Záhada run – Janina Ramirezová

Autor: Janina Ramirezová
Ilustrace: David Wyatt
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2020
Počet stran: 240

„Důkazy byly všude kolem nich. Zatímco minule se Alva musela snažit, aby zahlédla stopy, tentokrát je viděla ve sněhu jako mapu. Viděla, že se tu nedávno stalo něco dramatického. Muži si rozdělali oheň a z větví a plátna si postavili provizorní přístřeší. Nejspíš přivázali své koně k nedalekému stromu, protože tam bylo velké množství koňských stop.“

Vikingská dívka Alva je cílevědomá, zvědavá, chytrá a odvážná. Nejvíc ze všeho touží po tom, stát se vyšetřovatelkou jako její strýc Magnus.
Chce to tak moc, že se za tajemnou záhadou vydává uprostřed noci do hor, jen v doprovodu svého věrného vlka Fenrira. Jestli chce něco dokázat, nesmí se bát, přestože se v horách toulá nebezpečný zločinec.
Alva si musí poradit s tajemnými runami, se zlou čarodějkou a s neznámými cizinci, musí čelit zášti, nepřátelství a chamtivosti a zdolat ledové hory. A hlavně musí být na místě činu první! Jenomže to, co objeví, vyvolá jen další otázky…
Odhalí nakonec zločince a najde záhadný poklad?

Záhada run je knížkou pro děti od devíti let a dle mého názoru je spíše pro dívky. Hlavní hrdinka je statečná dívka, která má 12 let, ale když jsem se do příběhu začetla, bavil mne i v mých letech. Celý děj se odehrává v průběhu jednoho dne, pořád se něco děje a mladé čtenářky nebudou mít ani chvilku na to, aby se nudily.

Jak jsem již psala výše, Alva je hlavní hrdinkou celého vyprávění. Je jí 12 let, její otec je Viking, toho času na výpravě, její maminka se stará o jejího bratra Ivana a žije s nimi Magnus – strýc. Ale co je nejdůležitější v Alvině životě, tak je Fenrir. Vlk, kterého si vycvičila tak, aby byl její ochránce, pomocník a nejlepší kamarád – jak já ji toho vlka záviděla, to byste nevěřili. 🙂
V Kilsgoru, tam kde bydlí se jednoho dne objeví dva cizinci, kteří ovšem vzápětí zmizí – jsou uneseni. Na místě, kde by měli pobývat byla nalezena nejen krev, ale Alva objevila i část víčka od nějaké truhličky, s runami, které jsou určené jej jejím očím a zraku její rodiny. Co a kdo se ji snaží tím naznačit? Má snad ona zjistit, kdo dva cizince unesl? A co ten poklad, o kterém všichni pořád mluví? Objeví ho? To vše se dozvíte v příběhu Záhada run.

„Velká síň, toto městečko a lidé v něm, to byl celý Alvin svět, a podle ní dokonalý. Kilsgard měl svůj vlastní přístav, do kterého se vešlo až dvacet lodí, které tu bývaly, když se vikingští muži připravovali vyplout na výpravu. Místní chatrče byly pohodlné a bylo v nich teplo i v těch nejkrutějších zimních měsících. Dvorky, s jejich štěbetáním drůbeže a kníkáním prasat, k sobě přiléhaly, takže Alvě stačilo přeskočit plot a mohla na návštěvu k přátelům nebo se vydat do lesa za dobrodružstvím.“

Díky tomu, že se Záhada run odehrává v jednom dni (a noci), autorka se do toho obula, není zde žádné hluché místo. Všechno je dokonale napínavé, tajemné, nebezpečné, přesně tak, aby to mladé čtenáře bavilo a nutilo číst dál a dál.
Je pravdou, že textu je zde hodně, takže tohle čtení bude už pro zkušenější mladé čtenáře, ale také se zde objeví pár ilustrací. Na můj vkus jich bylo málo, protože jsou naprosto famózní. Jsou vyvedeny v černobílé barvě, odpovídají příběhu, jsou přes celou stránku a nejednou jsem nad nimi zůstala zírat, jak se mi autorův styl líbil.

Jediné, co mi na příběhu Záhada run trochu vadilo, tak byly opravdu dlouhé kapitoly. Tím, že je knížka určená pro mladší čtenáře, nemyslím si, že by je stránky plné písma, ještě s takto dlouhými kapitolami oslnily.
Ale to nic nemění na tom, že vyprávění je úžasné, Vikingové a jejich runy jsou a díky tomuto počinu i zůstanou v našich myslích jako silní, odvážní, chytří a taky trochu hluční lidé.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Záhada run můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *