Bezcitný hrabě – Barbara Cartland

Autor: Barbara Cartland
Nakladatelství: Baronet
Rok vydání: 2020
Počet stran: 181

„Hostinu si zjevně užívali všichni od nejstaršího zbojníka po nejmladší dítě, které se už dokázalo samo nakrmit.
Vesta se snažila nedívat, když dovnitř nesli kozu, kterou před jeskyní upekli na roštu. Vypadala děsivě, pomyslela si, celá i s hlavou!“

Mladičká Vesta Cressingtonová-Fontová odjíždí z rodné Anglie na malý ostrov ve Středozemním moři, aby se stala manželkou místního knížete. Jenže nic není takové, jak si romantická dívka vysnila. Už cestou slyší o knížeti podivné zvěsti a v přístavu na ni navíc nečeká živá duše, a tak se ocitá docela sama v cizí zemi.
Pak přijíždí hrabě Miklós Czakó, nepříjemný a arogantní člověk, který má podle všeho jediný cíl: aby Vesta nasedla na první loď a vrátila se zpět do Anglie. V zemi totiž řádí revolucionáři a cesta do hlavního města za knížetem není bezpečná.
Jenže návrat je to poslední, co by Vesta měla v úmyslu. A tak se vydá s nesympatickým hrabětem na cestu plnou dobrodružství a nebezpečí.  
Nepříjemný a zdánlivě bezcitný hrabě v ní ale vyvolává elektrizující pocity, které dosud nezažila. A zdá se, že náklonnost je oboustranná. Jenže Vestina ruka už dávno náleží jinému muži. Co je víc – láska, anebo povinnost vůči Anglii?

Bezcitný hrabě má svůj rekord. Jedná se o 150. knihu od Barbary Cartland v nakladatelství Baronet. A moje třetí od této autorky. Mám co dohánět, i když si myslím, že v tomto životě to už nestihnu. 🙂 Bez všech zbytečných průtahů, 150 je opravdu úctyhodné číslo a autorce za to tleskám. Myslíte, že je někde někdo, kdo má autorčinu každou knihu doma? A žádná mu nechybí? Kdo má kompletní sbírku? 🙂

V příběhu Bezcitný hrabě je hlavní hrdinkou velmi mladinká dívka z vyšší společnosti, Vesta. Je nezkušená životem a vychovávána tak, aby plnila svému budoucímu manželovi vše, co mu na očích uvidí, bez odmlouvání.
Jednoho dne si ji zavolá otec a oznámí ji, že byla „provdána“ do Katóny, země o které Vesta nic neví. Ale že její budoucí muž je kníže a jejich sňatek bude mít velmi dobrý politický vliv jak pro malý ostrov, na kterém bude kněžkou, tak pro Anglii.
I přes protesty se Vesta vydá na cestu, která už od začátku je celá špatně. Na místě, kde ji měly vítat davy lidí, ji nevítá nikdo krom hraběte, který se ji všemožným způsobem snaží přesvědčit, aby ostrov opustila a vrátila se Anglie.
Jenže co se škádlívá… znáte to. A jak to dopadne s knížetem, s Vestou, s jejich sňatkem, s hrabětem a co na to revolucionáři? To vše se dozvíte z příběhu. 🙂

„Tolik tě chci, ach bože! Tolik tě chci. Nikdy jsem po žádné ženě takto netoužil. Miluji tě, Vesto. Miluji tě – uzmula jsi mi srdce i duši, takže už nepatří mně, ale jsou navěky tvé.“

Sice mám přečtené pouze tři autorčiny knihy, ale musím konstatovat, že ani v historické romanci Bezcitný hrabě se neodklonila svého způsobu a stylu psaní. Nechodí zbytečně kolem horké kaše, proto jsou její příběhy velmi krátké, z dívek dělá správně hloupoučké a naivní dívčiny, které vám ale na nervy nepolezou. Spíše vás pobaví a hlavně, dají vám zasnít se, jak byly kdysi dámy důvěřivé a neuvědomělé.
Muži jsou naopak velcí gentlemani, kterých už dnes je také jako šafránu, ale objeví se mezi sem tam i takoví, jako byl třeba hrabě.

V těchto romancích nemůžete očekávat žádné napínavé situace, u kterých si budete okusovat nehty a nedýchat, naopak. Vše poklidně plyne. A i přesto, že jsou hlavní hrdinové třeba v zajetí „jeskynními lidmi“, nebude to vás působit nikterak tragicky, ale stále se budete pohybovat na pomyslném obláčku pohody a klidu. Alespoň já to tak měla po celou dobu čtení.

Bezcitný hrabě je příběhem, který určitě vyhledají všechny fanynky autorky Barbary Cartland, ale také je vhodným pro romantické duše, které si rády přečtou historickou romanci z dob, kdy dívky byly naivní a gentlemani postávali na každém rohu. Byla to příjemná oddechovka na jedno odpoledne, ale musím říct, že mi fakt „bodla“. Nemohla bych tento typ literatury číst pořád, hned za sebou, ale jako pauza mezi thrillery či detektivkami je to pro mne přesně to pravé ořechové.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Baronet, kde si knihu Bezcitný hrabě můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *