Poslední vlak do Londýna – Meg Waite Claytonová

Autor: Meg Waite Claytonová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2020
Počet stran: 424

„Můj otec říkával, že odvaha není nedostatek strachu, nýbrž odhodlání jít si za svým i tváří v tvář strachu.“

Čeho lze dosáhnout, když se dobří lidé spojí proti zlu?
Píše se rok 1936 a nacisté jsou v očích patnáctiletého Stephana Neumana, začínajícího dramatika a syna bohaté vídeňské židovské rodiny, a jeho nejlepší přítelkyně, matematicky nadané Žofie-Heleny, jen primitivními neotesanci. Když se Hitlerovy síly dají do pohybu, bezstarostná nevinnost obou mladých lidí vezme zasvé.
V temnotách se však skrývá naděje. Holanďanka Truus Wijsmullerová riskuje vlastní život při pašování dětí ze zemí okupovaných nacisty do států, které jsou ochotné je přijmout. Tante Truus, jak jí všichni říkají, je odhodlaná zachránit tolik děti, kolik jen bude možné. A tak když Velká Británie rozhodne, že bude přijímat nezletilé uprchlíky z Říše, odváží se vyjednávat dokonce s Adolfem Eichmannem. Pustí se do závodu s časem ve snaze dopravit stovky dětí do bezpečí.
A na dobrodružnou cestu se vydávají i Stephan a Žofie-Helena.

Poslední vlak do Londýna je příběhem založeným na skutečných událostech a když si k tomu připočtete fakt, že se děj knihy odehrává za druhé světové války, musí vám být jasné, že jsem si tuto knihu nemohla nechat ujít.
Já vím, teď budete namítat, že knih na toto téma, je v poslední době hodně, ale můžete mi věřit, že tato je jiná. Zabývá se totiž dětskými transporty a těm se v knihách věnuje málokdo…

Na stránkách se vám budou odkrývat dva příběhy. V tom prvním jsou hlavními hrdiny dvě děti, možná bych mohla spíše napsat „puberťáci“, kteří jsou každý z jiné rodiny, jiného těsta a přitom mají mnoho společného.
Stephan je synem židovského majitele čokoládovny. Bohatý, bezstarostný, až do doby, než… však víte. Žofi-Helena sice není židovkou, není ani bohatou, ale má geniální mozek na matematiku a vypadá to, že nemůže mít žádné trápení -jenže má a tím je její maminka, která nedělá to, co by dělat měla… Stephan se se Žofií baví a ani jeden nemá tušení, že jejich cesta povede úplně jiným směrem, než je „pouhá dětská“ láska…

A v tom druhém příběhu se seznámíte s Tante Truus, takto si nechala říkat holanďanka Truus Wijsmullerová, která obětovala svůj osobní život pro záchranu dětí, židovských, z Německa před téměř jistou smrtí. Samozřejmě nemohla zachránit všechny, ale ty, u kterých se ji to povedlo, poznamenala svou láskou, oddaností a přístupem. Tato žena je skutečnou postavou, reálnou bojovnicí, o které jsem se poprvé doslechla v knize Poslední vlak do Londýna a jsem za to ráda, protože do této chvíle jsem věděla jen o Nicholasi Wintonovi.

„Jsi Žid. Kdyby mě přistihli, že ti pomáhám, poslali by mě do tábora také. Jsi zkrátka Žid.“
„A ty jsi můj strýc. Nemám nikoho jiného, na koho bych se mohl obrátit o pomoc.“
„Na židovské obci nějakou pomoc pro Židy organizují, je to kousek od toho bytu, kde tvůj dědeček bydlel, když stavěl tenhle palác.“

Když pomyslíte na to, co se všechno se v knize Poslední vlak do Londýna odehrává, budete si myslet, že příběhy jsou naprosto úžasné. A to taky jsou. Jen mi trochu vadilo jejich zpracování. Autorka hodně přeskakovala v ději, nemůžu tvrdit, že bych se ztrácela, ale přišlo mi to, jako by mě nechtěla nechat se začíst a byla jsem odtržena od toho, co se v románu dělo.

Byl to docela rušivý element a podepsalo se to i na tom, že mi první půlka kniha Poslední vlak do Londýna téměř neubíhala a přišlo mi vše zdlouhavé, ač všechno to vyprávění bylo zajímavé, a dokážu si představit, že by bylo i strhující, kdyby byly kapitoly aspoň o kousek delší a méně přeskakování mezi příběhy, potažmo mezi hrdiny.

Ale i přesto hodnotím knihu vysoko a to z jednoho prostého důvodu. Jsem autorce vděčná za to, že zpracovala téma dětských transportů. Takových lidí, jako Tante Truus bylo málo a i tohle jsou životní osudy lidí, na které by se mělo vzpomínat. Měli své životy, své strasti a starosti a přesto dokázali udělat něco víc, něco, co je navždy zapsalo do srdcí mnoha dětí a vlastně i jejich rodičů.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Poslední vlak do Londýna můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *