Cestující – Ulrich Alexander Boschwitz

Autor: Ulrich Alexander Boschwitz
Nakladatelství: Knihy Dobrovský/edice Kontrast
Rok vydání: 2019
Počet stran: 281

„Zůstal jsem tedy na svobodě, mám u sebe část svého majetku, a přesto si nevím rady. Přes to všechno jsem zajatec. Pro Žida je prostě celá Říše rozšířený koncentrační tábor.“

Židovský obchodník Otto Silbermann, vážený člen komunity, je během listopadových pogromů vyhnán ze svého domova.
S kufříkem peněz, který se mu tam podaří zachránit před nacistickými perzekutory, pak bezcílně cestuje. Setkává se s uprchlíky, nacisty, dobrými i zlými lidmi. Nikdy předtím nebylo možno vcítit se tak přímým způsobem do atmosféry tohoto období v Německu. V rozhovorech, které Silbermann vede a poslouchá, se totiž působivě odráží děsivá realita života, která panovala v této době.

Ulrich Alexander Boschwitz narozen 19. dubna 1915 v Berlíně, emigroval v roce 1935 spolu se svou matkou nejprve do Skandinávie, kde vydal svůj první román. Úspěch mu umožnil studovat na pařížské Sorboně. Během mnohaletého pobytu v Belgii a Lucembursku vydal roku 1939 román Cestující, který vyšel v Anglii a později také v USA a Francii. Krátce před válkou byl Boschwitz navzdory svému židovskému původu v Anglii internován jako „nepřátelský cizinec“ a převezen do trestaneckého tábora v Austrálii, kde zůstal až do roku 1942. Na zpáteční cestě jeho loď napadla a potopila německá ponorka. Boschwitz zemřel ve věku 27 let – jeho poslední rukopis pravděpodobně klesl ke dnu spolu s ním.

Knih o válce a všech jejích stinných stránkách, jsem přečetla už hodně. Ale Cestující není jen tak nějaký příběh, je to kniha, která vznikla již v roce 1939, kdy ji autor napsal, ale ona samotná nikdy v Německu vydána nebyla. Je to příběh o muži, který byl bohatým Židem a samozřejmě pronásledován režimem, který nastal v roce 1938.

Je zajímavé přemýšlet, co vše dal autor ze sebe a ze svých zkušeností na papír. Podle doslovu, který napsal člověk, jež tuto knihu vzal a udělal z ní dílo, které jsem teď mohla číst, je spousta různých detailů přímo od něj. O autorovi se dozvíte podstatné informace v životopise, který jsem výše napsala, a ten, kdo má svědomí knihu Cestující, konečné dílo, které si můžete zakoupit, se jmenuje Peter Graf.

Otto Silbermann je bohatým mužem, Židem, který vede úspěšný podnik. Poprvé se s ním v příběhu setkáme ve chvíli, kdy odevzdává svému partnerovi peníze z úspěšného obchodu, aby je odvezl do firmy. Samotný Otto už cítí, že se děje něco ve vzduchu, a prosí svého syna, který žije ve Francii, aby mu a jeho ženě – árijce, získal povolení ke vstupu do země, což už vůbec není jednoduché.
V jednu chvíli někdo začne bušit na dveře, Otto stihne utéct, takže se mu nic nestane, ale právě v tu chvíli začíná jeho boj s časem o ženu, o peníze, o celé jeho bytí a existenci.

V knize Cestující je krásně popsáno, co se člověku na útěku může honit hlavou, jak může reagovat, a co to s ním udělá, zvláště s jeho psychikou, je-li je zahnán do kouta. Otto chvílemi dokonce začínal rezignovat na svůj život, ale poté došel zase k jasnému prozření, že takto skončit nemůže.
Stále doufal a přemýšlel, jak se dostat pryč, za hranice, kde mu nebude hrozit bezprostřední nebezpečí, jak tomu bylo v Německu a perfektně jsou zde popsány všechny jeho úvahy a důvody pro i proti.

„Jak mě vůbec mohlo napadnout, že by to mohl zvládnout? Nejlépe bych udělal, kdybych se nechal zatknout, jako všichni ostatní. V cele má člověk pravděpodobně víc klidu než na svobodě. Přinejmenším se tam může pořádně vyspat. Takhle akorát napíná síly a zase se hroutí, pobíhá sem a tam, ale neposune se dopředu ani o jediný krok.“

Cestující je napsán čtivým způsobem, ale jediné, co mi vadilo, tak byly opravdu velmi dlouhé kapitoly. I přesto ovšem čtení ubíhalo samo, což svědčí i o tom, že jsem měla tuto knihu přečtenou během dvou dnů.
Peter Graf, který dal knize z roku 1939 tvář se snažil, aby bylo vše důležité zachováno a myslím, že se mu to nesmírně povedlo. Z celého příběhu na vás bude čišet velká dávka zoufalství, nevěřícnost, ale také naděje a stále doufání v lepší zítřky…

Hlavní hrdina během svého „cestování“ a hledání východiska ze své situace, potkává spoustu lidí, ať už dobrých, tak také špatných, vyslechne velké množství rozhovorů, kdy mu některé budou milé, jiné méně. Ale poznává lidi, všechny možné charaktery, které díky němu pozná i čtenář. Je to jako v dnešním životě, máte kolem sebe různé typy lidí, ty, kterým věřit můžete, ty, kterým nemůžete, a pak také ty, u kterých nevíte, na čem jste.

Cestující je knihou, která dává čtenáři pohled na válku a dobu s ní spojenou, zase naprosto jiným způsobem, než na jaký jsme, z velké většiny, zvyklí. Takže pokud máte rádi romány z válečného období, určitě se podívejte po této knize.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji Knihy Dobrovský, kde si knihu Cestující můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *