Alex, léto a já – Emily Henry

Autor: Emily Henry
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2022
Počet stran: 384

„Chci tím říct,“ podívá se na mě Rachel, „že mít nějaký cíl je důležitější než být spokojený. V práci jsi chtěla dosáhnout spousty věcí a přesně to byl tvůj cíl. Pak sis ta přání jedno po druhém plnila, a voilá: najednou žádný cíl nemáš.“
„Tak prostě potřebuju nějakej novej cíl.“
Empaticky přikývne. „Četla jsem o tom na internetu. Evidentně naplnění dlouhodobých cílů vede k depresi. Protože i cesta může být cíl, zlato, a vůbec – spousta těchhle pitomejch frází opravdu platí.“

Poppy a Alex, Alex a Poppy. Nemají vlastně vůbec nic společného. Ona je jak z divokých vajec, on nosí béžové kalhoty. Ona má neuhasitelnou touhu cestovat, on radši sedí doma s knížkou. Ale nějak se stalo, že od jisté památné společné jízdy domů ze studií jsou z nich nejlepší kamarádi.
Většinu času žije každý jinde – ona v New Yorku, on v jejich rodném městečku –, ale už deset let spolu každý jezdí rok na úžasnou dovolenou. Nebo spíš jezdili. Před dvěma lety se totiž všechno zhroutilo a oni spolu od té doby nepromluvili.
Poppy má vlastně všechno, co by chtěla, ale ničí ji rutina. Když se jí někdo zeptá, kdy byla naposledy doopravdy šťastná, ví naprosto jistě, že to bylo na té poslední nešťastné dovolené s Alexem. A tak se rozhodne svého bývalého nejlepšího kamaráda přesvědčit, že by si spolu měli vyjet ještě jednou a všechno si vysvětlit a vyříkat.
Alex jako zázrakem souhlasí – a ona má teď týden na to, aby všechno napravila. Kéž by se ale mohla vyhnout jedné jediné věci, která visela ve vzduchu už od začátku jejich přátelství! Co by se asi tak mohlo pokazit?

Odpočinkový příběh o přátelství mezi mužem a ženou. Alex, léto a já hezky popisuje známé přísloví, že protiklady se přitahují. Oba hrdinové jsou úplně odlišné osobnosti, ale dohromady tvoří skvělý a zábavný tým.

Poppy je jako z divokých vajec, je jí všude plno a nezavře pusu. Její sen je cestování. Ten se ji nakonec splní, protože pracuje pro cestovatelský časopis a díky tomu poznává svět zadarmo a plnými doušky. Jejím společníkem na cestách, už od školy, je Alex. Tichý knihomol v béžových kalhotách. Na začátku jejich dovolené ukazovali lidem jak toho zažít co nejvíce za co nejméně peněz. Když ale Poppy dostala místo v časopise, jejich dovolené změnili úplně směr. Peníze nebyl problém a čekal je luxus za luxusem. I když ona žije v New Yorku a Alex v jejich rodném městě, komunikace je na denní bázi, jak už to u nejlepších přátel bývá. Poslední dovolená ale všechno změní a již dva roky spolu nemluví. Půjde přátelství zachránit nebo je čas si promluvit a vyložit karty na stůl?

Alex je velký samotář. Stane se učitelem a nejvíce času tráví v knihovně a u knih. Nerad cestuje, ale díky Poppy k tomu najde vztah a začne s ní každý rok jezdit na dovolenou. Je to třeštidlo, ale umí ho rozesmát, cítí se s ní dobře a hlavně si mají pořád o čem povídat. Najednou je ochoten zkusit skoro cokoliv a moc ho mrzí, že se jejich cesty rozešly. Oba měli strach, že se ztratí a tak mlčeli a nakonec stejně už spolu dva roky nemluví. Dostanou druhou šanci?

„Naprosto zřetelně si vzpomínám, jak se mi na chvilku zastavilo srdce. Tahle otázka byla mnohem složitější, než by se mohlo zdát, ale jí jsem lhát nemohla.
„Pochybuju, že někdy budu mít někoho ráda tak jako Alexe,“ zašeptala jsem a pak si pomyslela: Ale možná, že ani nebudu mít nikdy nikoho ráda tak jako Treye.
Měla jsem to říct nahlas, ale neřekla. Betty potřásla hlavou a podívala se mi do očí: „Škoda, že to neví.“

Přátelství je křehká věc a je třeba o něj pečovat. Důležitým aspektem, aby vydrželo, je upřímnost, hlavně mezi mužem a ženou. Alex, léto a já hezky popisuje, jak zatajování důležitých citů a pocitů může zničit i tak velké pouto, jaké mají tito dva. Láska totiž potřebuje dýchat a když ji nenecháte, tak vás vnitřně udusí.

Kniha Alex, léto a já má více životních aspektů, které je třeba řešit. Poppy se nepere jen s přátelstvím a láskou. Dosáhla totiž svého snu a tak ji její život začíná nudit. Už nemá žádné cíle a to je v životě problém. Když člověk nemá za čím jít, tak ho ta rutina může spolknout a život mu proklouznout mezi prsty.

Příběh je ideální čtení na léto. Musím uznat, že mi chvíli trvalo než jsem se začetla, ale je to opravdu odpočinková četba, která má zaplnit volné letní chvíle. Jestli nikam nespěcháte, nemáte v plánu čtení na jeden zátah, ale požadujete delší společnost, tak Alex, léto a já může být ideální společnicí.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Alex, léto a já můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *