Až léto skončí – Penelope Ward

Autor: Penelope Ward
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2020
Počet stran: 288

„V tu chvíli jsem si uvědomil, jak příjemně se s ní cítím. (Tedy cítil jsem se s ní příjemně a to mi bylo nepříjemné.) Heather je ten typ člověka, s kterým byste mohli hodiny mlčet. Působí dojmem, že byste jí mohli říct cokoli, a ona by vás nijak nesoudila. Zároveň že je naprosto v pořádku vůbec nic neříkat a jen být.
Než jsem přijel k jezeru, nevěděl jsem, co mám od tohoto místa očekávat. Určitě mě překvapilo, jaký tu cítím klid. Napadlo mě, že bych tu mohl žít navěky. Sice to nepřichází v úvahu, ale stejně je to hezká představa.“

Co uděláte, když si letní dům vaší rodiny pronajme sexy starší muž? No, očividně se ztrapníte – a opakovaně. S Noahem Cavallarim jsme nevykročili správnou nohou. Naše první setkání skončilo jako jeden velký trapas.
Když moje máma onemocněla, bylo na mně, aby bylo o naše hosty dobře postaráno. Měla bych být na vysoké. Místo toho prožívám to nejlepší období svého života… jako pokojská.
Pohledný a tajuplný Noah je pro mě zapovězený. Vím, že tu nezůstane natrvalo. Vím, že je pro mě nejspíš moc starý. A přesto mě přitahuje.
Navíc se mě pokusil zachránit, když se mylně domníval, že se topím. Dala jsem mu najevo, že ho chci. A on mě před sebou varoval. Začali jsme si po nocích povídat na břehu jezera. Naše přátelství se však brzy změnilo v něco, z čeho se možná nikdy nevzpamatuju.
Protože až léto skončí, odjede. A já netuším, co na konci srpna budu dělat.

Myslíte si, že v lásce na věku nezáleží nebo patříte mezi ty, kterým to přijde špatné a nemorální? Kniha Až léto skončí ukazuje lásku s větším věkovým rozdílem a myslím, že to není jen pohádka, či smyšlený příběh.
Určitě každý z nás tohle ve svém okolí viděl, možná i zažil. Nejsem v tomto puritán, ale vše má pro mě své hranice, každopádně tenhle zamilovaný příběh je nepřekročil, takže jsem si ho užila naplno.

Hlavními aktéry zamilovaného příběhu je dvacetiletá Heather Chadwicková a třiceti čtyřletý Noah Cavallari. Heather v tomto věkovém rozdílu nevidí problém, Noah ji od prvního okamžiku uhranul a ona mu nedokáže odolat a tak se mu všemi možnými způsoby snaží podbízet. Někdy se ztrapní, ale nikdy nepřekročí hranici slušnosti. Zakázané ovoce nejlépe chutná a čím více ji Noah odmítá, tím více po něm touží.
Kromě toho Heather ve svých letech už toho dost prožila. Sebevraždu starší sestry, depresemi pohlcenou matku, o kterou se stará a odchod otce, který si založil novou rodinu. I když musela svůj sen, stát se zdravotní sestrou, odsunout do pozadí a začít spravovat dům a loděnici, kterou pronajímají, aby měli dost peněz na živobytí, je většinu času usměvavá a optimistická.
Na svůj věk je dost dospělá a rozumná, ale i přesto ji chybí ta důležitá část života, která každého z nás ještě nějakým způsobem připraví na úplnou dospělost a to svoboda a osamostatnění při odchodu z domova rodičů. Bude to platit i u této dívky se špatným hudebním vkusem nebo ji život už připravil dost?

„Zadíval jsem se na vodu a uchechtl se. Vybavil jsem si, jak jsme se s Heather poprvé setkali. Toho dne jsem zjistil, jaká je divoška. Omráčilo mě, jak naživu jsem se s ní cítil, a poroto jsem se ji od sebe snažil odehnat. To mi však nevyšlo. Díkybohu, protože jinak bych s ní nestrávil žádný čas a nikdy bych se nedozvěděl, že se přece jenom dokážu cítit šťastný. Po celé roky jsem byl přesvědčený, že jsem ztracený případ. Heather však ve mě věřila a její vlídná slova o druhé šanci mi dodala sílu.“

Noah Cavallari je úspěšný fotograf, který nezvládl své manželství a následně se dostal do špatného psychického stavu, kdy si začal vyčítat svůj neúspěch a nedokáže se zbavit pocitu, že je všechno jeho vina. Proto utíká od svého života do klidu  a od lidí. Pronajme si na celé léto loděnici u jezera.
Co ho sem, ale doopravdy zavedlo je opředeno pavučinou tajemství a on celý svůj pobyt přemýšlí, zda má toto tajemství odhalit. Když pozná Heather, má pocit, že je to bláznivá holka, ale postupem času poznává, že cesta, kterou má už za sebou, nebyla jednoduchá, a že je to velmi rozumná a upřímná žena.
Dostala se mu pod kůži i do mysli a začíná v něm něco měnit. Prvně se tomu zuby nehty brání, ale pak si uvědomí, že nad tím nevyhraje, a že to jak ho mění, je vlastně k dobrému. Jediné co ho celou dobu drží zpátky je jejich věkový rozdíl a tajemství, které před ní skrývá.

Musím přiznat, že jsem celou dobu v napětí čekala, co se stane Až léto skončí. Zda Noah překročí hranici své mysli a přestane přemýšlet o jejich věkovém rozdílu nebo zůstane opatrný a nic neudělá a odjede, nebo poslechne své tělo, které mu každou částí říká, že je to správná cesta. Děj nemá hluché místa, takže si jej užíváte od začátku až do konce.

Po stylistické stránce není co vytknout. Penelope Ward ví, jak napsat knihu, aby vás do ní vtáhla a nic vás u čtení nerušilo. Aby děj byl plynulý, kapitoly na sebe navazovaly a vyprávění hlavních postav bylo srozumitelné a jasné.

Závěrem už jen doporučím v těchto letních dnech, abyste si udělali pohodlí, třeba na lehátku, objednali si nebo udělali vlastní drink, zda alko či nealko už nechám na vás a užili si chvíli klidu a sluníčka. A hlavně, nezapomeňte se namazat!
Jo a vlastně, to nejdůležitější jsem málem zapomněla. Nezapomeňte na knihu s názvem Až léto skončí!

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Až léto skončí můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *