Čarodějnice Eulálie – Zuzana Pospíšilová

Autor: Zuzana Pospíšilová
Ilustrace: Markéta Vydrová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2010
Počet stran: 80

„Marně se Stavidlo snažil zachránit alespoň kapičku. Všechna voda se vsákla do země. „Lín aby to vzal!“ zaklel zamračený vodník.
Hejkal do něj šťouchl loktem a povídá: „Neboj, vody je tu dost, podívej!“

V lese mezi pohádkovými bytostmi řádí neznámá mladá čarodějnice ze Zlomyslnic. Jejím koníčkem je všem škodit. Však se také začnou dít podivné věci – Hejkal nastydne, vodníkovi vyschne tůňka, čarodějnici Zevlíně se ztratí kniha kouzel, nic zkrátka není, jak se patří. Hejkal, vodník Stavidlo, čarodějnice Zevlína a pidimužík Stopař Slídil se vydají po stopách čarodějnické nezdárnice Eulálie, která vše způsobila.
Přitažlivě ilustrovaná knížka je vhodná pro začínající čtenáře – nabídne jim fantazii, napětí a nezbytný souboj dobra se zlem. Ilustrace jsou dílem Markéty Vydrové.

Před několika dny jsem vám zde představovala knížku Lumpíček a Rošťanda, od stejné autorky a stejné ilustrátorky, jako dnes. A přesto, že ti dva zlobivci byli skvělí, tak tahle Čarodějnice Eulálie je ještě lepší a jedná se o jednu z nejlepších knih od Zuzany Pospíšilové, kterou jsme doma četli.

V příběhu máme Hejkala, který chytne rýmu, jež nikdo a nic nedokáže vyléčit. Vodníka, kterému někdo ukradne všechnu vodu v tůňce, kde žije. A jednu hodnou čarodějnici, které někdo ukradne kouzelnickou knihu – a všechny tyto tři bytosti mají jedno společné – když k tomu neštěstí došlo, zaslechli škodolibý smích.
Jak už to tak bývá v životě, je lepší, když nás je víc, tak se všichni tři spojí proti tomu, kdo tohle způsobil. A postupně se při jejich pátrání dozvíte, co ještě má někdo s tím škodolibým smíchem na svědomí. Bude vám přecházet zrak, co Čarodějnice Eulálie udělala a ještě udělá…

„To je jasný, ale jak ji jenom, herdek línek, vystopovat?“ rozčilovat se Stavidlo. Při těch slovech bouchnul zlostně pěstí do stolu, až to cáklo Hejkalovi přímo do obličeje!
„Nemůžeš dávat pozor?“ procedil mezi zuby nazlobeně Hejkal. Protřel si oči a povídá: „O jednom stopaři bych věděl!“

Čarodějnice Eulálie je opravdu skvělou, pohádkovou knížkou, která nás doma bavila a nejednou rozesmála. Hlavně teda vodníkovy nadávky, ty stále za to a opakovali jsme je pořád dokola. 🙂
V tomto příběhu nechybí ponaučení, kdy se zlo mění v dobro, nechybí pro děti napětí a trocha toho detektivního zkoumání.
Čtení je vhodné pro prvňáčky, protože Markéta Vydrová doplnila text nádhernými ilustracemi, písmo je většího fontu, kapitoly příjemně krátké a vyprávění opravdu zábavné.

Čarodějnice Eulálie je skvělá, pohádková knížka, která se nám doma opravdu zalíbila, a díky vtipu a dobrodružství, získává čestné místo v knihovně. A určitě se k ní ještě vrátíme, dle mého odhadu, brzo… 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Čarodějnice Eulálie můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *