Pirát jménem Šampaňský – Petra Štarková

Autor: Petra Štarková
Ilustrace: Petr Modlitba
Nakladatelství: Triton
Počet stran: 120
Rok vydání: 2015

„Hallo, hallo!“ zakřičel papoušek.
„On umí mluvit? A proč říká helou helou?“ zeptal se Davídek. „Copak někam telefonuje?“
„Zdraví vás. V Papouščí zemi se totiž mluví anglicky. A anglické Hallo je něco jako české ahoj,“ vysvětlil pirát.“

Malý Jirka by si rád hrál s kamarády, ale žádné ještě nemá. A tak na sídliště, kde bydlí, přivolá pirátskou loď s kapitánem a mluvícím papouškem.
Ta loď je podivuhodná, protože umí plout, i když kolem ní není moře. Díky tomu se Jirka spřátelí se dvěma kluky, společně nastoupí k pirátovi na loď a zažijí spoustu nečekaných a báječných dobrodružství.
Na velrybářské výpravě se setkají s tajuplnou příšerou ve sklepě a také si musí poradit se žraloky v obýváku.
Moderní pohádkové příběhy o tom, že zázraky se dějí doslova na každém rohu – jen je třeba si jich všimnout.

Pirát jménem Šampaňský je dětská kniha, která vyšla v edici Laskavého čtení u nakladatelství Triton. Její autorkou je Petra Štarková a u nás, v domácí knihovně, nemohla chybět už jen z toho důvodu, že hlavní hrdina má stejné jméno jako můj syn. Jiří. Proto jsme se s chutí pustili do čtení a já osobně si užila pořádnou dobrodružnou jízdu, vlastně tedy plavbu na lodi v doprovodu tří kluků, jednoho piráta a pirátského papouška.

Malý Jiřík chodí do školky a nemá žádné kamarády, se kterými by trávil čas ve chvíli, kdy ze školky odejde. Jednoho dne, se na křižovatce u stromu, po cestě domů, seznámí s dvěma kluky, a ne jen s nimi. Ale také všem třem zkříží cestu pirát se svou lodí a papouškem. Díky nim zažijí všichni tři kluci velké dobrodružství, jako třeba návštěvu žraloků v paneláku nebo plavbu v podzemí na kouzelném moři. Jedinou podmínkou, aby se všechno splnilo, je to, aby si Jiřík se svými kamarády vše vroucně přál a pořádně představoval.

Kniha Pirát jménem Šampaňský vás na první pohled upoutá krásnou, barevnou obálkou. Může být lehkým zklamáním fakt, že ilustrace vevnitř jsou černobílé, ale na druhou stranu, při čtení příběhu to vůbec nevadí. Protože i když byly byty, kde bydlí žraloci černobílé, já je viděla jasně modře, takové jaké by měly být. A věřím, že tak stejně to budou mít i děti, navíc když přihlédnu k tomu, že jejich fantazie je ještě větší, než ta dospělácká.

O ilustrace se postaral Petr Modlitba a jeho obrázky skvěle dokreslují děj. U nás doma v tuto chvíli vévodí absolutně všem hračkám letadla, takže ve chvíli, kdy se na obrázku vyskytl vzdušný pirát, Jiříček odmítal otočit stránku. Tímto chci říct, že ač jsou obrázky černobílé, tak i malé dítě pozná, o co se jedná. A to je obrovské plus.

„Přivolat pirátskou loď už pro ně byla maličkost. Šampaňský je vyslechl (ne jako někteří dospělí) a hned souhlasil s tím, že záhada se musí vypátrat. Podrbal se pod pirátských šátkem.
„Když ono do třetího poschodí se pluje dost těžko,“ posteskl si, „kdybych měl letadlo, šlo by to daleko jednodušeji. Jenže to bych musel být vzdušný pirát, a to já nejsem.“

Knihu Pirát jménem Šampaňský doporučím hlavně klukům, ale věřím, že ani holky se nudit nebudou, a to, klidně od předškolního věku. I na předčítání je tato kniha ideální. Ve chvíli, kdy začnou vaše děti číst samy, tak si to dobrodružství užijí znovu.

Co já, jako dospělý čtenář, obdivuji na této pohádce, tak je způsob, jakým autorka nechává snít a fantazírovat hlavní hrdiny. Jak jejich toužebná přání vydat se vstříc dobrodružství zakomponovala do jejich reálného světa, kdy maminka jde nakupovat do supermarketu, ale Jiřík si s kamarády užívá velké dobrodružství v kouzelném moři. Kdy maminka pracuje na tabletu a sedí na lavičce, zatímco Jiřík s kamarády navštíví ten největší bazén v panelákovém bytě, přímo se žraloky.

Pokud hledáte pro své ratolesti knihu, která bude plná nečekaných zážitků a velkých dobrodružství, určitě se poohlédněte po knize Pirát jménem Šampaňský. Věřím, že nebudete litovat ani vy, ani vaše děti.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Triton, kde si knihu Pirát jménem Šampaňský můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *