Autor: Hynek Klimek
Ilustrace: Zdeňka Študlarová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2013
Počet stran: 64
„Drak, který se usídlil přímo na řece Ohří u Budyně, na rozdíl od dračice z Lovoše pojídal nejraději malé děti. Spořádal jich spoustu a nikdo mu v tom dlouhý čas nedokázal zabránit. Ještě lidi z okolí donutil, aby mu je k řece sami vodili. V opačném případě hrozilo, že celou Budyni i s okolní krajinou zničí.“
Pohádkový ještěr Hypolit se po mnoha letech probral v hluboké podzemní sluji z dlouhého spánku a vzpomíná na své kolegy a kolegyně saně. Na ty jednohlavé jako je on, i na ty troj-, sedmi- a vícehlavé, o kterých existuje u nás i po celém světě řada pověstí a pohádek. Připomene nám dobu, kdy draci ještě pojídali princezny a bojovali s drakobijci. Vedle statečných rytířů a mládenců, kteří se odvážili drakům postavit, zná Hypolit i docela nevšední přemožitele draků a saní, a nechybí mezi nimi ani ženy. A stejně tak hovoří i o dracích, kteří se z různých důvodů s lidmi spřátelili. O tom všem vypráví nejrůznější příběhy na veselou i smutnou notu a dokazuje, že ani drakům nemusí chybět cit a smysl pro humor. Jeho příběhy pocházejí z nejrůznějších míst České republiky a zmiňují se i o dracích cizokrajných, kteří jsou v oblibě zejména v Číně.Stejně jako předchozích pět dílů Strašidláře knížku ilustrovala Zdeňka Študlarová.
Hlásím, že jsme se doma prokousali dalším úžasným dílem Strašidláře. Tentokrát jde o Strašidlář – Mezi námi draky. Čtení to bylo opět super, doma si teď hrajeme na draky, no, aspoň, že nemusím být dinosaurus. 🙂
Pokud pořád přemýšlíte, jestli Strašidlář pořídit svým dětem – a případně který díl, podívejte se na recenzi, třeba zrovna draci budou ti praví.
Strašidlář – Mezi námi draky si mne, jako dospěléh čtenáře, získal už při představování průvodce tímto dílem. Je to totiž ještěřka Hypolit a bydlí u Ramzové v Jeseníkách. Juhů, to je u nás! 🙂 A pak ještě drak na Landeku a v Opavě – to jsou všechno místa, které znám a byla jsem ráda, že konečně se nezapomnělo i na náš kraj – na Slezsko. 🙂
Takže děti se s Hypolitem vypraví za legendami a příhodami, kde se nějakým způsobem objevil drak. Ať už byl hodný nebo zlý, vegetarián nebo masožravec, téměř všichni důležití draci jsou zde zmíněni. Vyprávění o nich někdy může dětem nahnat strach, jindy je může rozesmát, ale pokaždé, každou příhodu si budou užívat.
„V tu chvíli se obloha zatměla. Pokryly ji černé mraky a nad hřebenem hor se začaly křižovat blesky. Do Vrchlabí doléhal rachot hromů, ale bouře sem nedorazila. Zato záhy dorazila voda v korytě řeky. Přibývalo jí a zakrátko bylo Labe tak mohutné jako dřív.“
Na co se můžou děti těšit? Strašidlář – Mezi námi draky jim poví několik příhod, konkrétně tedy devatenáct a dozví se něco o dračím vejci, o drakovi od mlýna, o drakovi z řeky Ohře, o princeznách – které jsou spjaté s draky už po řadu let, ale také třeba o udatných hrdinech, rytířích a šohajích, kteří se drakům bránili a ubránili.
Font písma v knize není úplně velký, ale díky svým krátkým „kapitolám“ neboli příběhům, je Strašidlář – Mezi námi draky ideální k předčítání večer před spaním. Ovšem zdatnější, starší děti, už si budou moct číst samy, protože text je hojně doprovázen opět a zase skvělými ilustracemi, na každé stránce se děti mají na co těšit.
Strašidlářů je celkem šestnáct kousků. Postupně vám zde všechny představuji, ale myslím si, že jakmile se vaše děti jednou začnou, do jednoho dílu, budete mít jistotu, že máte vyřešeny následně všechny narozeniny, svátky, vánoce, protože budou děti chtít další díl. 🙂
Hvězdné hodnocení:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Strašidlář – Mezi námi draky můžete zakoupit.
Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara