Achilleova píseň – Madeline Miller

Autor: Madeline Miller
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2019
Počet stran: 360

„Podél pobřeží se zvedl slabý vánek a já jsem vděčně zavřel oči. Když jsem je opět otevřel, stála přede mnou.
Byla vyšší než já, vyšší než všechny ženy, které jsem kdy viděl. Vlasy na zádech měla rozpuštěné a její neskutečně bledá kůže světélkovala, jako by do sebe vpíjela měsíční svit. Stála tak blízko, že jsem cítil její vůni mořské vody, oslazené tmavě hnědým medem. Nedýchal jsem. Neodvážil jsem se.“

Řecko v časech hrdinů. Patroklos, nešikovný mladý princ, byl vyhoštěn do království Fthie, kde žije přehlížen ve stínu krále Pelea a jeho zlatovlasého syna Achillea. Achilleus, „nejlepší ze všech Řeků“, je vším, čím Patroklos není – silný, krásný, syn bohyně -, a jejich cesty se nikdy neměly zkřížit. Jednoho dne ho však Achilleus vezme pod svou ochranu a brzy se z nich stanou přátelé. Vzdělávají se v umění války a medicíny a z jejich pouta vznikne něco mnohem hlubšího – k nelibosti Achilleovy matky Thetidy, kruté mořské nymfy. Když přijde zpráva, že byla unesena Helena Spartská, jsou řečtí muži vyzváni, aby šli do války proti Troji. Achilleus se připojí, sveden příslibem slavného osudu. Patroklos, zmítaný láskou a strachem o svého přítele, následuje Achillea do války, aniž tuší, jak krutá zkouška je čeká. Toto dojemné a originální ztvárnění trojské války je zničujícím příběhem lásky a soupeření mezi bohy a lidmi. Hlavní zápas se však odehrává mezi nelítostnou ctižádostí a touhou lidského srdce po míru.

Madelina Miller je též autorkou románu Kirke (Slovart, 2019), jenž vzbudil nebývalý zájem čtenářů i literárních vědců po celém světě. Autorka vyučuje latinu a řečtinu studenty středních škol. Žije v Pensylvánii.

Opět jsem se ztratila v minulosti. Zase jsem si užívala řecké božstvo, vyžívala se v charakterech smrtelníků, polobohů a i samotných bohů. Doslova jsem hltala celý příběh Patroklose, od jeho vyhnání z domu, po seznámení s Achilleem, až do samotného závěru. Nedýchala jsem. Rozplývala se nad autorčiným stylem psaní, nad všemi kudrlinkami, které se v textu objeví a já je mám chuť opěvovat. Tento příběh je stejně dobrý jako Kirke (možná o malilinkato lepší), tyto dvě knihy se stávají chloubou v mé knihovně. Achilleova píseň je skvělá!

Prvních pár desítek stránek je takovým něžným, opatrným vyprávěním o Patroklovi, o tom, jaký je, jak došlo na to, že byl vyhnán ze svého domova.
Poté se dostává na scénu Achilles, protože Patroklus se dostane k jeho otci, kde má vyrůstat ve vyhnanství. Přátelství mezi těmito dvěma muži se stává velmi hlubokým citem a spousta čtenářů v tom uvidí prvky lgbt románu.
Od poloviny knihy všechno nabírá na obrátkách, pokud znáte ještě ze školy tenhle příběh, budete se cítit jistí v kramflecích, a to, co autorka s hrdiny provede vám stejně i tak vezme dech, doslova.

Na konci jsem brečela, nešlo to zastavit, i přesto, že člověk ví, jak to všechno bylo, jak se to vypráví, autorka dokáže své čtenáře emočně naprosto vyždímat a pokud se do knihy Achilleova píseň začtete, nemáte šanci, ani jedinou možnost, vyhnout se tomu, abyste nebyli smutní.
Ale budete se také radovat, budete se smát, všechny emoce se vám objeví na tváři přesně v tu pravou chvíli, určitě tak, jak autorka zamýšlela. Tohle se ji povedlo skvěle.

„Nevstoupila vchodem. Zkrátka byla tu, uprostřed stanu v místě, kde ještě před chvílí nebylo nic. Zalapal jsem po dechu a prudce odtáhl ruku, abych se je nedotýkal. Věděl jsem, že je to bláhové, už v okamžiku, kdy jsem to dělal. Byla bohyně, mohla nás vidět, kdykoli si přála.“

Achilleova píseň je psána jemně, dojemně, s citem, ale s důrazem na důležité okamžiky, které vždy správně změní vývoj událostí. Při čtení se neztratíte, a i když se zde vyskytuje spousta jmen, budete vědět, nebo aspoň mít tušení, kdo je kdo.
Na konci celého příběhu je ještě seznam jmen, kde se autorka věnuje pár slovy všem důležitým postavám, takže si ještě máte možnost utříbit myšlenky a nové informace.

Myslím, že jde poznat z mého psaní, jak moc jsem nadšená, že mi tato kniha přistála v rukou. Neumím zachytit všechny pocity, což je stejně nemožné, takže vám ji jen doporučím ke čtení.
Je to příběh, který napsal někdo, kdo ví, nejen jak zaujmout čtenáře, zabrnkat na emoční strunu, ale také má přehled a dokáže z „obyčejného“ udělat něco naprosto neobyčejného a okouzlujícího.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Slovart, kde si knihu Achilleova píseň můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *