Beznaděj – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2019
Počet stran: 480

„Pozor, překážky mohou být blíž, než se zdá.“

Stephen King v Beznaději maluje svým rozmáchlým štětcem apokalyptický souboj mezi Bohem a zlem, mezi šílenstvím a zjevením. Naplno uplatňuje geniální nadání napínat čtenáře a jeho fantazie je děsivě živá, když jeho cestovatelé – a čtenáři, kteří se odváží sledovat jejich cestu – začínají objevovat pravý význam slova beznaděj…
Beznaděj vychází společně s románem Strážci zákona, oba příběhy na sebe volně navazují.

Další mistrovské dílo, které přesahuje všechny možné hranice reality od Stephena Kinga se jmenuje Beznaděj. Tato kniha vyšla společně se Strážci zákona a bylo mi doporučeno začít právě touto.
Mám pocit, že po přečtení jsem totálně vygumovaná, emočně na dně, i přes všechno mi přijde, že jsem sama skončila v beznadějné situaci.

Začátek knihy je přesně Kingův styl, tak jak to umí jen on. Pomalu a jistě vás seznámí s hrdiny, o které půjde v celém příběhu. Přiblíží vám život každého z nich, jaký byl do doby, než se ocitli na silnici 50, nejopuštěnější silnici v Americe.
Je zde spousta hrdinů, kteří mají jen jedno společné – touhu dostat se pryč z městečka Beznaděj, do kterého všechny zavlekl a potažmo uvěznil, jeden obrovský, téměř dva metry vysoký a udělaný policajt, jménem Collie.
Ale i přesto, že se bude jednat o „seznámení“, už si přečtete, že se přes silnici valí koule laskavce, které působí „strašidelným“ dojmem, k tomu se zvedá vítr, jste prakticky v poušti, kde není ani mobilní signál, slyšíte kojotí vytí a víte, že tohle všechno nedopadne dobře.

A taky že ne. Když se ocitnete v cele v Beznaději, uvidíte, že ten člověk, který vás tam dostal, nemá všech pět pohromadě a děje se zde něco fakt divného. Když potkáte škorpiony, pavouky, u kterých budete mít pocit, že se na vás dívají a pak dokonce objevíte ruku v akváriu – i se snubním prstenem, to prostě nechcete…

Je vůbec možné, aby všichni přežili něco nemožného, aby vyvázli se zdravou kůží, aby se zachránil aspoň jeden ze všech, kteří jsou v Beznaději? Nemůžu vám prozradit, co si pro vás autor připravil, ale můžu vám prozradit, že tohle si chcete přečíst, protože to stojí za to!
Beznaděj je skvělým příběhem, který mi nedal spát, doslova jsem ho hltala, líbil se mi ten pocit, kdy hrdinové nevěděli kudy kam, kdy řádila písečná bouře, díky níž nebylo možné vidět na metr před sebe, ten pocit, že vše hraje nim a není úniku z pekla zvané Beznaděj.

„Rozesmál se. Nejspíš se jí to nebude líbit, ale nemohl si pomoct. Takový už je smích, něco jako větry, někdy je dokážete zadržet, ale často ne.“

Co si budem povídat, někdy jsou Kingovy knihy trochu rozvláčnější, než se dostaneme jako čtenáři k jádru pudla, ale tady to tak vůbec nepůsobilo. I přesto, že sem tam se odběhne do minulosti, a hrdinové vzpomínají, i když se odběhne mimo realitu toho, co se děje v Beznaději, vždy to má svůj důvod a je to přímo nasnadě, abychom se ocitli jinde, než v tu chvíli jsme.
Luxusně vyvedené prostředí, které působí správným, opuštěným, zdevastovaným a vlastně i vyvražděným městem, docela dost krvavých scén – kdy některé na mne nepůsobily nejlíp a tím pádem tohle čtení není fakt pro slabé povahy, a pak velmi dobře vykreslené charaktery postav, které se před čtenářem ještě vyvíjí a vytříbí.

Beznaděj je jednou z těch opravdu skvělých autorových knih, kdy jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst a užila si ji na sto procent.
Dlouho mi ležela na poličce, ale ono někdy trvá, než k něčemu dojde, ale poté to ovšem stojí za to.
Pokud máte autora rádi, a tuto knihu jste ještě nečetli, určitě si ji nenechejte ujít. Připravte se, že se tam budou dít věci mezi nebem a zemí, že autorova fantazie vám zase ukáže, že nezná hranice, a že je ještě spousta věcí, které vám může ukázat a vy si užijete skvělý příběh.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Beznaděj můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *