Autor: Kelly Bowenová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2022
Počet stran: 368
„Nikdy nevíš, který drobeček uvolní lavinu.“
Londýn, 2017: Když Aurelia Leclairová zdědí přepychový byt v Paříži, o němž neměla ani tušení, ohromeně zjišťuje, kolik tajemství její babička skrývala: mezi jiným i sbírku vzácných obrazů a luxusních večerních rób. Jedna zvláštní malba ji dovede až k restaurátorovi Gabrielu Seymourovi a oba společně se rozhodnou odhalit pravdu skrytou ve stěnách bytu.
Paříž, 1942: Ačkoli „město světel“ se potýká s německou okupací, okouzlující Estelle Allardová si užívá v salonech nedotčených útrapami války. Když si však nacisté přijdou pro její přátele, spěchá jim na pomoc a nepřemýšlí o ceně, již bude muset zaplatit. Do událostí zasáhne i tajemná špionka s krycím jménem Celine. Obě ženy se srdnatě vrhají proti ničivé převaze, která hrozí rozdrtit je i jejich milované, aniž tuší, že důsledky jejích činů ovlivní i budoucí generace.
Tři ženy rozdělené časem, tři osudy odehrávající se v nebezpečné i vzkvétající Paříži. Aurelia, Sophie i Estelle musí najít odvahu, čelit nástrahám měnícího se světa a napsat další kapitolu v historii své rodiny.
Byt nad Seinou je hodně podobný příběh tomu, který jsem nedávno přečetla – Švadlenin dar. Oba se zabývají vyprávěním o ženách, které se angažovaly v odboji proti nacistům, pomáhaly převádět letce spojenců, pomáhaly Židům, číhaly na informace, které by mohly předat do Londýna a pomoct spojencům vyhrát válku. Ač se zdá, že jedna obyčejná žena nezmůže nic, autorka vás přesvědčí, že i malý drobeček dokáže spustit lavinu…
Musím se přiznat, že v knihách, které mají dvě dějové linie, tak mne vždy víc baví ta v minulosti, ale když se to týká hledání ukrytých tajemství, a ještě v rodině, tak to pak tíhnu k té v přítomnosti. A nejinak tomu bylo v knize Byt nad Seinou. V přítomnosti jsou dva lidé, Lia a Gabriel, píše se rok 2017 a je svede dohromady nález starožitných obrazů, které byly ukryty v bytě, jež Lia zdědila po své babičce.
V minulosti jsou zde dvě ženy, Estelle a Sophie, jejichž cesty se protnou zhruba v polovině vyprávění a dojde k zásadním zvratům, protože když se spojí dvě silné ženy, které dokážou lhát, aniž by to na nich bylo poznat, dokážou za vteřinu vymyslet věrohodnou příhodu, nechybí jim odvaha, odhodlání a naděje, tak se můžou dít opravdu veliké věci…
„Dobře. Ale nebudu ho otevírat tady. Odvezu ho do ateliéru, kde s ním můžu zacházet s patřičnou ohleduplností. Bez ohledu na to, komu ten dopis patří, je to historický dokument a jako k takovému se k němu musíme chovat. Tenhle i ostatní by měly být řádně archivované.“
Lia vydala přiškrcený zvuk a sklonila hlavu na prsa. „Jako vědkyně chápu, že máš pravdu, a souhlasím. Jako čtenářka Agathy Christie mám sto chutí zaječet, něčím netrpělivě hodit a pak tu obálku rozervat zuby.“
Jak už jsem psala, trochu více mne bavilo vyprávění Lii a Gabriela. Možná je to tím, že jsem před týdnem přečetla podobnou knihu, která se také zaobírala stejným tématem, a možná to je taky tím, že moc ráda objevuju rodinná tajemství a splétám dohromady provázky společně s hrdiny, abych měla pořádný, dlouhý provaz.
Byt nad Seinou mne ale velmi překvapil. Ač to není žádná útlá knížečka, její příběh rychle utíkal, nenudila jsem se ani na moment a hlavně, dokázala jsem některé okamžiky prožívat skoro až na vlastní kůži. A můžu vám říct, že o náckovi Schwarzovi se mi bude ještě chvíli zdát – v tom špatném slova smyslu, samozřejmě. 🙂
Doporučení je v tuto chvíli jednoznačné. Byt nad Seinou je pro všechny čtenáře, v tento okamžik asi spíše čtenářky, které vyhledávají téma druhé světové války v příbězích, které mají rády, když se minulost propojí s přítomností, když se hledají odpovědi, které vám už dotyčný nemůže dát a nezbývá nic jiného, než se vrhnout do starých pokladů na půdě, které snad vám nějaké ty odpovědi dají…
Hvězdné hodnocení:
Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Byt nad Seinou můžete zakoupit.
Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara