Aura: Dar – Clara Benedict

Autor: Clara Benedict
Nakladatelství: Knihy Dobrovský/edice King Cool
Rok vydání: 2019
Počet stran: 335

„S úsměvem na tváři si mě Jan prohlíží od hlavy až k patě. Vyloženě mě svým pohledem skenuje. Zjišťuji, že se mi tričko přilepilo na kůži, takže ze mě víc zdůrazňuje, než mě zakrývá. Musím si poděkovat, že jsem si vybrala tmavou barvu. Nechci ani domyslet, jak by to vypadalo, kdybych nyní před ním stála v průsvitném bílém triku.“

Čtyři kamarádky si užívají svých mladých a nezávazných životů. Šestnáctiletá Hana prožívá své první milostné románky. Zamiluje se do osmnáctiletého Jana, který o ni zprvu nejeví žádný zájem. Ale pak se přihodí něco nevysvětlitelného. Z vyvolávání duchů se stane hrůzostrašný zážitek, po kterém už nebude nic jako dřív. Hanka objeví svou tajemnou sílu.
Nějakým záhadným způsobem dokáže manipulovat nejen věcmi, ale i lidmi. Bohužel jí tato síla nepřináší jen pozitiva, ale i spoustu komplikací, jak ve vztahu s nejlepší kamarádkou Vivi, tak i s Janem, se kterým se stále více sbližují. S každým jejich setkáním roste nejen její zájem o Jana, ale i nejistota. Proč se Jan chová tak protikladně?
Chvílemi je milý a něžný, pak zase agresivní a distancovaný. Jeho nestabilita ji nahání strach, byl to totiž právě on, komu svěřila své tajemství o síle. O síle, která má i své stinné stránky. Ten na celou situaci reaguje až moc klidně. Byla to snad chyba, že důvěřovala právě jemu?

Clara Benedict, vlastním jménem Ann-Kristin Gelder, se narodila roku 1981. Se svým manželem, třemi dětmi a třemi kočkami žije v Neustadtu an der Weinstrasse, kde je učitelkou německého jazyka a hudby na místním gymnáziu. Matka jedné dcery a dvou synů se sama označuje za workoholika. Přesto si najde čas i na své koníčky. Velice ráda čte, hraje divadlo, zpívá v rockové kapele, chodí na koncerty, sportuje a miluje svou herní konzoli PS4.

Kniha Aura: Dar se řadí mezi young adult fantasy žánr. Mladá, šestnáctiletá hrdinka Hana, její stejně staré kamarádky a osmnáctiletý kluk Jan, který ji vtrhne do života jako velká voda. Od anotace až po to, co jsem si hned na začátku představovala, mi evokovalo, že to bude super čtení. Ovšem mýlila jsem se.

Hana je mladá dívka, která jednoho večera, při stanování se svými kamarádkami o velikonočních prázdninách zjistí, že s ní je něco v nepořádku. Při bližším, a vlastně i pozdějším zkoumáním přijde na to, že má určité schopnosti, které jiní lidé neumí. Ovládá nejen předměty, ale také lidi. Dokáže jim vnuknout myšlenku a tím změnit jejich jednání. Jednoho klučinu třeba přiměje skočit do kašny v obchodním centru – oblečeného! 🙂
Sama se bojí toho, co všechno může svými myšlenkami způsobit. A není se čemu divit. Svěří se nejen své nejlepší kamarádce Vivi, která ji pomáhá pochopit, co s tím má dělat, ale také Janovi, do kterého se pomalu, ale jistě zamilovává. Byla to správná volba? Neměla raději nikomu nic neříkat?

Ono když si přečtete odstavec výše, tak si pořád budete myslet, že kniha Aura: Dar je fajn. Ale to by hlavní hrdinka musela být jiná. Já vím, je to šestnáctiletá holka, které se zásadně změnil život a snažila jsem se k tomu přistupovat s ohledem na všechny skutečnosti, ale i přes to mi děsně lezla na nervy. Její myšlenkové pochody, všechny ty věty a přemýšlení, co by kdyby a jak a proč… Její dumání pomalu i nad tím, jestli ji rostou nebo nerostou vlasy bylo zdlouhavé a bohužel… i nudné. Absolutně mě nebavila a díky ní jsem si neuměla příběh užít.

Je pravdou, že první polovina knihy je o ničem, ale v druhé půlce se už začíná něco dít. Ale tím, jak je člověk už otrávený, nejde se ponořit do čtení s takovou vervou, aby byl nadšený a užíval si všechny stránky. Já tuto knihu dočetla, je pravdou, že od té půlky jsem se až tak moc nutit nemusela, ale ta Hana mi tam pořád vadila.
V mnoha knihách jsou šestnáctileté hrdinky s nějakou schopností, které se dokonce zamilují do kluka a všechno se jim mění v životě, všechny hranice a limity, ale dokáží se chovat obstojně, některé velmi dospěle. Hana je jejich opak.

„Zase je toho na mě trošku moc, přestože jsem se právě na tuto nepravděpodobnou situaci připravovala. Moje příprava jako by najednou byla ta tam. V hlavě mám náhle úplně prázdno.“

Je škoda, že nebyla Hana více akční, méně přemýšlivá, více energická. Kdyby byla někým jiným, troufám si tvrdit, že by se mi tento příběh líbil o sto procent více. Protože tohle má potenciál! Jen si představte, do jakých situací by se mohla hrdinka dostávat s tím, co umí. Jak by mohly být kapitoly vtipné, sarkastické.
Když se kolem ní začne Jan otáčet, mohla toho využít ve svůj prospěch, mohla se chovat jako holka, která ví, co chce. Ale bohužel… Kniha stojí na hrdince, která je špatně, pak nemůžu očekávat, že budu číst dobrý příběh.

A znovu opakuji, že je to škoda, protože nejen že Aura: Dar má skvělý námět, ale také autorka umí psát. Její kapitoly byly výstižné, dá se říct, že i správně úderné, její vyjadřování a její pohnutky mě bavily. Navíc se mi líbilo, že každá kapitola měla svůj vlastní název a já si mohla představovat, co to asi značí a několikrát jsem se trefila a tušila jsem, co se tam bude odehrávat.

Celkově hodnotím knihu jako slabší průměr. Rozhodně mě bavilo téma, nebavily mě postavy, teda asi spíš jen ta Hana, které fakt nemůžu, ani po dočtení, přijít na jméno. Nebavily mě pasáže, kde Hana mluvila sama se sebou ve své vlastní mysli, protože byly dlouhé a někdy opravdu zbytečné.
Ale zase se mi líbilo téma, které zde autorka otevřela a to, kam všechno vedlo. Jenže bohužel, ony některé příběhy fakt stojí na hlavních hrdinech a ne na námětu, proto hodnotím, jak hodnotím.
Kniha je prvním dílem z plánované trilogie a já se přiznám, že do druhého dílu nepůjdu. Je spousta lepších young adult fantasy, na které si brousím drápky – jako třeba druhý díl Posledního čísla. To bude určitě fenomenální. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji Knihy Dobrovský, kde si knihu Aura: Dar můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *