Kouzelníci z pradávna – Cressida Cowellová

Autor: Cressida Cowell
Nakladatelství: Slovart/edice Brio
Rok vydání: 2019
Počet stran: 397

„Jé, to je krása! To je krása!“ štěbetal Ždibišťávek. „To je ta nejprimisímovatitější paseka, co jsem kdy viděl! A co je to támhle za podivožasnou květičku? Nechte mě uhádávat! Je to pryskyřník! Sedmikráska! Pelagronie! Květák!“

Kdysi dávno byla magie skutečná…
…a temné hvozdy byly plné kouzelných tvorů. Jenže pak přišli válečníci…
Zar je chlapec z kmene kouzelníků, ale nemá magické schopnosti, a udělá cokoliv pro to, aby je získal.
Čára je dívka z kmene válečníků, ale vlastní zakázaný kouzelný předmět, a udělá cokoliv pro to, aby to utajila.
Zdá se, že osud se proti nim spikl, a Zar s Čárou musí zapomenout na svoje odlišnosti, aby se dostali do temného sklepení pod válečnickým hradištěm. Právě tam procitá cosi, co spalo stovky let…

Britská autorka knih pro děti, Cressida Cowellová se proslavila románovou sérií Jak vycvičit draka. Ta se stala předlohou stejnojmenného televizního seriálu i filmového blockbusteru z dílny DreamWorks Animation, který se v roce 2019 dočkal už třetího pokračování. Tvorbu této londýnské rodačky ovlivnily pravidelné letní prázdniny na opuštěném skotském ostrově a legendy vyprávěné jejím otcem. Ke svým dětským vikinským příběhům o dracích se vrátila v roce 2003 v první knize z dvanáctidílné série Jak vycvičit draka.
Nyní přichází s novou dobrodružnou sérií Kouzelníci z pradávna.
Cressida Cowellová se narodila 15.dubna 1966 v Londýně. Navštěvovala školu Keble College v Oxfordu, kde studovala angličtinu, absolvovala školu umění svatého Martina a univerzitu v Brightonu, kde studovala grafický design a ilustraci. Nyní žije v Londýně, kde vychovává spolu se svým manželem Simonem Cowellem dcery Maisie a Clementine a syna Alexandra. Je autorkou mnoha dětských knih, mj. úspěšné série Jak vycvičit draka, Blue Peter Book Award za rok 2018 oceněnou sérií Kouzelníci z pradávna nebo Nestlé Children´s Book Prize za rok 2006 oceněnou sérií o Emily Brown.

Na knihu Kouzelníci z pradávna jsem se neskutečně těšila. Autorčina série Jak vycvičit draka je nesmírně populární, a přesto, že mne minula, tak o to víc mé nadšení nebralo konce, když jsem se dozvěděla o této novince. Jsem naprosto konsternována nejen tím, jak je kniha báječně napsaná, ale také ilustrována. Je zajímavá, napínavá, úžasná! Skvělé čtení pro všechny kluky i holky. A věřím, že i dospělí si příběh dvou třináctiletých dobrodruhů zamilují!

Jak už jsem zmínila výše, hlavní hrdinové mají třináct let. Zar, syn nejvyššího kouzelníka je bohužel bez magie. Čára, dcera královny válečníků je bohužel tak trochu nemotorná a za válečnici se opravdu nedá považovat.
Oba dva jsou tak trochu rebelové, dělají si co chtějí, skoro neposlouchají rodiče. Já bych řekla, že jsou na začátku těžké puberty. 🙂
Jednoho dne se Zar vydá do Zlolesa hledat jezinku, tento druh zlých jezinek už dávno vyhynul, ví o tom všichni, ale Zar si trvá na svém. Se suitou svých přátel a pomocníku, jako jsou sněhopard, obr, skřítci se vydává na dobrodružnou cestu na zapovězené území.
Z druhé strany se do Zlolesa dostává i Čára se svým pomocných osobním strážcem Tulichem na poníkovi, ale z docela jiného důvodu. Hledá svou lžičku, která není úplně obyčejnou lžičkou.
A aby příběh mohl pokračovat, zákonitě se ti dva musí potkat. Jelikož se válečnický rod s tím kouzelnickým nesnesou, nejdříve se postaví proti sobě. Shodou různých dalších událostí a okamžiků ovšem musí obě třináctileté děti vzít rozum do hrsti za své dospělé rodiče a lid z kmenů, a spojit své síly v boji proti něčemu mnohem horšímu než je „jen“ jezinka…

Od začátku do konce knihy Kouzelníci z pradávna jsem se neskutečně bavila a užívala si každou stránku. A ač je to příběh pro dětské čtenáře, ani mi nedošlo, co se skrývá v podzemním sklepení, kam se oba hrdinové se svým doprovodem vydali a co jim hrozí.
Oba hrdinové se chovají na svůj věk – přijatelně. Je jim třináct, takže se dokážou zpěčovat svým rodičům, ale také je umí poslechnout, myslí si, že mají všechnu moudrost světa a i když se něco pokazí, dokáží si z toho vzít ponaučení, ale zase jim to dlouho nevydrží.
Dalším velkým plusem tohoto příběhu je jeho „akčnost“ a spád. Není tam prostor k tomu, aby se čtenář nudil. Pořád se něco děje. Je to i díky tomu, že se celý děj odehrává v jednom dni.

„I malí králíčci jsou drsnější než ty! I bláto v tůni je ostřejší! Jsi změkčilejší než to nejzměkčilejší plší mládě a moje babička by ti to natřela s jednou rukou za zády!“

Ještě se mi líbila věc a to způsob, jakým je celá kniha psána. Teď se nebavím o napětí a dobrodružství, ale o tom, že ilustrace zasahují do textu, na některých stránkách jsou pouze obrázky bez textu, jindy je v textu napsáno nějaké slovo velkým písmem, aby vyniklo nad všechno ostatní. Když přišly stránky, kde byl jen čistý text, byla jsem nedočkavá, až se zase dostanu někde, kde to bude jiné. 🙂
Díky tomuto stylu bude kniha velmi atraktivní pro všechny mladší čtenáře. Takže se určitě nelekněte počtu stránek, protože zde hodně prostoru dostaly právě tyto drobnosti, které ale dělají z knihy Kouzelníci z pradávna hotovou lahůdku!

Nemůžu jinak, než tuto knihu chválit a chválit. Ač nejsem cílová skupina, naprosto a docela jsem si užila příběh, který si autorka vymyslela. Navíc ten, kdo vás provází celou knihou, zůstává jako vypravěč skryt a nechává vás tápat, kdo vlastně je.
Nemůžu se dočkat dalšího dílu. Tento je sice ukončen, ale dává tušit, že celé dobrodružství Zara a Čáry bude ještě hodně napínavé.

V tomto díle hrdiny opustíme ve chvíli, kdy si myslí, že jsou v relativním bezpečí, ale posledních pár stránek čtenáře přesvědčí o tom, že bezpečí je pouze a jen jejich pocitem a zlo někde číhá dál…

Pokud mají vaše děti rády magii a dobrodružství, určitě jim knihu Kouzelníci z pradávna kupte. Je to úžasné vyprávění, které se jim bude líbit, oblíbí si hrdiny a věřím, že je čtení bude bavit na sto procent. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Slovart/Brio, kde si knihu Kouzelníci z pradávna můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *