Sídla českých panovníků – Stanislava Jarolímková

Autor: Stanislava Jarolímková
Ilustrace: Jiří Filípek
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 136

„Hradní vodovody mívaly trubky buď vyvrtané z kusu kmene, nebo složené ze dvou vydlabaných půlek kmene, které rourníci (řemeslníci, kteří trubky neboli roury zhotovovali) utěsnili například mazlavým jílem, aby z nich protékající voda cestou bez užitku nevytékala. jednotlivé roury byly spojovány železnými skružemi.“

Tato kniha je určena především mladším čtenářům, ale jistě nabídne zajímavé informace i dospělým, kterým postačí do historie jen nahlížet, aniž by museli zdolávat obsáhlé odborné texty.
V první části vás seznámí s výstavbou panovnických sídel, jimiž nebyly pouze hrady, s jejich obranou i s běžným životem vznešených obyvatel – od vytápění, svícení a (ne)mytí až po hodování či turnaje, jichž se nezúčastňovaly kobyly.
Druhá část knihy je pozvánkou k procházkám po nejvýznamnějších českých sídlech, které doplňují snadno zapamatovatelné a méně známé zajímavosti.
Dozvíte se například:
• proč králové nepobíhali po hradních nádvořích s korunou na hlavě,
• proč bylo nutné v přesýpacích hodinách vyměňovat písek,
• co měl Karel IV. společného se švestkami, čím si čistil zuby a proč byl vězněn na dvou hradech,
• na kterém zámku se nachází nejstarší dochovaný výtah, starý 150 let,
• co měli zakázáno obyvatelé domečků Zlaté uličky na Pražském hradě,
• který panovnický zámek dostal „otočený“ orloj,
• jak rytíři chránili svá brnění před rezivěním,
• proč nebyli účastníci turnajů vytahováni na koňský hřbet jeřábem.

Jsou knihy, které svému synovi čtu hned, jakmile dorazí poštou. A potom jsou knihy, které mu schovávám na pozdější dobu, až do nich doroste a Sídla českých panovníků je jednou z nich. Pokud bude po mě a mém tátovi, jeho dědečkovi, tak ho historie rozhodně zajímat bude a věřím, že v tu chvíli bude tato kniha pro něj nejen poučná, ale také zábavná, aspoň tak, jak byla pro mne.

Jak je psáno v anotaci, tak i já se toho bude držet a prozradím vám, že kniha Sídla českých panovníků je rozdělena do dvou částí.
Nejdříve se podíváme na část první.
Tu autorka nazvala „Nejdříve si povídejme“ a v ní naleznete všechny možné informace, které se týkají hradišť, hradů, zámků, ale také života lidí v době, kdy v naších zemích vládli králové.
Věděli jste třeba, že považovali zeleninu za zdraví škodlivou? Že ne? A chcete vědět důvod? Podívejte se v knize na stranu 51. 🙂

Všechny informace, které autorka dala dohromady, jsou zábavné, záživné a i pro mne, jako dospělého člověka, některé neskutečně poučné. Věřím, že nejen malí čtenáři, ale i dospělí se kolikrát podiví nad tím, jak to tehdy fungovalo. A možná se máme co učit od našich předků, protože některé jejich vynálezy mi braly dech.
Nemusíte se bát, že by děti některým slovům nerozuměly. Pokud dojde k tomu, že se objeví slovo, které není příliš používané v dnešní době, autorka to umí vysvětlit tak, aby každý pochopil co to bylo, případně k čemu to sloužilo.

„Panství Benátky nad Jizerou zakoupil roku 1599 Rudolf II., jemuž se samozřejmě zalíbily především přilehlé lesy s hojností zvěře. O zámek postavený počátkem 16. století soukromým stavitelem necelých 40 kilometrů severovýchodně od Prahy byl císař ochoten se podělit se známým vědcem Tychem Brahe, jemuž umožnil, aby si tu zřídil a dva roky provozoval hvězdárnu.“

Druhá část nese podtitul „Vydejme se na procházky“ a zde se na stránkách objeví 34 knížecích hradišť, královských hradů a císařských zámků.
Většina těchto staveb je situována v Čechách, takže my Moravané a hlavně Slezané jsme opět ostrouhali, a naše nádherné zámky a hrady asi nepatří mezi významné, ale to se dá odpustit. Třeba někdy někdo napíše podobnou dětskou knihu i pro naše nejmenší, kteří bydlíme jinde než v Čechách.

Ve druhé části knihy Sídla českých panovníků se vydáte nejen na konkrétní hrad, zámek či hradiště, ale dozvíte se důležité informace z jeho minulosti. Kdo jej postavil, kdo jej vlastnil, co bylo na těchto stavbách významného, čím se lišily od ostatních, a samozřejmě dojde i na případné legendy, které se k němu můžou vztahovat.

Celkově se mi kniha Sídla českých panovníků líbí. Je tam nejen spousta informací, které i mě dala spoustu nových podnětů, na co se zaměřit při další návštěvě hradu či zámku, ale také ilustrace, které doplňují text jsou velmi zdařilé a hlavně, díky nim čtenáři pochopí, jak některé věci fungovaly a jak byly koncipovány, aby vůbec mohly fungovat.
Pokud máte doma malého zvídavého potomka, určitě se po této knize podívejte. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Sídla českých panovníků můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *