Dobrý den, opičko – Peter Stoličný

Autor: Peter Stoličný
Ilustrace: Sabína Liptáková
Nakladatelství: Fortuna Libri
Rok vydání: 2017
Počet stran: 125

„Já jsem ta opice,
opice Skořice,
opice skořicová.
Takový kožíšek,
jako má Skořice,
žádná opice nemá.“

Milé děti, právě se vám dostala do rukou veselá knížka o neposedné opici Skořici. Není to obyčejná opice, protože mluví a navíc neustále vyvádí nějaké lumpárny a vůbec nemá žádné vychování! Naštěstí jsou tu ale její kamarádi, děti, které vědí, jak se chovat, a tu neposluchu to rády naučí. Přitom prožijí spoustu veselých příhod.
A už mi opice Skořice zase sedí za krkem a šeptá mi netrpělivě do ucha: „Už nepiš! Pojď si radši hrát!“ Tak jdu a i vám přeji spoustu zábavy.
Váš pohádkář Peter Stoličný

Nenechte se zmást tou růžovou obálkou knížky Dobrý den, opičko. Ze začátku jsem se toho obávala i já, protože mám doma syna, ale hned po prvních stránkách ze mě strach opadl. Tato kniha je ideální jak pro kluky, tak pro holky. Je po všech stránkách úžasná pro všechny děti, které chtějí vědět, jak se chovat nejen sami k sobě, ale také ve společnosti, v kolektivu nebo třeba při práci s internetem.

Všechno začne ve chvíli, kdy Emilka oznámí svým dvěma kamarádům, že se jí doma objevila malá opička, která mluví. Tím odstartovalo ohromné dobrodružství. Museli se o ni postarat, to je jasné, takže ji měl každý z nich na chvilku doma. A dokonce chodila s nimi do školy. Ale neuplynul ani jeden den, aby opička nezpůsobila nějaké faux pas, takže ji její kamarádi – lidé, začali učit, jak se chovat. Ve škole se poslouchá, zdraví se, když se jde jíst, popřeje se dobrou chuť a po jídle se nikam neutíká, ba naopak se počká, až všichni dojí a odejdou od stolu společně. Těchto situací v příběhu vzniká velmi mnoho a děti si díky tomu můžou osvojit spoustu návyků, které se od nich vyžadují a budou vyžadovat. Tak jako opička, i čtenáři se při čtení učí, co se má a nemá dělat.

Na konci každé kapitoly je obrázek jakoby listu ze sešitu, kde je ve zkratce napsáno, co nás předešlá kapitola naučila. Dobrý den, opičko, je ideální knihou pro děti hned od začátku, kdy vnímají, učí se poděkovat, poprosit… Opička Skořice pro ně může být skvělou kamarádkou i velkou hrdinkou, se kterou se malí čtenáři budou vše učit a ti větší si s ní budou opakovat to, co už umí.

„Dozpívala, zhoupla se a hned utíkala do naší třídy. Potom se stalo něco zvláštního: Zčista jasna zafoukal vítr, takový průvan, a shodil opici Skořici z hlavy čepici. „Au, co vyvádíš, hloupej průvane!“ zvolala opice. No a ten průvan se ozval lidským hlasem: „Húúúúú, když vejdeš do místnosti, musíš si sundat čepici.“

Ilustrace v knize má na svědomí výtvarnice Sabína Liptáková, která se snažila a myslím si, že se ji to velmi podařilo, rozzářit každou stránku, kde se její obrázek objevil. Ať už se jednalo o malou ilustraci nebo velkou, tak pokaždé rozjasnila fádní text. I když je písmo větší, na některých stránkách je ho docela dost, takže obrázky se zaručeně hodí.

Dobrý den, opičko je kniha psána jak s citem, tak se znalostí, jak to u dětí chodí. Líbilo se mi, když se autor ve svém textu přiblížil dětem a opičce tak, jako by je měl doma. No, děti možná má, ale tu opici? 🙂
Také chci zmínit, že ani dospělí se nudit nebudou a rozhodně se jim párkrát objeví úsměv na rtech. Pro mne nezapomenutelné, protože v tu chvíli jsem pochopila, že to bude sranda, bylo střetnutí opice Skořice s paní Sojkovou.

Jestli máte doma dítě, které si zrovna přisvojuje určité návyky, nebo začalo chodit do školy, určitě se společně s ním podívejte po této knížce. Milá, nenásilná, hravá forma jak naučit děti nejen zdravit.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Fortuna Libri, kde si knihu Dobrý den, opičko můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *