Bláhoví snílci – Olivia Horrox

Autor: Olivia Horrox
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2023
Počet stran: 368

„Když už mluvíme o ztracených vášních…, ráno jsem tě slyšela hrát na piano,“ přiznávám a on se na zlomek vteřiny zatváří zaskočeně, než nasadí výraz plný opovržení.
„Ty mě šmíruješ, Birdie?“
„Záměrně ne. Přilákala mě hudba,“ hájím se spěšně. „Zpočátku jsem nevěděla, kdo hraje.“
„Tedy jsem tě k sobě přilákal svojí hudbou?“ Na okamžik se zamyslí a zacuká rty v pokusu zakrýt úsměv. „Sakra…, já musím být dobrý.“

Anglie, třicátá léta 20. století. Elizabeth má talent a sní o studiu na umělecké škole. Rodiče si ji ale představují v roli oddané manželky po boku bohatého Charlese Bonhama. Elizabeth rodičům slíbí, že když jí dovolí strávit rok na akademii, pak jejich přání poslušně splní. Ocitá se tak mezi bohémskými umělci, kde poznává, jak opojná i plná nástrah může být svoboda.

Bláhoví snílci je romantický příběh, odehrávající se v třicátých letech dvacátého století. Jako první mě upoutala obálka, o tom nebudu lhát a následně i anotace, takže jsem se pustila do čtení. Nelituju a myslím si, že každá čtenářka, co má ráda romantiku, umění a vztahy mezi lidmi, si přijde na své.

Příběh Bláhoví snílci se odehrává v Anglii, kdy mladá, nadějná dívka jménem Elizabeth má talent na umění, ale její rodiče si pro ni představují jinou budoucnost. Chtějí, ať se dobře vdá a její život bude plný luxusu.
Jenže Elizabeth moc dobře ví, co chce, aspoň si zkusit jaké to je, studovat na umělecké škole. Takže se s rodiči dohodne, že ji nechají rok studovat a pak splní jejich přání. Jenže jak už to tak bývá, studium na škole je divoké, jak u nás, v naší době, tak i v době hrdinů této knihy, Elizabeth poznává něco, o čem se ji ani nezdálo. Nové přátele, možná novou lásku, ale hlavně to, že její talent je opravdový a měla by ho rozvíjet… Jenže jak to má stihnout za pouhý rok, na kterém se s rodiči domluvila?

„Víš, co kdysi prohlásil tvůj milovaný van Gogh? Jestli ti vnitřní hlásek našeptává, že nemůžeš malovat, potom za všech okolností maluj a umlčíš ho.“

Líbila se mi hlavní hrdinka, mám přesně takové typy ráda. Klidné, ale sebevědomé. Které ví, co chtějí, aspoň si něco zkusit, než se po hlavě vrhnou do další akce. A co se mi líbilo nejvíce, tak byl způsob psaní autorky. Umí psát poutavě, zajímavě. V knize Bláhoví snílci nenajdete žádné hluchá místa, dokázala krásně vymyslet příběh, aby odsýpal a čtenář si užil krásný, romantický příběh.

Bláhoví snílci je knihou, kterou moc ráda doporučím čtenářkám romantiky. Nebojte se, že se to neodehrává v našich časech, vůbec to nepoznáte. Vše je napsáno jasně, srozumitelně, ale i empaticky a poutavě. Takže vy, kteří jste naladěni na romantickou vlnu, rozhodně si ji nenechte ujít. Já vám ji velmi ráda doporučuji.

Hvězdné hodnocení: 4 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Alpress, kde si knihu Bláhoví snílci můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *