Až to budeš číst – Mary Adkinsová

Autor: Mary Adkinsová
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2019
Počet stran: 408

„Peníze, jak se ukázalo, připomínaly sexy přítele, který je přitažlivý, než zjistíte, jak vysokou cenu za vztah s ním jako osobnost platíte.“

Iris Masseyové je třicet tři let. Má velké plány do budoucna, novou lásku… a rakovinu. Zbývá jí pár měsíců života. S blížícím se koncem se pokouší mimo jiné vyrovnat psaním blogu. Její přítel a šéf Smith Simonyi o tom neměl ani tušení; protože však jedním z posledních přání Iris bylo, aby její texty zveřejnil, nezbude mu, než se o to s pomocí Irisiny starší sestry Jade a nového kolegy Carla Van Snydera pokusit. Společné sdílení vzpomínek jim překvapivě přinese víc, než by čekali.

Příběh, který je plný melancholie, pocitu ztráty a smutku. Pocitu nenaplnění a nesplnění snů. Pocitů, že člověk neví, kudy kam, aby se mohl vyrovnat se smrtí někoho blízkého. Až to budeš číst je díky všem aspektům těžké čtení, ale přitom se jedná o román, který vám může v mnohém pomoct, a vidět i v těch nejhorších a nejnepředstavitelnějších okamžicích i možnost posunout se dál.

Hlavní hrdinkou, kvůli které tento příběh vznikl, je Iris. Věk 33, bez rodiny, pouze s partnerem, s velkým snem – otevřít vlastní pekařství a ač není vyučenou cukrářkou, věří, že dokáže lidem rozdávat radost v podobě sladké odměny. Jenže tohoto snu nedosáhne, překazí ji to rakovina. Po krátkém boji umírá.
Ovšem ve chvíli, kdy ji byla rakovina diagnostikována, založila si svůj blog, který se v jejích nejtěžších chvílích stal čtený a populární, pracovala v reklamní agentuře, s úžasným šéfem Smithem do posledních okamžiků a to všechno za sebou nechala… S jistým odkazem…
Několik měsíců po její smrti najme Smith nového stážistu na její místo, a ten objeví vytištěný blog – s přiloženým lísteček od Iris, aby jej zkusil knižně vydat. Tím se dostane do křížku s Irisinou sestrou Jade, která je radikálně proti vydání.
Jenže jak už to tak bývá, nic není černé a bílé, a proto se vztahy všech účastníků začínají víc zamotávat. Vyjde její blog knižně? Udělá Smith to, oč ho požádala? Jak se sestra vyrovná s její smrtí? To vše se dočtete v této smutné, ale přitom nadějeplné knize.

Postavy. Chtěla bych k nim něco napsat, ale pořádně nevím co. Všichni se mi líbili, přišli mi přirození a hlavně, co se mi líbilo nejvíc, autorka nechala každého truchlit za ztrátu jinak, takže se čtenář může podívat na formu smutku z různých úhlů pohledu.
Ale přitom netlačila nijak na pilu, takže vše plyne tak jak má – aspoň ten pocit jsem při čtení měla já.
Za měsíc to budou čtyři roky, co jsem přišla o tatínka, a i po těch letech jsem se dokázala vžít do některých hrdinů a do toho, co prožívali. Sledovala jsem jejich posun při akceptování něčí ztráty a musím říct, že vše na mě působilo realisticky, opravdově.

„Můžete ustřihnout všechny květy, ale příchod jara tím nezastavíte.“

Další zajímavostí na knize Až to budeš číst je její forma, jak je vyprávěna. Všechny texty, dialogy, jsou buď formou emailů nebo sms či již zmíněného blogu. I když se většina příběhu odehrává po smrti Iris, dostaneme se díky jejímu blogu do minulosti, do jejich posledních dní, kdy svým blogovým čtenářům sdělovala pocity, naděje, ale také smutek, co bude, až nebude.
Nejednou jsem měla slzy na krajíčku, bylo to napsáno s citem, s velkou dávkou empatie a autorce se tohle téma povedlo opravdu skvěle zpracovat.

Rozhodným plusem je, jakým způsobem se snažila autorka odlehčit těžké téma. Dosadila na pozici stážisty od Smithe mladého kluka Carla, který se angažoval až příliš. A ač mi přišel někdy mimořádně otravný, díky němu a také tomu, jak to s ním dopadlo, můžu říct, že se v tomto smutném příběhu objevilo i kousek humoru.

Až to budeš číst je sice docela obsáhlá kniha (přes 400 stran), ale díky formě ji budete mít přečtenou za chvíli (já za jedno odpoledne a kousek večera), avšak doznívat ve vás bude déle, než byste očekávali.
I přes těžké téma je to poutavé čtení, díky formě čtivé a tak nějak pro člověka obohacující, protože zde objevíte spoustu myšlenek, které rozhodně stojí za to, aby se nad nimi čtenář pozastavil.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Až to budeš číst můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *