Čarodějka a zlatý elixír – Petra Kubašková

Autor: Petra Kubašková
Ilustrace: Striga
Nakladatelství: Epocha
Rok vydání: 2021
Počet stran: 448

„Mě pojmenovali po mé babičce.“ Sklopila jsem zrak ke knize. „Myslíte, že to něco znamená? Nebo… myslíte, že by se minulost mohla opakovat?“
Vincenta trochu nakrčila čelo. „Minulost se může opakovat, ale také nemusí. Ani když jsou kulisy podobné. Pravda je, že jména mají moc, avšak stejné jméno ještě nutně neznamená tentýž příběh. Stejné jméno může také znamenat, že máš šanci příběh přepsat, napsat jiný.“

Na Malé Straně se pořád něco děje a mladá čarodějka Ginevra to v životě rozhodně nemá snadné. Jen co se vypořádala se vzpourou zákeřných kutnohorských čarodějnic, už musí čelit další výzvě. Naštěstí má však k ruce přátele a také svou povedenou malostranskou rodinku. A tak se spolu s nimi vydává na další dobrodružnou výpravu, na níž se jí stane průvodcem mlčenlivý alchymista. Při své cestě za zlatým elixírem se vydá hledat záhadný dům ve Zlaté uličce nebo se nepozorovaně vplíží do tajuplné zahrady, kde potká nejednu podivnou bytost. Obstojí Ginevra Sedmá Malostranská v nejtěžší zkoušce a podaří se jí odhalit tajemství věčného života? Anebo měli pravdu ti, kdo od začátku tvrdili, že její jinakost je cestou do pekel?
Pražské domy a uličky již potřetí ožívají v příběhu čarodějek z magické Malé Strany. Stačí jen počkat, až se setmí a rozzáří se lucerny…

Díky autorce se s malostranskými čarodějkami potkáme v knize Čarodějka a zlatý elixír po třetí a musím říct, že i teď to pro mne bylo naprosto skvělé čtení. Pro mne možná nejlepší ze všech, přečteno za pár hodin, mělo to spád, bylo to napínavé a nikde ani kousek hluchého místa. Česká autorka a její fantasy, které by se klidně mohlo překládat do cizích jazyků…

Nic nenasvědčuje tomu, že Čarodějka a zlatý elixír je třetím dílem, že by něco mělo finišovat, ale pozor! Hezky si to přečtěte, protože určitě budete tak jako já, velmi mile překvapeni, co všechno si autorka pro své čtenáře připravila. Některé věci byly opravdu nečekané, ale v tom dobrém slova smyslu.
Ginevra VII. Malostranská, neboli naše milá Gina, jde se svou sestřenicí Josefínou namalovat obraz. Tedy Gina má stát modelem, Fína už ví, co namaluje, jak by to mělo vypadat. Její smysl pro umění je téměř dokonalé, takže není pochyb, že obraz bude naprosto geniální.
Ve chvíli, kdy je hotovo a samozřejmě, obraz překonává očekávání, z obrazu vyjde duch-muž-homukulus, prostě někdo, kdo zamíchá všechny karty, Gina začne mít spoustu trápení a hledání a Fína tou chvílí ztrácí svůj talent.
Co je ten týpek zač? Jak to dopadne s Fínou? Co Gina a její kamarádi, které má v lidském světě? Co její rodina? A co se stane na Vyšehradě? Co její babička? A co znamená ten zlatý elixír v názvu? To všechno se dozvíte v tomto třetím díle, který je nabitý otázkami, ale nebojte, dostanete i odpovědi.

„Barbara mi odepsala, že jestli se jí nebudu pravidelně každou půlhodinu ozývat, nechá po mně vyhlásit celostátní pátrání, Markéta mi poradila, ať do toho domu raději nelezu, a Teova zpráva mě vyloženě zahřála u srdce:
Vím, že tam máš jít sama, ale budu kousek od Hradu a zapnu si telepatickou anténu, jo? Potvrď příjem.“

Každý díl čarodějek malostranských, který se mi dostal do rukou, se mi opravdu líbil. Ovšem Čarodějka a zlatý elixír na mne zapůsobil nejvíc, a to nejen svým tématem, které se mi fakt zamlouvalo, ale také to bylo tím, že Gina, hlavní hrdinka, mi přišla skvělá, víc než obvykle. Jako by dospěla.
Už to nebyla žádná naivní dívka, ale v těch nejdůležitějších chvílích byla osobou, kdy se na ni každý mohl spolehnout, dokázala vyřešit těžké otázky s grácií a přehledem, nezapomínala na své okolí a pokud ji byla něčím, nebo spíš někým ubližováno, nehrála si na nebohou chudinku, ale postavila se k tomu čelem, takže díky Gině to autorka vyšperkovala téměř k dokonalosti.

Čarodějka a zlatý elixír je stejně jako předchozí díly, doplněna ilustracemi od autorky Strigy, které se báječně hodí k příběhu. Ladí jim to dohromady. A já osobně bych se vůbec nezlobila, kdyby těch ilustrací bylo více, protože je fakt na co koukat.
Líbí se mi, že v této sérii autorka dbá na to, aby byly zdůrazněny vztahy v rodinách a mezi přáteli, jak by to mělo fungovat, i mezi „cizími“, jak je důležité nenechat dát na první pohled, ale nejdříve poznat a pochopit.
Jestli máte rádi fantasy, tak tato série se vám bude líbit. A pokud fantasy neholdujete, klidně se do čtení pusťte. Budete bloudit pražskými uličkami, podíváte se na Petřín, do Zlaté uličky nebo k Náplavce. Nějaké to kouzlo jistě hrdinkám odpustíte a jestliže neznáte Prahu (já bydlím přes 400 km daleko), tak se nemusíte bát ani toho, protože znalost ulic není důležitá. Tím důležitým je představivost, fantazie a touha nechat se unášet na vlnách příběhu.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Epocha, kde si knihu Čarodějka a zlatý elixír můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *