Kniha džunglí – Rudyard Kipling – Adaptace Dan Johnson

Autor: Rudyard Kipling/Dan Johnson
Ilustrace: Amit Tayal
Rok vydání: 2012
Počet stran: 104
Nakladatelství: Bambook/Grada

„Po stopě se bereš vpřed,
po níž strach nám brání spět,
kvete na ní rudý květ.
Až tě zajme noční tiš,
v dusné jizbě uslyšíš,
jak jdem k tobě blíž a blíž.“

Slavný příběh lidského mláděte Mauglího začíná, když jako malé batole unikne ze spárů lidožravého tygra Šér Chána. Je zachráněn rodinou vlků a později je přijat i za člena vlčí smečky. Jak Mauglí dospívá, jeho zvířecí přátelé, mezi něž patří především odvážný černý panter Baghíra, moudrý medvěd Balú a lstivá krajta Ká, jej učí životu v džungli.
Nedaleko Mauglího se však neustále potlouká tygr Šér Chán, který si umínil, že chlapce přece jen uloví. Jednoho dne se ale role obrátí a z lovce se stává kořist. Chlapec nakonec odvěkého nepřítele vláká chytrým plánem do léčky a zabije ho.
Mauglí si také postupně hledá cestu k lidem. Přijmou ho zpět mezi sebe?

O samotném autorovi, Rudyardovi Kiplingovi, vám zde životopis psát nebudu, dospělí jej přibližně znají, čtenáři, kterým je komiks určen, by jej stejně přeskočili nebo vůbec neměli tendenci číst. Ale o kom vám zde něco napíšu, tak je ilustrátor tohoto komiksu, Amit Tayal.
Je to umělec-samouk z indického Faridabádu, vystudoval počítačovou grafiku a 2D (dvourozměrnou) animaci. Z počátku kariéry se živil přávě jako 2D animátor a také jako ilustrátor knih pro děti, ale později se zaměřil na komiksy, které „více odpovídají jeho kreativnímu myšlení“. Z již vydaných knih se podílel například na tvorbě Tří mušketýrů či Ali Baby a čtyřiceti loupežníků.

Kniha džunglí je přesně tou knihou, kterou mám ve více vydáních a nesmírně si jich cením. Od klasiky, kterou jsem zdědila po tatínkovi, až po novější, jako je třeba vydání Walta Disneye nebo s ilustracemi Adolfa Borna.
Už od doby, kdy jsem tuto knihu četla na základní škole do čtenářského deníku, jsem si příběh chlapce Mauglího oblíbila a nejednou jsem chtěla vyrůstat v džungli vedle Akély (ovšem ten Šér Chán a Ká mi naháněli strach pokaždé 🙂 ).

Je pravdou, že jsem komiksy nikdy moc nečetla, ale co mám syna, tak je sice nevyhledávám, ale nebráním se jim. Tudíž, když se mi nějaký dostane do rukou, s radostí si jej přečteme oba dva. Respektive já si čtu a syn si prohlíží obrázky, které mu popisuju vlastními slovy. Věřím, že to v něm podporuje lásku ke knihám. A ve chvíli, kdy na obrázku pozná něco, co zná, to je radosti. Třeba zrovna tady to byl tygr. Toho zná z jiných obrázků, rád napodobuje jeho řev a proto jsem měla téměř audioknihu Knihy džunglí. 🙂

„Jak vlastní sourozence cizí mláďata opatruj, jsou třeba děti medvědice, věrně při nich stůj. Skolená první kořist mláděti velmi lahodí, džungle je velká, mládě malé. Skromnost neškodí.“ – Balúovy poučky

Kniha džunglí je v tomto komiksu přesně taková, jakou ji znáte. Příběh Mauglího je světově známý a v této adaptaci se autor držel scénáře. Ilustrace, které doplňují děj, jsou naprosto úžasné. Když se děj odehrával v noci, okamžitě jste to díky barevnosti poznali, tak stejně když byl den, když vycházelo slunce a dokonce různé pohyby hrdinů byly jako by živé. Jen skočit nebo spadnout…

Na konci tohoto komiksu vás čeká pár informací, které jste určitě nevěděli. Jako třeba co je zákon džungle, zda opravdu Mauglího džungle existuje, jak se z tygra stane lidožrout a nebo taky fakt, že Kniha džunglí byl poslední film, který se natočil za života Walta Disneye, jež umřel v průběhu jeho natáčení.

Jestli máte doma malé čtenáře, kteří ještě nezvládají čistý text, komiks je určitě vhodný. Navíc, když je příběh v něm klasické dílo, které stejně jednou budou číst, plácnete dvě mouchy jednou ranou. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si Knihu džunglí můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *