem, pohřbí výčitky svědomí a uvěří jeho slibům, že ji bude za všech okolností milovat. Neuvědomuje si však, že ji rychle dohání skrývaná minulost, a když kvůli tomu začínají trpět její nejbližší, musí se postavit minulým skutkům čelem, nebo riskovat, že ztratí vše, co je jí drahé.

Tento román, který se odehrává v minulých letech, je moc čtivý. I když se dostáváme do roku 1926, tak je to zajímavé, peprné a osvěžující. Dívka na útěku je o ženě, která přes nesouhlas mužů hledá své místo na slunci jako svobodná žena, která nestojí ve stínu muže. Už to sice není taková nepřístojnost, ale pořád je ta cesta velmi trnitá.

Anna Dartonová pochází z rodiny, která patří do vyšší společnosti. Vlastní továrny na bavlnu a velmi se jim daří. Ale taky pochází z rodiny, kde velí muži a ženy jsou zde jen přívěšek, který se má starat o domácnost a děti. Nepočítá se s tím, že by používala mozek nebo uměla nějaké jiné dovednosti než vyšívat, hrát na hudební nástroj, zpívat či tančit. To ale krásné Anně nestačí a tak sem tam projeví zájem o výrobu bavlny, módu či koně.
Je ale velice rychle vrácena otcem na své místo. Kdo ji ovšem dělá peklo na zemi, je její bratr Clement. Týrá ji a šikanuje. Když zjistí jaké s ní mají plány, tak se rozhodne utéct. Bratr ji přistihne a dostanou se do konfliktu. Anně se podaří utéct, ale s myšlenkou, že spáchala ten nejhorší zločin.
Dostává se vlakem do Londýna, kde přijde během pár dní o to málo peněz, co ukradla doma, a když už si myslí, že je ztracená, objeví se jako blesk z čistého nebe sebevědomá Američanka Nancy.

Nancy se živí jako revuální tanečnice v jednom proslulém nočním klubu. Anna si změní jméno na Verity Caseyovou a stane se také tanečnicí. Díky této velké lži si vybuduje nový život. Ale vše nás vždy dostihne a tak i Vita musí jednoho dne přiznat, kdo je. Zničí to její nový život a podnikání, které si vysnila? 

Společně s Annou tedy většinu příběhu Vitou potkáváme spoustu dalších postav. Některé nás provází každou stránkou celý příběh Dívka na útěku, některé v pár úryvcích, ale měla jsem pocit, že všechny do příběhu zapadají. Žádná mi nepřišla navíc či nudná.
Clement je klasický muž té doby, pohrdá ženami i svou vlastní matkou, má je jen k jednomu účelu. Archie dokáže pochopit ženské sny, ale je vychován pro rodinu a zachování jejího jména. Jednoduše řečeno, je ovládán matkou a její povýšeností. Pochopíme i otázku homosexuality v této době a to, že i když je člověk sebe hodnější jako paní Bellová, tak jsou hranice, které ani její mysl nepřekročí.
A nakonec bych zmínila všechny tanečnice. Holky, které vám možná připomenou vaše vlastní kamarádky. I když žijí ve světě, kde jsou utlačovány, tak díky tomu, že tancují, vidí, že je muži potřebují víc než připouští, věří na svobodné povolání a mají vlastní názory. Chovají se a vystupují jako by vlastně žádné hranice neexistovaly.

„Clementa to ohromilo, Anna dosáhla od útěku z domova tolika věcí.   
„Není to žádná nána, to mi věřte,“ pokračoval Fox a sundal nohy ze stolu.
„Trochu jsem se vyptával. Jeden z mých zdrojů uvádí, že pokud to vezme za správný konec, může vydělat balík. Ve W&T jsou z ní přímo nadšení. Chystají se prodávat její podprsenky.“   
Clement cítil, jak se v něm zvedá vlna spravedlivého hněvu. Jak si Anna mohla tohle dovolit? Hledat jinou cestu mimo továrny a jejich otce, když jeho vlastní cesta byla odjakživa pevně daná? A jak se opovažuje všeho dosáhnout sama?“

I přesto, že se jedná o historický román má to náboj jako dnešní doba. Společnost tanečnic a „obyčejných“ lidí je návyková a neustále se chcete vracet ke čtení. Dívka na útěku má přes 400 stran, takže se neočekává, že ji přečtete na jeden zátah.
I když popravdě bych to klidně dala, jak mě bavila, kdybych neměla jiné povinnosti.

Příběh plyne jako po másle, stále se něco děje, žádné nudné či hluché pasáže, zdlouhavé popisování. Jediné na co netrpělivě čekáte je rozlousknutí a prozrazení Vitiny minulosti. I když knihu několikrát odložíte a tím si užijete několik skvělých večerů nebo odpolední u kávy, tak se vracíte k jasnému příběhu. Nevracíte se v knize a nevzpomínáte kde co a jak.

Dívka na útěku je pro všechny co mají rádi romány. I když neholdujete historickým románům nevadí, tento příběh se vám bude líbit. Je to napsáno s nadčasovým podtextem a díky tanečnicím si možná ani nevzpomenete, že se píše rok 1926. A pokud jde o milostné pletky, tak i když zde nenajdete popis sexuálních scén, tak o sexuální náboj nepřijdete. Doufám, že se mi do rukou dostane i druhý díl této série, protože se nesmírně těším na další pokračování statečné Anny.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Dívka na útěku můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *