Barvy noci – Amanda Quick

Autor: Amanda Quick
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2021
Počet stran: 328

„Přikývl. „Chápu. Dej mi vědět, až ti dojdou rozumná vysvětlení toho, co znamenal ten nejúžasnější polibek mého života.“

North Chastain má paranormální talent, díky němuž dokáže vypátrat ty nejnebezpečnější kriminálníky. Když jeho otec náhle upadne do kómatu, North je přesvědčen, že jeho stav byl způsoben smrtícím artefaktem z tajné vládní laboratoře známé jako projekt Bluestone. North ví, že jeho jedinou nadějí na záchranu otce je najít daný předmět. Když jde o vystopování vrahů, nikdo se mu nevyrovná, ovšem aby našel určitou relikvii, bude potřebovat pomoc osoby, která se vyzná v tajemném světě obsesivních sběratelů, podvodných obchodníků a nemilosrdných nájezdníků…
S pověstí v troskách kvůli falešnému obvinění hledá odbornice na starožitnosti Sierra Rainesová nový začátek. Když ji North Chastain požádá o pomoc, Sierra souhlasí, ačkoliv má jisté pochybnosti. North reprezentuje záhadnou Nadaci, tajnůstkářskou organizaci zřízenou proto, aby dohlížela na zločince s nadpřirozenými schopnostmi a ty, jako Sierra, kteří si vydělávají v temném podsvětí. 
North a Sierra se ocitnou na scéně Incidentu, jenž se odehrál před mnoha desítkami let ve Fogg Lakeu. Městečko a jeho obyvatele katastrofa v blízkých laboratořích projektu Bluestone navždy změnila. Pár odkrývá šokující pravdy o tom, co se té osudné noci stalo, ovšem zahrává si s ohněm – někdo v městečku ví, co tito mladí lidé objevili, a udělá cokoliv, aby zajistil, že dávná tajemství zůstanou pohřbená.

Amanda Quick je spisovatelka, která do svých současných románů zahrnuje paranormální svět. Je to fantasy bez upírů, čarodějů a kouzel, i když ty tam svým způsobem jsou. Záleží na každém z nás, jak totiž vnímáme lidi, kteří mají nadpřirozené schopnosti. Barvy noci nás vrátí do projektu Bluestone a městečka Fogg Lake, dále budeme odhalovat tajemnou laboratoř, ale hlavní dějová linka se týká nové záhady, kterou řeší dva okouzlující lidé.

Sierra Rainesová je dcera rodičů, kteří žili ve Fogg Laku, když se tam udál výbuch laboratoře. Chvíli na to utekli a žili v uzavřené skupině lidí. Sierra v dospělosti odešla do města a chtěla začít žít normální život mezi normálními lidmi, kteří nemají nic společného s paranormálním světem. Bohužel zatím neuspěla a nedokázala najít své místo v tomto světě. Nakonec skončila jako zprostředkovatel a odborník na artefakty se silou, která pochází z tajných laboratoří. Její práce se většinou odehrává v noci a není zrovna bezpečná, nikdy neví, kdo přesně je kupec a jaké má záměry.
V tomhle ohledu ji pomáhá její talent, ale potřebuje zrcadlo, aby mohla vidět aury a také pro své bezpečí nikdy nesundává medailonek, který nosí na krku. Když si ji najme člověk z Nadace není nadšená, ale peníze potřebuje a tak souhlasí. Její cesta za tajemným artefaktem je nakonec to nejbezpečnější, co zatím zažila, ale díky svému společníkovi je to pro ni ten nejlepší zážitek v životě a díky němu najde své poslání, které ji život a také Barvy noci nachystaly.

Tajný agent Nadace má za úkol hledat nebezpečné lidi a North Chastain je ten nejlepší, kterého by jste hledali. Díky svému talentu dokáže, co jiní ne. Bohužel o své noční vidění přichází, nahrazují ho halucinace a tma. Díky svým speciálním brýlím udržuje svou mysl na uzdě, ale má to háček, nemůže je odložit nebo spát tvrdým spánkem. Když je jeho otec napaden, je na něm, aby našel zbraň, která ho uvedla do kómatu. Je mu přidělena nejlepší odbornice na artefakty v celém Seattle, je to zprostředkovatelka, která se pohybuje v tomto prostředí a na černém trhu. Její důvěryhodnost je založena na dobrém slovu, ale spis mluví jinak. North bohužel nemá čas studovat jaká je pravda, a tak se pouští do neznáma se ženou, která ho na první pohled zaujala. Zatím, ale neví zda je to dobře nebo špatně. Na své cestě potká spoustu nástrah a Sierra je nakonec cesta správným směrem přes Barvy noci.

„Se svým tvrdým, ostrým profilem působil predátorským dojmem, který mu propůjčoval zajímavý, ale rozhodně zlověstný výraz. Nepředstavoval člověka, jemuž by jste chtěli zkřížit cestu. Stejně jako ona měl na sobě spoustu kůže – bundu a boty, ale žádné rukavice. Předpokládala, že ji nosí ze stejného důvodu jako ona. Agenti vykopávali hodně nebezpečných dveří a museli být připravení na to, že se dostanou do kontaktu s opravdu žhavými artefakty. Přece jen pronásledovali zločince.“

Musím uznat, že druhý díl Barvy noci jsme si užila více. Už máte povědomí o paranormálnu, víte co hledáte a zároveň dostanete další zamilovaný příběh, který je tajemný, vtipný a nabitý energií. Znova se objevuje hodně postav z prvního dílu, takže je skvělé, že byl napsaný tak, že vám zůstanou v mysli a ve chvíli, kdy se objeví, tak není problém je zařadit. Svou úlohu dostanou i nové postavy a jsou zajímavé a sehrané. Všechno do sebe zapadá, takže vás nic neruší od čtení a přemýšlení nad záhadou, která je zde ukryta.

North a Sierra k sobě ladili. Doplňovali se a nebyl důvod si je nezamilovat. Linka těchto dvou je sice v tomto díle vyřešena, ale doufám, že je potkáme i dalším. Pokud bude mít tato série vzrůstající hodnocení dílů, tak bude jedna z mála, ale zatím si vede dobře. Barvy noci vás nechají tápat a přitom uspokojí částečný hlad po informacích rozluštěním záhady jménem Vortex.

Pokud máte rádi fantasy, čeká na vás trochu jiné prostředí. Paranormální svět je sice kouzelný a nabitý různobarevnou energií, ale nečekejte žádné upíry, vlkodlaky, převtělování, čarodějnice apod. Čekají vás normální lidé, kteří mají aury a zvláštní talenty.
Barvy noci jsou pokračováním série o laboratořích, které zkoumaly sílu krystalů a jejich energii, paranormální svět a jeho využití pro lidstvo. Ale nechybí zde láska a milostné pletky, takže věřím, že i čtenáři, kteří klasické fantasy nemusí, může tahle série zpříjemnit volný čas.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Barvy noci můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *