A v srdci láska – Favel Parrettová

Autor: Favel Parrettová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2020
Počet stran: 216

„Babička byla silná žena. Když jsem ležela u ní v posteli, vedle jejího velkého těla, cítila jsem se v bezpečí a dobře se mi spalo. Žádné sny ani noční můry – dokonce jsem ani vůbec nemyslela na rodiče, nepotřebovala jsem je.“

Praha, 1938 – Eva s Máňou běží tryskem ulicí, vracejí se z posledního předválečného sletu Sokola. Nechtěně se srazí s mužem plným zloby, neúmyslně mu vyrazí klobouk z ruky… Jeho nenávist a nadcházející válka obrací všechno, co znají, naruby. Máňa si musí sbalit do hnědého kufříku celý svůj život a zachránit se emigrací do neznáma… 
Praha, 1980 – Desetiletý Luděk umí být neviditelný. Neustále běhá, skáče a dokáže se prosmýknout skrze šedivé mraky nízko nad městem. Luděk je svobodný. A všechno vidí. Ať si svět dělá, co se mu zlíbí. Ať si jde celý svět klidně k čertu, protože na něho čeká doma v teple babička. Jeho celý svět.
Melbourne, 1980 – Malá liška se drží babiččiny ruky, když stoupají po schodech k jejich bytu ve třetím patře. Uvnitř je přivítá vůně tabáku z dědečkovy dýmky a čerstvě upečených koláčků. Tady je domov, který pro svou vnučku vybudovali čeští imigranti Máňa s Billem. Domov prodchnutý duchem daleké Prahy a milovaných, které tam zanechali.
Je někde život snazší? Je jednodušší zůstat nebo odejít? Je možné i uprostřed největší tmy zahlédnout barvy?
Křehký příběh Favel Parrettové je poklonou silným ženám, které všechno unesou a za všech časů udrží rodinná pouta. Je milou a mnohdy úsměvnou vzpomínkou na dobu druhé poloviny minulého století vyprávěnou z perspektivy šťastného dítěte obklopeného láskou. Je autorčiným vyznáním vlastním prarodičům, kteří pro ni vytvořili domov. Knížka je i poctou Černému divadlu Jiřího Srnce, které nejen za totality vnášelo barvy do černočerné tmy.

Kniha A v srdci láska u mne přišla na řadu díky své anotaci. Když si ji přečtete, o odstavec výše, co to ve vás vyvolá? Nejde to úplně popsat, jasně a logicky, proto jsem se do čtení ihned vrhla, abych věděla, co se na stránkách bude ukrývat.

Je pro mne velkým překvapením, čeho všeho jsem se na stránkách dočkala. Tolik radosti, ale také lítosti. A hlavně něha, láska a důvěra. Prarodiče dokážou být mnohokráte mnohem víc než rodiče a tady se to jen potvrzuje.
Ať už máte jen babičku, jako Luděk, nebo babičku a dědečka jako Malá Liška, je to jedno. Nejdůležitější je vracet se do bytu, kde bydlíte a vědět, že to je váš domov, že to je místo, kde se cítíte v bezpečí a milovaní. Zažíváte tam nejen radosti, ale také smutky, první zklamání, ale také nová dobrodružství.

A v srdci láska je příběhem, který jsem přečetla během jednoho odpoledne, ale ještě pár dní nad ní přemýšlela, protože mě svým způsobem rozněžnila. Líbilo se mi, jak autorka dokázala do slov přenést emoce a pocity, jak dokázala popisovat určité situace, u kterých jste nemohli zůstat chladnými, nestrannými čtenáři, ale naopak jste se do těch situací vžívali téměř až na maximum.

„Řítím se vesmírem. Vidím planetu Neptun, je zářivě modrá. A potom vidím Slunce. Padám k Zemi a dopadnu na bílou labuť, která mě nese nad starým zasněženým městem. Jsou zde kamenné věžičky a mosty přes dlouhou řeku plnou zákrut. Vidím malého chlapce, jak běží ulicemi, běží a stále běží a já chci běžet s ním.“

Jediné, co mi na knize A v srdci láska vadilo, tak bylo přeskakování v časových liniích. Mnohokráte jsem měla problém se zorientovat a až po několika větách mi došlo, kdo je kdo a co tam vlastně dělá. A třeba životní osudy Máni a Evy jsem si dala dohromady až úplně ke konci a myslím si, že kdybych tu situaci věděla mnohem dříve, pochopila bych lépe jejich trápení, emoce a pocity viny.

Ale nakonec, po dočtení, musím uznat, že to přeskakování a má dezorientace nebyla tak hrozná. Jen proto, že samotný příběh je opravdu křehký, něžný, stránky budete otáčet s něhou. Některé pasáže jsou napsány tak, že jsem měla pocit, jako bych se vznášela na nějakém obláčku, jako bych četla poetické dílo, přitom zde byly popisovány situace naprosto „normální a běžné“, jako sokolský slet nebo třeba sáňkování na kopci. 🙂

Pokud máte chuť na dojemné čtení, které není nikterak obsáhlé a spíše vás tak nějak naladí na klidnou, poetickou, přemýšlivou vlnu, u které budete přemýšlet nad tím, co je v životě důležité, zda mít co jíst nebo mít koho rád, tak se po knize A v srdci láska poohlédněte.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu A v srdci láska můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *