Strašidlář – Mezi námi přízraky – Hynek Klimek

Autor: Hynek Klimek
Ilustrace: Zdeňka Študlarová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2015
Počet stran: 64

„V zámeckém parku ve Vlašimi a někdy i v jeho okolí je za nocí možné spatřit přízračnou dvojici bosých dívek. Bývaly dcerami zámeckého pána. Rozmazlenými, rozmařilými a marnotratnými. Osudným se jim stalo, když od brány zámky odehnaly žebráka, prosícího alespoň krajíček chleba.“

Vypravěč Ignác, jeden ze smutných přízraků, zavede všechny děti, které mají rády strašidelné příběhy, mezi nemilosrdné pány a jiné hříšníky. Jejich duše totiž nenalezly po smrti zasloužený klid, a tak musí tito lidé jako přízraky dodnes obcházet místa, kde za svého pozemského života pobývali nebo kde spáchali zlý skutek. Některé hříšníky provázejí čerti, mnohdy v podobách černých kocourů, koní i jiných zvířat. Autor uvádí také pověsti o lidech, kteří žili spořádaně, ale jejich duše natolik přilnula k místům, kde pobývali, že v přízračné podobě tato místa nadále chrání.
Další díl oblíbené série pohádkových příběhů, které vycházejí z lidových pověstí. Všechna místa, kde se čtenáři mohou s přízraky setkat, najdou v ilustrované mapce České republiky, kterou stejně jako ostatní ilustrace v knize krásně ztvárnila Zdeňka Študlarová.

Další Strašidlář – Mezi námi přízraky vás už podle názvu zavede za někým, kdo hřešil a po smrti nenašel pokoj. Některé takové přízraky již byly zmíněny v předchozích knihách, o čemž vypravěč Ignác informuje a zaobírá se dalšími, více známými a proslulejšími přízraky, takže se malí čtenáři také něco přiučí o historii.

Tentokrát na mne vyprávění nepůsobilo příliš strašidelně a více jsem vnímala údaje, které jsou zde napsány. Autor zmiňuje takové jména jako například Karla IV., Lomikara nebo také Albrechta z Valdštejna nebo Zuzanu Vojířovou, milou Petra Voka, posledního z mocného rodu Rožmberků.

V tomto díle se Strašidlář – Mezi námi přízraky podívá na zoubek přízrakům ze všech koutků naší republiky, děti zjistí, jak to bylo s bezhlavými přízraky, kdo byl (a je) Klepálek nebo Marzebille, co se stalo s poctivým kronikářem a kdo je zámecký osel.

„V okolí Kašperských Hor na Sušicku se vyskytuje také vzrůstem malý, ale velice nebezpečný přízrak. Dodnes tady podle místních usedlíků lze občas zahlédnout malého mužíčka ve starobylém oděvu s třírohým kloboukem na hlavě a hornickým kladivem v ruce. Někomu může připadat směšný. Celé dny obchází kolem kamenných zídek a poklepává do nich kladívkem.“

Jako už v ostatních dílech, i zde se nejdříve čtenářům představí vypravěč, kterým zde je Ignác, přízrak, jenž v životě zahodil svou šanci a promarnil ji (kousek toho ponaučení pro děti) a ten nás provede všemi zákoutími. Nezabývá se jen hodnými nebo zlými přízraky, ale také trochu tou historií a rodinnými vztahy, nabubřelostí, marnotratností a v každém přízraku uvidíte, co špatného se muselo stát a co by nebylo, kdyby vše bylo správně…

Strašidlář – Mezi námi přízraky opět doplnila ilustracemi paní Zdeňka Študlarová. Její obrázky jsou vtipné, některé hrůzostrašné (jako například v kapitole o bezhlavých přízracích), ale je skvělé, že opět na každé dvoustraně děti něco málo z jejího umu čeká, takže se budou nejen vzdělávat, bavit se, ale také kochat.

Jestliže jste se s dětmi ke Strašidlářům ještě nedostali, zkuste se na ně podívat. Jsou pro čtenáře cca od sedmi let, ale klidně i dříve – pro předčítání jsou taky velmi příjemné. Jsou poučené, jsou vtipné, jsou zábavné a Strašidlář – Mezi námi přízraky řadím mezi ty poučnéjší, ale i tak… Ani s jedním nešlápnete vedle.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Strašidlář – Mezi námi přízraky můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *