Aglajina zem – Petra Variant

Autor: Petra Variant
Nakladatelství: Klika
Rok vydání: 2019
Počet stran: 144

„Maminka by už chtěla nějaké to vnoučátko. Chápu ji, taky by se mi líbilo být mámou, ale kde vzít takového tátu, abych s ním vydržela! I když „vydržela“ je fakt hrozné slovo. Jsem nevyléčitelnej romantik, takže bych chtěla lásku jako třeba ve Stmívání. Jenže nežiju v pohádce a měla bych se spokojit s něčím míň.
No, možná proto utíkám z každého vztahu – nikdo mě zatím nedokázal milovat tak oddaně jako Edwad Bellu, pomyslela jsem si pobaveně.“

Aglajině zemi – panensky čisté planetě, kde lidé žijí v harmonii a míru – hrozí návrat do temných časů naplněných strachem a utrpením. Náhle totiž umírá její Ochránkyně, čarodějka Diviena. Těsně před svou smrtí se, sžírána obrovským pocitem viny, odhodlá k riskantnímu činu, jenž by nakonec mohl obyvatele Aglajiny země zachránit.
Na Zemi, planetě velmi vzdálené od Aglaji, vede obyčejný život třicetiletá Melinda. Pracuje v knihkupectví, volný čas tráví s kamarádkou Viktorií a bydlí sama se svou mouratou kočkou. Touží po lásce, ale žádný vztah jí nevydrží moc dlouho. Netuší, že to má svůj důvod.
Když jí do života vstoupí Adam, vše se obrátí vzhůru nohama. Melinda se konečně šťastně zamiluje a je přesvědčená, že Adam je ten pravý. Vzápětí ho ale ztrácí. Pro to, aby se znovu setkali, je Melinda ochotna uvěřit čemukoli a jít kamkoli.
Cesta za milovaným mužem ji zavede do Aglajiny země. Tak, jak svým zoufalým činem předurčila Diviena…

Petra Variant – už jako malou holku ji bavilo vymýšlet si příběhy – třeba před spaním. V létě měla kousek od babiččiny chalupy „svůj psací strom“, kde uprostřed přírody, nikým nerušena – psala. ☺
Co ještě miluje? Rozhodně kočky. Má samozřejmě ráda i další zvířata, ale kočky prostě vedou. Možná proto, že jsou tak své.
Ráda má také přírodu, klid a v neposlední řadě tanec, který je v podstatě také součástí fantazie.
Zkrátka – věčný snílek a romantik.

Když mne autorka oslovila s nabídkou knihy Aglajina zem k recenzi, po přečtení anotace jsem neváhala. Fantasy příběh, působilo to na mne jako něco, co jsem kdysi milovala, něco, co by mne mohlo vrátit do pubertálních let a to se i stalo!
Tento příběh jsem zhltla za jedno odpoledne a páni, tohle bylo úžasné, ale až děsivě krátké.

V příběhu potkáte dvě hlavní hrdinky. Tou první je Melinda, která žije tak jako my, nebo vy, na zemi, v naší době. Pracuje v knihkupectví, má nejlepší kamarádku Viki, milovanou kočku a jediné, co ji chybí ke štěstí je láska, jež by vydržela pár týdnů nebo měsíců.
Ale i přesto si proplouvá svým životem spokojeně, až do chvíle, než pozná Adama.
A druhou hrdinkou je Diviena. Ochránkyně Aglajiny země, jedna z nejmocnějších čarodějek, která kdy na té zemi vládla. Jenže udělá osudovou chybu a ohrozí tím nejen svůj život, ale také všech lidí, které měla chránit.
Říkáte si, co můžou mít dvě naprosto odlišné hrdinky společné? To si musíte přečíst sami, ale věřte mi, budete valit oči a bude vás to bavit.

Knihu Aglajina zem bych doporučila spíše -náctiletým čtenářkám, nebo těm dospělým, které ovšem nedají dopustit na knihy jako je Stmívání, Upíří deníky, Škola noci nebo třeba Nástroje smrti. Proč jsem vyjmenovala zrovna tento žánr? Jelikož v této knize je hlavní magie a láska. A přesto, že zde Ochránkyně bojuje proti temnému zlu, autorka to vymyslela tak, aby právě láska a důvěra zvítězila nad vším a všemi, i když dojde k velkým ztrátám, které se mi vůbec nelíbily. 🙂

„Vyzkoušely jsme všechny Breniny lektvary vhodné k probuzení,“ hlásila mi zklamaně Dala.
„I všechno zaříkání, na která jsme si vzpomněly. Dokonce dalších pět jsme našly v Knize. Nefunguje vůbec nic,“ vzdychla bezradně Doilea.“

Aglajina zem má jen jednu jedinou nevýhodu. Je krátká. Autorka má všechno perfektně vymyšleno a ví, co chce od příběhu, aby se čtenáři udělal a několikrát se ji to povede. Jenže je zde spousta momentů, které mohly být více rozepsány. To by mne dostalo ještě více do kolen, mohla bych se mnohem více vžít do pocitů všech hrdinů, ke kterým jsem si hned našla cestu a oblíbila si je.

Dozvěděla jsem se, že autorka již pracuje na další knize, která bude na tento díl navazovat, takže se nemůžu, a to myslím vážně, dočkat, až se opět začtu. Už aby to bylo! Na konci jsem se totiž dozvěděla informaci, kterou jsem možná lehce čekala, protože ta postava byla „velká a výrazná“, ale přesto mě to dostalo a těším se, co se všechno v Aglajině zemi chystá. Už jen když pomyslím na Vila, tak je jasné, že to nemůže být konec a musí to pokračovat… Minimálně od dalšího úplňku. 🙂

Vážené čtenářky, pokud máte doma dospívající dceru, nebo pokud samy se vyžíváte ve fantasy příbězích pro mladší čtenáře, směle do toho! Aglajina zem vás nezklame a aspoň budu mít s kým probírat všechny ty věci, které se v příběhu staly. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji autorce, na její stránce si můžete knihu Aglajina zem zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

2 odpovědi na “Aglajina zem – Petra Variant”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *