Bleší cirkus – Jan Pavel

Autor: Jan Pavel
Nakladatelství: Slovart
Rok vydání: 2020
Počet stran: 120

„Probudí mě sucho v puse.
Chvíli mžourám do tmy, nejsem v posteli sám, dokonce nejsem ani ve své posteli. Musím chvíli přemýšlet, jestli vedle mě leží Klára, nebo nějaká jiná. Co jsem se rozvedl, je mi alkoholová a sexuální zdrženlivost velmi vzdálená (ta alkoholová nejvíc). To modrozlaté povlečení se zvonečkama ale poznávám… Takže jsem u Kláry. Uleví se mi.“

O bleším cirkusu psal ve svých Pražských dobrodružstvích před stoletím Egon Ervín Kisch. Teď o něm píše Jan Pavel. Navenek má každý z nich to své: Kisch zábavu, pouťovou kuriozitu, lehce bizarní atrakci pro děti, Pavel pak tísnivou procházku po vlastním osudu, stopování sebe sama labyrintem, v jehož srdci se trochu škodolibě pošťuchují láska a smrt. Společný jmenovatel obou je ale jednoznačný: bleší cirkus řídí vždycky někdo jiný. Stejně jako v tolika případech naše životy. Nevyrostli jsme z ničeho, jsme větve v koruně stromu s mohutným kmenem a kořeny hluboko v zemi. Rezonuje v nás nejen současnost, ale taky minulost; a někdy brutální, nelítostnou silou. Zbývá jediné: sundat si ohlávku, ať je jakkoli pozlacená, a zmizet z toho cirkusového plácku co nejrychleji pryč – k sobě. Zbavit se závislostí, přestat přijímat i předávat vinu. Narovnat se a být už jen sám sebou.

Bleší cirkus je útlá novela českého autora, která vypráví o muži, jenž to nemá v životě lehké, ale musí udělat vše pro to, aby se s tím popasoval a mohl být sám na sebe hrdý.
Už od prvních stránek budete vědět, že tento příběh není zbytečně ničím přikrášlený, hlavní hrdina je i vypravěčem a společně s ním se dozvíte o několika důležitých událostech, které ho dostaly tam, kde bude na konci celého příběhu.

Nechci vám zde úplně popisovat děj, protože je ho zde příliš málo a kdybych to udělala, ochudila bych vás o několik momentů, které jsou pro děj klíčové.
Místo toho napíšu, že zde hlavní hrdina nemá jméno – nepředstavil se, zůstává skryt za oponou a jen vypráví o svém životě, od dětství, kde musel snášet otcovu nepřítomnost a zálibu v alkoholu, až po dospělost, kde se potýká s rozvodem, ale také se smrtí.
Já si ho pojmenovala sama pro sebe, jak, to neřeknu, protože si myslím, že když už mu dáte jméno, je to pro vás nějakým způsobem více osobní. Ale až si vy přečtete Bleší cirkus, napište mi, jaké jméno jste hlavní postavě přiřadili. 🙂

„Holka jedna blbá, proč to udělala? Napadá mě, že v tomhle věku to může být jedině láska. Postupně ale přidávám školu, rodiče, šikanu, drogy, peníze… Málo toho není, co mě během chvíle napadne. V šestnácti se umírá tak snadno. Prý kvůli tomu, že je vlastní smrt tak daleko. Nesmysl! Nikdy člověk nemá ke smrti blíž, než když je mu kolem šestnácti. Kdo by v tom věku nepomyslel na sebevraždu?“

Bleší cirkus je velmi útlý román, jak jsem napsala výše, spíše novela, o životě jednoho muže. V dnešní době jsou takové příběhy oblíbené, ale mám pocit, že tady je škoda, že se autor více nerozepsal.
Jeho styl vyprávění, psaní, je více než čtivý, zajímavý, za celých 120 stran jsem neměla ani minutu na to, abych se nudila a přečetla jsem knihu na jeden zátah.
Jsou příběhy, kde se už těším, že bude konec a pak jsou knihy, kde chci dostat mnohem více. A to je přesně tento případ. Dokážu si představit, že by se autor více rozepsal, více rozebral hlavního hrdinu a jeho zážitky. Takto to na mě působilo stroze, ale i přesto mělo čtení něco do sebe a mi se velmi líbilo.

Za velké plus považuji také ilustrace, kterých sice není mnoho, ale skvěle doladí příběh jako takový a oživí jej.
Přemýšlím, komu Bleší cirkus doporučit, protože tady nejde o žádný specifický žánr, jenž někteří milují a druzí odsuzují.
Takže to napíšu asi takto – tato kniha je určena všem, kteří se chtějí zamyslet nad tím, co všechno může být dobře a špatně v našich životech, všem, kteří přemýšlejí, zda něco z minulosti napravit nebo ne, a kdy k tomu bude vhodná chvíle. Protože v této novele se hlavní hrdina dostane do bodu, kdy už ten správný okamžik je promarněn. A také všem, kteří chtějí podpořit českou literaturu. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Slovart, kde si knihu Bleší cirkus můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *