Misery – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2019
Počet stran: 324

„Jedině hlupák by začínal dobrou práci se špatným nástrojem.“

Psal, aby se uživil…
Teď musí psát, aby přežil.
Misery Chastainová je mrtvá. Paul Sheldon ji zabil s radostí – a s úlevou. Hlavní hrdinka jeho romantických bestsellerů mu přinesla značné bohatství, ale po letech, která s ní strávil, si chce vybudovat jméno v úplně jiném žánru. Po osudné autonehodě se ovšem dostane do odlehlého horského domova Annie Wilkesové. Dobrá zpráva je, že bývalá ošetřovatelka má léky tišící bolest. Špatná, že je nejoddanější čtenářkou příběhů o Misery. A vůbec se jí nelíbí konec, který potkal její oblíbenou hrdinku.

Stephen King je jedním z nejproduktivnějších a čtenářsky nejúspěšnějších autorů současnosti. Napsal více než padesát knih, které se staly celosvětovými bestsellery. Mnohé z nich byly úspěšně zfilmovány (To, Pod Kupolí, Osvícení, Řbitov zviřátek).
Jeho nedávné dílo zahrnuje tituly Outsider a Růženky, které napsal spolu se svým synem Owenem Kingem.
Stephen King žije s manželkou Tabithou ve státě Maine.

Tak tohle bylo opravdu něco „delikátního“. Ten pocit, kdy chcete, ale nemůžete, ta beznaděj, šílenství všude kolem a nikde ani milimetr místečka pro únik. Stephen King ve své knize Misery dokázal navodit velmi tíživou, bezvýchodnou, temnou situaci, s plnou dávkou bolesti a určité závislosti. Tohle byla vážně síla!

Paul Sheldon, jakožto hlavní hrdina knihy, je spisovatel. Po autonehodě se dostal do spárů (ano, píšu do spárů, protože jinak se to nedá nazvat) jeho největší fanynky Annie, která autorova díla s hrdinkou Misery naprosto zbožňuje a uctívá. Jelikož chtěl Paul začít psát něco jiného, nechal svou hlavní hrdinku umřít a to byla chyba. Annie se to ani za nic nelíbilo a rozhodla se, že to tak nenechá.
Vzala vše do svých rukou a pomocí různých donucovacích prostředků, pomocí své šílené povahy, a také pomocí různých souher okolností, se Paul chtě nechtě pouští do psaní další knihy…

Až si tuto knihu přečtete, pomyslete na svého velmi oblíbeného románového hrdinu, kterého vám nějaký autor zabil. A pak si představte, jak se s autorem té knihy ocitnete v jedné místnosti a nutíte jej, aby toho vašeho oblíbeného hrdinu „oživil“. Máte to? A smějete se? Já jo! 😀
Ač je Misery thriller jako vyšitý, ponurý a temný, kde není nouze o šílenství, strach, bolest a paniku, i tak jsem se párkrát potutelně usmála, když jsem si výše zmíněné představila. Možná jsem zvrhlá, ale na jednu stranu se Annie ani trochu nedivím. Chudinka malá
A možná je tohle Kingova největší noční můra a prostě se jen rozhodl ji dát na papír a vznikla Misery, kdo ví…

Neumím si ani trochu představit, čím si musel hlavní hrdina procházet, takže jej soudit v žádném případě nehodlám, ale ani jej chválit. V recenzích se někdy zaobírám hlavní postavou, jaká byla, zda jsem si k ní udělala vztah či nikoliv, ale tady to není zapotřebí. V tuto chvíli, jediné, co potřebujete vědět, tak je fakt, že Misery je thriller v pravém slova smyslu, že celá atmosféra, odlehlého domu, vysoko v horách, bez televize, bez telefonu, v zimě, s větrem a deštěm za okny, s šílenou ženskou a invalidním mužem je vše, co autor použil a stačilo mu to, aby napsal výborný, ba přímo výtečný příběh, který vás bude strašit ve snech ještě dlouho po dočtení.

„Nevím, Pavlíčku, jestli tě Bůh zachrání, nebo spasí, ale jedno je nad slunce jasnější: jestli se ti nepovede Misery vzkřísit tak, aby tomu Annie uvěřila, docela určitě tě zabije.“

Co nejvíce oceňuji v tomto příběhu, tak je autorův um popisu. I když mluví o „blbém“ zámku na dveřích a jeho páčení, nebo o jízdě na kolečkovém křesle do koupelny, všechno díky jeho stylu prožíváte naplno, na vlastní kůži. Byly chvíle, kdy jsem nedýchala, byla jsem nervozní za hrdinu a jak to někdo dělá u filmu, já to dělala u knihy a zakrývala si oči, protože jsem za každým rohem tušila nebezpečí, byť tam nebylo a křičela na hrdinu, ať proboha prostě vypadne odtamtud.
Další skvělý bod celého Misery je to utrpení, které si musel Paul prožívat. No, špatně vyjádřeno. Samozřejmě pro něj to skvělé nebylo, ale myslím tím, jak úžasně bylo popsáno. Protože ve chvílích, kdy jej něco bolelo, měla jsem pocit, že to bolí i mě, když měl pocit strachu, měla jsem jej i já.

Když jsem se do knihy pouštěla, netušila jsem, že mi nedovolí jít spát. Do první poloviny to ještě šlo, odložila jsem, pak četla přes den, to bylo v pohodě. Jenže potom se vše začalo lámat, ač je to nemyslitelné, vše nabíralo ještě větší grády, než jsem si uměla představit a dočítala jsem knihu v noci, přesněji někdy nad ránem. Je s podivem, že jsem pak na pár hodin usnula a spala beze snů, protože věřím tomu, že dnes se mi Annie ve snech objeví.

Stephen King je právem považován za mistra tohoto žánru a ač Misery není pro mne jeho nejlepší knihou (tou stále zůstává Outsider), můžu s čistým svědomím říct, že je to skvělé, napínavé, hrozivé a zatraceně výborné čtení.
Rozhodně by nemělo chybět žádnému fanouškovi Stephena Kinga. A pokud jste od autora nic nečetli, pusťte se směle do této.
A jen dovětek, vůbec mi by nevadilo, kdyby kniha o Misery opravdu vyšla – hlavně tedy ten poslední díl – co psal Paul už po nehodě, gotický román jako vyšitý. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Misery můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *