Alenka a Krakonoš – Danka Šárková

Autor: Danka Šárková
Ilustrace: Danka Kobrová
Nakladatelství: AnaHita
Rok vydání: 2019
Počet stran: 88

„Dáša v klidu dožrala svoji večeři a chtěla si lehnout na polštářek, který se válel na červené sedačce. „Co tam lezeš! Máš určitě blechy,“ nedala se Sisinka.
„Ty drzej malej pse. Ty ještě uvidíš. Tohle ti nedaruju!“

Malá Alenka odjíždí se svým malým pejskem Sisinkou na celou zimu do nejvyšších českých hor Krkonoš ke své babičce. V malé roubené chaloupce na samotě bydlí už dvě namyšlené kočky Máša a Dáša a velký pes Karel, který musí všechny hlídat. Jenže Dáša moc zlobí a bez pomoci ochránce hor Krakonoše a ostatních zvířátek, kdo ví, jak by neposlušná kočička dopadla. Tato pohádka má šťastný konec. 🙂
Všechna zvířátka zde mluví lidskou řečí. Kniha je určena pro začínající čtenáře a děti předškolního věku, ale příběh s dobrým koncem potěší i dospělé.

Alenka a Krakonoš je novou pohádkou autorky Danky Šárkové, která pojednává o Krakonošovi, jak jej ještě neznáte.
Není totiž jen pánem hor, ale také tím, kdo dokáže stmelit všechna zvířátka, aby táhly za jeden provaz. A právě o tom se v této knížce vypráví.

Alenka je malá holčička, která odjíždí ke své babičce do hor, do její roubenky, aby tam v zimě strávila nějaký čas a mohla dýchat jen čerstvý vzduch a tím se rychleji uzdravit od nachlazení, které ji ve městě sužuje.
Bere si s sebou malou čivavu Sisinku. A právě pro takto malého pejska se tam skýtá spousta nebezpečí. Ať už to jsou závěje sněhu, velký pes bernardýn Karel, nebo napůl divoké kočičí sestry Dáša s Mášou.
Ale nakonec to není Sisinka, které jde o život, ale je to jedna z kočičích sester.

Alenka a Krakonoš je pohádka, která je napsána velmi srozumitelně a pokud autorka napsala v textu slovo, jež by mohlo malým čtenářům dělat problém, tak jej v modré bublině vedle textu vysvětlila. To se mi líbilo. Zařadila do těchto bublin i nějaké speciální informace, třeba o tom, kolik může vážit dospělý bernardýn. A to jsem netušila ani já, že tolik?! 🙂

Tento příběh bude ideálním čtením na nadcházející zimu, kdy bude za oknem sněžit. Protože se děj odehrává v zimě na horách, úplně na mne dýchala ta atmosféra vytopené místnosti, kdy za okny zuří sněhová bouře, ideální třeba na vánoční dárek pro vaše ratolesti.

Kniha má několik plusů, krom modrých bublin, o kterých jsem vám už říkala. Další pozitivum je, že v tomto ději najdou malí čtenáři krásné ponaučení. Nejen, že všichni musí táhnout za jeden provaz, ale také že se nevyplatí posmívat se mladším nebo menším.
A v neposlední řadě jsou to také ilustrace, které okouzlí jak dětské, tak dospělé oči. Téměř každou dvoustranu jedna taková nádhera zdobí a můžu vám říct, že jsem se rozplývala nejen já, ale i můj malý syn. Tyto ilustrace má na svědomí Danka Kobrová, která odvedla opravdu znamenitou práci.

Věřím, že se pohádka bude líbit všem, i dětem, i rodičům, kteří ji budou svým ratolestem předčítat. Kapitoly jsou krátké, u nás doma to bylo 1-2 kapitoly za večer, než se zavřely synovi oči.
Musím se přiznat, že když se blížilo finále celého příběhu, měla jsem chuť „podvádět“ a podívat se na konec, jak to všechno dopadne. Ale odolala jsem. Jasně, pohádky vždycky končí dobře (když je tedy nepíšou bratři Grimmové 🙂 ), ale i přesto jsem to nutkání měla.

Pokud už teď přemýšlíte, kterou knihu pořídit dětem pod stromek, rozhodně se podívejte po knize Alenka a Krakonoš. Krakonoše znají všichni, navíc je v ději spousta zvířátek, které mají děti rády a úžasné ilustrace. Skvělá kombinace a pro vás ta správná volba.

Hvězdné hodnocení:

Děkuji autorce Dance Šárkové za recenzní výtisk a knihu Alenka a Krakonoš můžete objednat na autorčiných stránkách.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *