Bublinky štěstí – Helen Frippová

Autor: Helen Frippová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2022
Počet stran: 368

„Láska, která se změní v nenávist, je ošklivá věc.“

Nicole Ponsardinová pochází z dobře situované remešské továrnické rodiny. Už jako dítě se zajímá o práce na vinicích a ve vinných sklepech v oblasti Champagne, které její bohatá rodina vlastní. Díky své tvrdohlavé a nespoutané povaze si dokáže prosadit svá přání – především sňatek z lásky s Françoisem Clicquotem, jehož rodina se také už po generace zabývá vinařstvím.
Mladí manželé se odvážně pouštějí do výroby vína a zakládají vlastní firmu, na jejímž chodu se Nicole podílí stejnou měrou jako její manžel, což je pro ženy té doby velmi neobvyklé. S podporou manžela si Nicole postupně prošlapává cestičku do zatím mužského světa vinařství.
Šťastné roky však netrvají dlouho. Přicházejí napoleonské války a najednou je nebezpečné, a časem i nemožné vyvážet francouzské zboží do ciziny. Firmu závislou na ruském odbytu to finančně ruinuje. A situace se dál zhoršuje… Neúrodný rok… Nečekaná smrt milovaného muže, která s sebou nese nejen bolest, ale navíc i společensky nebezpečnou otázku – zabil ho tyfus, nebo šlo o sebevraždu? Neustálý tlak ze strany souseda, zhrzeného nápadníka a nynějšího konkurenta, Jeana-Rémyho Moëta, který chce její vinařství za každou cenu koupit…
Zdrcená mladá vdova o prodeji firmy uvažuje, na čas se odstěhuje do Paříže a touží jen zapomenout, ale nakonec se odkazu svého muže nedokáže vzdát a s pomocí přátel odvážně a cílevědomě pokračuje v započatém díle.
Značka dnes světoznámého šampaňského Veuve Clicquot vznikla právě na jejích vinicích a Nicole ji během svého života usilovně a trpělivě vylepšovala. Proslavila se i tím, že vynalezla rychlý a účinný způsob odkalování šampaňského a jako první dokázala vyrobit jiskřivé, křišťálově jasné perlivé víno.
Nicole Clicquotová je dodnes právem považována za jednu z nejvýznamnějších osobností ve světě šampaňského a vysloužila si přezdívku La Grande Dame de Champagne.

Bublinky štěstí je knihou ze série béžovek z nakladatelství Metafora, která vám beletrizovaným způsobem psaní vypráví životy různých osobností, které můžete znát ať už z doslechu, či jejích děl. U mne na webu jste už mohli číst o Piccasovi nebo třeba Alvě Vanderbiltové. Dnes jsem tu s recenzí na knihu, která vypráví příběh jedné vdovy, jež svým odhodláním a láskou vytvořila proslulé šampaňské a její jméno se zapsalo do historie – o Nicole Clicqutové.

Píše se rok 1789 a jedenáctiletá Nicole je svědkem výtržností, protože ve Francii začíná revoluce. Remeš, město, kde vyrůstá, se stane svědkem tragédie, kdy její oblíbená pekařka přijde o manžela a mezi nimi to zůstane zapsáno na věky.
Rok 1809 a později, Nicole je nejdříve tak nějak tlačena na sňatku z rozumu, s téměř o dvacet let starším mužem, který má ovšem jméno a věhlas. Nejde o nikoho jiného, než proslulého majitele vinic a nejlepšího výrobce šampaňského – Jeana-Rémyho Moëta. Jenže Nicole odmítá, protože své srdce už dala někomu jinému a doufá, že i on se vyjádří.
K čemuž dojde, z ní se stává paní Clicquotová, ale poštve si proti sobě Moëta, což jak později zjistí, se ji mnohokráte vymstí.
Když za dalších tragických událostí přijde Nicole o manžela, uteče do Paříže, za kamarádkou, kde jak doufá, začne od nuly. Jenže ji to stále táhne k vinicím, do kterých dal její muž a posléze i ona, všechnu svou lásku. A tak, po dlouhých peripetiích, problémech, věznění a podvodů se z Nicole stává La Grande Dame de Champagne.

Chcete vědět, jak si to zasloužila? Chcete společně se mnou obdivovat tuto ženu, dámu, která dokázala na její dobu téměř nemožné? Tak sáhněte po knize Bublinky štěstí a vše se dozvíte.

„Pohled na Amsterodam byl tím nejkrásnějším, co kdy Nicole spatřila. Člun proplouval předměstím, kde byly domy namačkané na sobě, vysoké, barevné a úzké, takže připomínaly krabici s malířskými pastely. Z velkých oken vyhlížely dívky čekající na manžela a ve tvářích se jim odrážela pableskující hladina kanálu. Nicole však hřálo slunce na obličeji a na lodi náklad tekutého zlata.“

Bublinky štěstí je knihou, která mne chytila za srdce. Už dlouho se mi nestalo, že bych tolik toho prožívala na vlastní kůži, společně s hrdinkou. Všechny neúspěchy, nezdary a problémy jsem brala, jako by byly mé vlastní. Nejednou jsem se přistihla, jak si nahlas povídám a jen ze mne vychází: „Tak to sakra ne“, „To si děláš srandu?“ nebo taky „A jak ten se tam zase dostal?“ a podobně. Bylo to čtení, které mě už od začátku nadchlo a to mé nadšení neopadá ani po přečtení, ba naopak.

Jste milovníky šampaňského? A teď nemyslím to „perlivé“ víno, ale opravdické šampaňské. Já jej párkrát měla, dostala, ke zvláštním příležitostem a mezi těmi všemi byl třeba i Moët. A přiznám se, úplně mi to nejelo. 🙂 Takže teď se třepu, až budu mít v září narozeniny a budu si přát nic jiného než Veuve Clicquot. 🙂 Protože tak, jak si Nicole poradila s Jeanem-Rémym, tak já věřím, že jejich šampaňské bude mít pro mne stejné skóre! 🙂

Jen jedno malé upozornění na závěr, pokud tak jako já máte rádi ty naše „perlivá“ vína, určitě si ke čtení kupte aspoň dvě láhve. Já měla jednu, kterou jsem dopila někde u strany 170 a sliny se sbíhaly celých 368 stran. :-))
Asi to je jasné, ale tuto knihu, Bublinky štěstí, doporučuji!

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Bublinky štěstí můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *