Autor: Cassandra Clare, Sarah Rees Brennan, Maureen Johnson
Nakladatelství: Slovart/Booklab
Rok vydání: 2021
Počet stran: 456
„Děkuji ti za ty zajímavé a poučné informace,“ zachraptěl Magnus a pokusil se zabořit tvář do polštáře jako pštros, který se snaží schovat hlavu do písku mamutí pouště. „Bylo do vás milé, že jste mě následovali. Určitě jsem vás rád viděl,“ zkusil to chabě v naději, že Katarinu přiměje, aby mu přinesla další tekutiny, a možná i kladivo, kterým by si mohl rozbít lebku.
Na to, aby se pro nějakou tekutinu vydal sám, si Magnus připadal až příliš sláb. Léčebná magie nebyla nikdy jeho specialitou, ale byl si téměř jist, že pokud se pohne, uletí mu hlava z krku. To nemohl dopustit. Z mnoha na sobě navzájem nezávislých zdrojů měl potvrzeno, že jeho hlava vypadá báječně přesně tam, kde je.“
Čaroděj Magnus Bane to nemá v životě lehké, protože bývá často nucen řešit problémy druhých. Jeho život je dlouhý, výčet jeho lásek ještě delší. A Magnus má dar, jak být v pravý čas na správném (někdy i na nesprávném) místě. Francouzská revoluce, prohibice v Americe nebo první velká bitva mezi Valentinem a newyorským Institutem… to všechno zažil na vlastní kůži. Za tu spoustu let se toho nasbíralo tolik, že to nikdy nestihne odvyprávět a nikdo by mu to ani neuvěřil. Ale těchto jedenáct povídek vrhá alespoň trochu světla na tuto mnohdy nevyzpytatelnou postavu. Sám Magnus ovšem nejspíš proklíná toho, kdo je vypustil do světa…
Baneovy kroniky je soubor povídek, kde je hlavním hrdinou Magnus Bane. Čaroděj, který ohromil nejednoho čtenáře a nejednu čtenářku lovců stínů. Jeho postoje, ironické poznámky, otevřená mysl, smysl pro přátelství, ale i pomstu, jsou nezapomenutelné a autorka z něj udělala ikonickou postavu, která si tyhle povídky jednoznačně zaslouží.
V povídkách se dozvíte spoustu informací o Magnusovi ze zákulisí. Co dělal v Peru… Jak se poprvé seznámil s Raffaelem… a nebo jak vedl bar (alkoholický) v době probihice. Některé povídky byly zábavné, jiné byly trochu zdlouhavé, ale dohromady všech jedenáct povídek je skvělým doplněním a poznáním samotného velkého čaroděje Magnuse.
Rozhodně se nedá říct, že jeho život byl a je (protože on přeci jen žije mnohem déle než všichni ostatní), nudný, bylo super ho v některých věcech více poznat a skládat si střípky z jiných příběhů dohromady právě z pohledu samotného Magnuse v knize Baneovy kroniky.
„Ale drahá dámo, i vy jste přece lovkyně stínů.“
Tatiana Blackthornová složila ruce v klíně. „Nic takového nejsem.“
Magnus na ni dlouho jen upřeně civěl. „Aha,“ řekl potom. „Když tedy dovolíte… ehm… bylo by ode mne hodně nezdvořilé, kdybych se vás zeptal, co si tedy myslíte, že jste? Třeba stínítko od lampy?“
„Vaše narážky mi nepřipadají zábavné.“
Magnus to zcela vyrovnaným tónem zkusil znovu: „Ještě jednou… dovolte prosím… považujete se například za klavír?“
Nemusím zmiňovat, že Baneovy kroniky jsou nutností pro všechny fanoušky lovců stínů a samotné Cassandry Clare. Pokud jste ovšem tímto fantasy světem nepolíbeni, nemyslím si, že by tohle byl dobrý start. Protože všechny povídky čtenáře více seznámí s čarodějem, ale můžou prozradit i pár informací, které můžou být jakýmsi spoilerem k jiným sériím.
Tudíž pokud jste ještě nečetli například Nástroje smrti (nevěřím, že někdo takový je :-)), tak začněte samotnou sérií a až poté si můžete utvrdit vztah mezi vámi a samotným Magnusem.
Baneovy kroniky můžete klidně brát jako takové mezičtení, než vyjde nová kniha Cassandry, než se znovu budete moct ponořit do příběhů lovců stínů. Ale neberte ji jen jako výplňkovou, protože tohle si Magnus nezaslouží. Užijte si ji se vší parádou, nejlépe s dobrým drinkem v ruce a úsměvem na rtech, protože jedině tak by to Magnus chtěl. 🙂
Hvězdné hodnocení:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Slovart/Booklab, kde si knihu Baneovy kroniky můžete zakoupit.
Děkuji za přečtení a mějte se fajn!
Dara