5 vůní našeho příběhu – Laure Margerandová

Autor: Laure Margerandová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2021
Počet stran: 268

„Pak jsem pro ni chtěl jet na letiště. Carlos mi obratem sehnal taxík. Uviděl jsem ji v hale terminálu, jak čeká u odbavovací přepážky. Zarazilo mě, že nepláče. Působila tak klidně. Zůstal jsem tam ještě dlouho stát, zdálky jsem ji pozoroval. Rozhodl jsem se, že ji nechám odletět.
Už o pár týdnů později jsem zjistil, že ostrov neopouštěla sama…“

Charlotta je hvězdou svého oboru – jako nadaná literární koučka spolupracovala s řadou úspěšných spisovatelů a vydala i několik vlastních knížek. Až do jednoho osudného rána vedla se svým milovaným mužem a malým synkem Nathanem šťastný život. Jenže po nečekaném nočním úmrtí osmiměsíčního Nathana je všechno jinak. Aniž by to vnější okolí vědělo, Charlottě se zhroutil celý svět. Navíc trpí anosmií, ztrátou čichu. Po čase vzalo zasvé i její manželství. Jediná Axelle, její nejlepší kamarádka, jí zůstala trpělivě po boku.
Když Charlottu osloví slavný spisovatel Pierre-Emmanuel, odmítá s tímto sebestředným mužem, který se opájí vlastním věhlasem, cokoli mít. Axelle to ale vidí jako příležitost, díky níž by se její kamarádka mohla znovu pustit do práce a vrátit do života. A tak odpoví za Charlottu a domluví jim schůzku. Věhlasný spisovatel od Charlotty potřebuje pomoct s novým projektem: románem, kterým chce získat zpět svou milovanou ženu.
Originální součástí knihy mají být záložky s vůněmi, které se vážou ke konkrétním chvílím. Charlotta se tak zprvu proti své vůli pouští do dobrodružství se ztraceným světem vůní. Může to být cesta k vyrovnání se s minulostí? Může tím znovu nalézt lásku a štěstí?

5 vůní našeho příběhu je krásná kniha, která je emotivní, čtivá a rozhodně zajímavá tím tématem, který autorka zpracovala. Knihy, parfémy, rodinné vztahy, to je něco, co nás, převážně ženy, k příběhům táhne, takže si troufám říct, že autorka zahrála na tu správnou strunu.

V příběhu jsou tři důležité postavy. Gabriella, žena, která má dokonalý čich a pracuje v parfumérii, konkrétně tedy přímo míchá všechny možné vůně a vytváří něco nového, dokonalého.
Druhou ženou je Charlotta, která pracuje jako koučka spisovatelů. Čte jejich texty, pomáhá jim s vydáním knihy, a hlavně je směřuje ke správnému psaní, aby jejich knihy byly čtivé a pro čtenáře zajímavé.
A třetí důležitou postavou je Pierre-Emmanuel, slavný spisovatel, jehož knihy se prodávají a potřebuje pro svou novou knihu, která musí být nejlepší ze všech, právě ony dvě ženy zmíněné výše, aby to byl jeho autorský vrchol všeho, co kdy napsal.
Ale 5 vůní našeho příběhu není jen o spolupráci těchto lidí, řeší se zde jejich životní osudy, které nejsou veselé, ba naopak, jsou smutné, některé až moc. A právě proto zmiňuji tu emotivní linku, pro mne jako matku a navíc teď těhotnou ženu, to bylo místy fakt bolestivé…

„Jednou tě budu mít čím dál míň rád, až tě jednoho dne přestanu milovat.“

Jsem velmi překvapena tím, jaká kniha 5 vůní našeho příběhu byla. Přečetla jsem ji za nějaké 3 hodinky, které jsem měla jen sama pro sebe a ani jednou mne nenapadlo, abych si od čtení odskočila někam jinam. Bylo to čtivé, dokázala jsem se do postav vžít, možná proto, že některé situace mi byly až příliš blízké.
Nikdo mi příliš nevadil, ale ani nikdo z těch tří nevyčníval. Líbí se mi, jak autorka vytvořila rovnocenné charaktery, které vás nijak neiritují a tím pádem čtení ubíhá rychle, nemusíte nikterak přemýšlet, co se ještě semele a spíše si užíváte jak příběh sám od sebe plyne.

Kniha 5 vůní našeho příběhu je pro všechny ženy, třeba i romanticky založené muže, kteří se chtějí odreagovat, užít si příběh, který se velmi dobře čte, je zajímavý svým tématem a věřím, že spousta knihomolů bude natěšeno, že i u nás některého autora napadne to, co napadlo Pierra-Emmanuela. Co tím myslím? Neprozradím. Přečtěte si to. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu 5 vůní našeho příběhu můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *