Báječné časy – Maeve Haran

Autor: Maeve Haran
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2020
Počet stran: 536

„Viagra.
Laura zkameněla. Se Simonem se nemilovali už celé týdny, a plato bylo přesto zpola prázdné. To znamenalo, že ať byla jeho vylepšená mužná výdrž určena komukoli, ona to rozhodně nebyla.
V záchvatu zuřivosti vrazila do pokoje a mrštila po něm prášky. „Tak proto se ke mně chováš jako prase! Hlavou pořád někde jinde, povznesený, nikdy neslyšíš jediné slovo z toho, co řeknu! Ty máš milenku! Ty hajzle jeden! A ještě k tomu na naše výročí!“
Simon se rozhlédl po pokoji a pokrčil rameny. „To přece nebyl můj nápad, jet sem.“ Ani slůvkem se nepokusil její obvinění popřít. Pokud na něm bylo znát nějaké hnutí mysli, byla to úleva.“

Nejlepší přítelkyně Claudia, Sal, Ella a Laura se měsíc co měsíc scházejí u koktejlu a oslavují svoje přátelství, jež trvá už pětačtyřicet let. Každá zná ty ostatní i jejich život do nejmenších detailů: vzájemně znají svoje ambice i pracovní život, vědí všechno o svých manželích, milencích i dětech, svěřují si svoje naděje i strachy, znají cesty, jimiž se vydaly, i ty, které je minuly.
Sal celý život budovala kariéru šéfredaktorky úspěšného časopisu, zaskočila ji však ta jediná věc, kterou nemohla nijak ovlivnit. Claudia zase odjakživa zbožňovala život ve městě, i letmý závan venkova jí naháněl husí kůži. Jenže, jak by jistě potvrdily stovky žen, potřeby ostatních jsou zřejmě vždycky přednější… Ella byla připravena vyzkoušet něco nového, jenže… s takhle radikální změnou rozhodně nepočítala! A Laura? Ta podlehla nejstaršímu klišé na světě, ovšem ani tohle vědomí jí nepomáhá se s tím smířit.
Mimo důvěrný, láskyplný kroužek svých přítelkyň každá z nich chápe, že její život se od představ, jež o něm kdysi měla, na hony liší. Generace plná vervy změnit svět jaksi nepočítala s tím, že jednou zestárne.Pravdivý, provokativní, zábavný a inspirativní román Báječné časy si klade obtížnou otázku, co život vlastně nabízí ženám, jež přicházejí do let, a přináší na ni dojemné a současně radostně povznášející odpovědi. Najdeme je v cestách, jimiž čtyři rozdílné přítelkyně oslavují svůj vstup do světa zralých žen…

Román Báječné časy je klidné, odpočinkové čtení na večer, kdy už nemáte žádné povinnosti nebo k nedělnímu odpolednímu čaji.  Životy čtyř žen, které se dostali do věku babiček, ale stále se cítí mladé a plné energie. Jejich přátelství je delší než jejich vztahy, znají se lépe než je zná jejich vlastní rodina. Přirovnala bych to k Sexu ve městě, jen s příponou 60+.

Jak jsem psala, jde o čtyři nejlepší kamarádky, které se seznámili před 45-ti lety. Každý týden se scházejí u skleničky šampaňského ve své oblíbené hospůdce a probírají všechny své zážitky, radosti a úskalí. Poznali se v době „květinových dětí“, takže jejich mládí bylo bouřlivé a veselé. Každá z nich je ale jiná a tak k sobě pasují jako dílky od puzzle.

Claudia je městská holka, která si užívá všech vymožeností města. Když ona i její manžel odejdou ze zaměstnání, navrhne její muž Don, že se odstěhují na vesnici, kde žijí její rodiče. Claudii se postaví všechny vlasy na hlavě a zuby nehty bojuje za město. Nakonec ji ale okolnosti přinutí boj vzdát, a začít si zvykat na venkově. Nakonec ji nový život hodně překvapí, ale nic není jen černo-bílé, takže ji čeká velká škála barev.

Laura je rodinný typ. Kvůli manžela a dětem zůstala doma, starala se o jejich výchovu a domácnost. Prostě udržovala oheň v rodinném krbu. Jednoho dne se ale probudí, a vše je vzhůru nohama. Manžel odchází, čeká ji rozvodová bitva, nástup do práce a nová adresa. Jak se s tím popasuje snílek, který věřil, že její svatební slib je slib na celý život?

Ella je bývalá právnička. Žena která skloubila kariéru s rodinou. Sice né vše bylo podle jejich představ a jak zjistí, tak ani podle představ jejich dvou dcer, ale je na sebe pyšná, že vše zvládla tak, aby se o ně dokázala postarat, i když nečekanou nehodou přišla o manžela. Bydlí sama ve velkém domě, aby udržovala vzpomínky na svého manžela naživu, když ale potká mladého Poláka a čím dál častěji musí odolávat nátlaku svých dcer na její věk, uvědomí si, že dům není to, co udržuje vzpomínky, ale jen ona sama. Nakonec její uvědomění způsobí tak velké změny v jejím životě, že to ani nečekala.

Poslední ze čtveřice je Sal. Taková Samantha v důchodu. Bez rodiny, bez chlapa, ale s kariérou a skříní plných výrazného oblečení, protože ona nestárne. Pracuje jako šéfredaktorka časopisu, zná všechny důležité lidi a oni znají ji, ale sama zjistí, že když ji začne téct do bot, všichni se k ní otočí zády. Bohužel i Sal dožene věk, a ten kdo ji to tvrdě připomene, je její zaměstnavatel. Sal se ale nevzdává a i když ji potkají zdravotní problémy, tak vše zvládne s bradou vztyčenou a všechny tyto čtyři životy se propletou a zase rozmotají v knize Báječné časy.

„Claudia se na sebe zlomila pro to, jak strašně je mrzutá. Jenže tady, v Little Minsley, bez přátel, bez práce, jen s Donem, který na ni zničehonic tak visel, měla dojem, že se pomalu zblázní. Matka měla samozřejmě pravdu v tom, že se odjakživa nerada zapojovala do kolektivních činností. Možná však přišla chvíle, kdy by to měla udělat. Rozhodla se začít v pěveckém souboru. Potom by se mohla dobrovolně zapojit do něčeho zásadnějšího. Žádný úklid kostela ani zvonění na zvony, ale něco, díky čemu se bude cítit potřebná a užitečná. V nějakém výzkumu nedávno četla, že dobrovolníci žijí mnohem spokojenější život než zbytek společnosti. Po pravdě, toužila skoncovat s tou otráveností a smutkem a začít brát život pozitivně.“

Příběh Báječné časy je poklidný, zábavný a čtivý. Všechny čtyři životní linky jsou natolik reálné, že se v některých situacích možná uvidíte samy, nebo k nim časem dozrajete.

Chápu, že  děj potřeboval nějakou zápletku, něco zajímavého, co by ho dělalo tajuplným či zábavným, ale nerozumím tomu, proč když oslavují své přátelství každý týden, najednou přestanou a začnou mít před někým, koho znají 45 let tajnosti. To mi trochu vadilo a přála jsem si, aby některé situace prožívaly společně, protože připomínky všech čtyřech byly zábavné a vtipné.

Román Báječné časy doporučuji každé zralé ženě, která má ráda klidné čtení. Pokud nemáte náladu na žádný romantický příběh, sexuální avantýry a ironické svalnaté zbohatlíky, tak je to čtení pro vás. Jak jsem psala výše, večerní čtení na klidnou noc či k nedělnímu čaji o páté, ať to hezky spojíme s tím Londýnem, kde se příběh odehrává.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si Báječné časy můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *