Běh o život – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2020
Počet stran: 223

„Muž s doutníkem nedbale postával na autobusové zastávce na rohu. Byl tam jediný. Ze zřejmého důvodu. Richards pozoroval i autobusy a věděl, že další pojede až za pětačtyřicet minut. Ucítil, jak se mu do rozkroku vkrádá chlad. Ulici se přiloudal nějaký stařík v obnošeném kabátě a opřel se o zeď jednoho domu.
Z taxíku vystoupili dva čile debatující chlápci v tartanových bundách a začali si prohlížet jídelníček ve výloze Stockholmské restaurace.
K muži na autobusové zastávce přistoupil policista a prohodil s ním pár slov. Pak zase odešel.
Richards si v němé hrůze všiml toho, že mnozí povaleči, kteří se zajímali o zprávy na žlutých obrazovkách, ještě zpomalili krok. Jejich oblečení a chůze mu připadaly podivně povědomé, jako by je viděl už mockrát předtím; a teď si to začal uvědomovat – váhavě a nejistě, jako si ve snech uvědomujeme hlasy mrtvých.“

Sci-fi z nedaleké budoucnosti líčí temnými barvami industriální svět, nikoli nepodobný totalitě. Zábavu apatickým masám obstarává jediný televizní kanál, který vysílá obskurní zvrácené soutěže, z nichž nejdrsnější a nejpopulárnější je Běh o život. Vybraný jedinec, v tomto případě Ben Richards, je vypuštěn do ulic Ameriky jako lovná zvěř. Po dvanácti hodinách ho začnou pronásledovat profesionální Lovci, podporovaní mnoha udavači z řad televizních diváků. Prchající zoufalec sahá pod vidinou odměny ve výši milionu dolarů k těm nejkrutějším prostředkům, aby pronásledovatele setřásl.

Běh o život je snad první „bachmanovka“, kterou jsem zdolala rekordní rychlostí. A není to jen tím, že se jedná o poměrně útlou knihu, ale samotným příběhem, který Stephen King vystavěl naprosto grandiózním způsobem, od začátku až do konce jsem byla téměř jako v transu, nedýchala, nejedla, nepila, dokud nebyl konec.

Hlavním hrdinou je Ben Richards, který je chudý, má ženu a osmnáctiměsíční dcerku, která je ovšem nemocná. Potřebují peníze na léky, a tak se Richards rozhodne, že se zúčastní soutěže, je jedno jaké, kterou pořádá jediná televizní stanice.
Díky své povaze, ironii, satiře a bystrosti se dostane do té největší – Běh o život. Jenže tato soutěž je konečná, nikdo ji nikdy nepřežil. Je to čistokrevný hon na soutěžícího, kde diváci bonzují jeho místo, kde se nachází a Lovci se jej vydávají zabít.
Když se Richards zvládne schovávat před Lovci, může vyhrát milion dolarů. Co bude ochoten udělat pro to, aby tu výhru získal? Má vůbec nějakou šanci, když se celá Amerika postaví proti němu?

Stephen King alis Richard Bachman se zde, aspoň tedy podle mě, ukázal ve své výborné formě. Jeho postava Richardse byla naprosto dokonalá. Týpek, který byl drzý, pro urážku nechodil daleko, ale přitom dokáže upoutat čtenáře a ti mu budou fandit, ač dělá věci, za které by ho jinak všichni kamenovali.
Běh o život je příběhem z nějaké budoucnosti, kdy nic není tak, jak to teď známe a až mrazivě podivné, že se to klidně může stát. Totalitní režim, který ovládá pomalu i myšlení jednotlivců je zde popsán naprosto skvěle.

„Tu noc měl příšerný sen, což bylo velmi neobvyklé. Starému Benu Richardsovi se nikdy nic nezdálo.
A ještě neobvyklejší byla skutečnost, že on sám v tom snu nevystupoval. Byl neviditelný a jen přihlížel. Místnost byla neurčitá – ztrácela se ve tmě na hranici viditelnosti. Někde patrně kapala voda. Richards měl dojem, že je hluboko v podzemí.“

Běh o život je knihou, která má ohromný spád. Je napínavá, pořád se něco děje a ač je vážně docela útlá, autor dokázal na těch pár stránkách skvěle popsat jak svět, tak postavy, tak určité okamžiky, které dokonale míchají dějem.
Líbil se mi pocit, který se záhy po začátku dostavil, že běžím po boku Richardse a sama jsem přemýšlela, jak to udělat, abych se všem Lovcům vyhnula.

Pokud jste od autora nic nečetli, a chtěli byste začít nějakou tou bachmanovkou, rozhodně vám doporučuji Běh o život. No a taky Dlouhý pochod. Ale ten Běh o něco víc. Líbí se mi, že se zde na každé stránce pořád něco děje a neměla jsem možnost se nudit. Ale nejvíce mi imponoval právě Richards. Byl to fakt chlápek, který svým vlastním způsobem humoru dodával nezapomenutelné „kouzlo“ všemu, co se v knize odehrává.

A víte co? I když byste si tuto knihu přečetli, aniž byste věděli jméno autora, stejně by vám to došlo. Nejen způsob vyjadřování, popisů, ale také samotné ukončení příběhu je prostě a jednoduše kingovský styl. Skvělý a dokonalý.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Běh o život můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *