Chlapec za klíčovou dírkou – Stephen Giles

Autor: Stephen Giles
Nakladatelství: Leda
Rok vydání: 2019
Počet stran: 293
Ilustrace: Tereza Ščerbová

„Klíč uvízl v zámku a ne a ne se otočit. „Vždycky se zasekne,“ stěžovala si.
Samuel stál za ní – ve spíži bylo tak těsno, že to ani jinak nešlo – a čekal, až se dvířka otevřou, v hrudi cítil brnění a oči měl tak vykulené, až ho pálily, protože samým překvapením nemrkal.
Se zaťatými zuby a s prsty zbělenými se hospodyně do klíče opírala vší silou. Zámek vydal pronikavé zaskřípění a konečně povolil.“

Už sto třináct dní žije devítiletý Samuel v rozlehlém starém domě na anglickém venkově jen s hospodyní Ruth. V péči téhle nevrlé a popudlivé osoby ho zanechala matka, když po manželově smrti odjela bez rozloučení do Ameriky, aby sehnala kapitál na záchranu ohroženého rodinného podniku. Zoufalý chlapec toužebně očekává zprávu, kdy se k němu zase vrátí, ale přicházejí mu od ní pouze občasné pohlednice s pozdravy.
Proč ho maminka tak náhle opustila a skoro o sobě nedává vědět? Odjela opravdu, anebo se jí přihodilo něco hrozného? Když spolužák ze sousedství vysloví domněnku, že do podezřelé záležitosti může být zapletena diktátorská hospodyně, zrodí se Samuelovi v hlavě nebezpečný nápad. Záleží už jenom a něm, zda v zákoutích chátrajícího panského sídla rozluští neblahé tajemství…

Stephen Giles (1972), rodák z jihoanglického hrabství Surrey, působil nejprve v oblasti filmového marketingu. Literatuře se začal věnovat až po přestěhování do australského Sydney. S velkým ohlasem se setkal jeho hororový cyklus Silas and the Winterbottoms (Strýček Silas a Winterbottomovi), v němž od roku 2009 navazuje na poetiku „nešťastných příhod“ Lemonyho Snicketa z pera Daniela Handlera a útrapy dickensovských sirotků potutelně špikuje „četnými intrikami, schovávačkami a krokodýly.“
Pod pseudonymem Caleb Krisp publikuje od roku 2015 další knižní seriál, jehož hrdinkou je nevyzpytatelná Poděska Ivy. dosud vyšly její příběhy Chodící pohroma (č. 2015), Zastavte ji někdo! a Neřízená střela (obojí č. 2017).
V románu Chlapec za klíčovou dírkou (2018) autor poprvé oslovuje starší mládež a dospělé čtenáře.

Kniha Chlapec za klíčovou dírkou mne jako první upoutala svým vzezřením. Formát je malý, 160×160 mm, do toho má díru v přebalu! 🙂 Samozřejmě to má svůj důvod, nemyslete si. A obsah? Čekala jsem silný příběh, ale dostala jsem mnohem víc. Navíc ilustrace, které se zde objevují, dokonale dotvářejí pochmurnou náladu.

Příběh, který budete číst, má do veselého daleko. Možná můžu říct, že úsměvného zde nenajdete asi co by za nehet vešlo.
Hlavní hrdina, onen chlapec klíčovou dírkou, se jmenuje Samuel. Je mu 9 a již více jak sto dní žije bez maminky, pouze s hospodyní Ruth. Jeho tatínek umřel a ihned po jeho smrti odjela jeho maminka do Ameriky, aby hledala sponzory pro jejich továrnu.
Posílá Samuelovi sem tam nějaký pohled s pozdravem.
Jenže…
Vše, co se odehrává v Anglii, kde Samuel bydlí s Ruth, napovídá tomu, že maminka v Americe není. A když mu jeho kamarád Joseph řekne příběh o pomatené hospodyni, která vyvraždila rodinu, jež ji zaměstnávala, Samuel začne cítit nejen strach, ale také nenávist k Ruth, která mu už nejednou ukázala, čeho všeho je schopná.
A tak se začíná hra na zjištění, kde je Samuelova maminka, hra na schovávanou s předměty, které by Samuelovi mohly napovědět, co se stalo. Maminka přece nenechá své dítě bez rozloučení, bez telefonátů, bez dopisů, bez doteku a bez lásky tak dlouho, pokud k tomu není nucena, ne?!

Uznávám, že autor dokáže skvěle mystifikovat čtenáře. Jednu dobu jsem si myslela, že vím, co se se Samuelovou maminkou stalo, pak jsem změnila názor a myslela si něco jiného, ale ani jednou jsem nebyla blízko pravdy.
Na to, že se jedná v podstatě o autorův debut pro dospělé čtenáře, musím smeknout, protože tohle čtení dokáže ve svých čtenářích vyvolat snad všechny emoce, je-li rodič, tak možná ještě mnoho více.

„V tom ji ruka vystřelila, popadla Samuela za krk a přimáčkla ho ke stěně. Stiskla mu krk a hoch drtil její zápěstí ve snaze se vysmeknout. Pak si sama všimla, jak jí zbělala pěst, zahlédla naběhlé žíly – a jako by se vzpamatovala. Sevření povolilo a chlapci přepadla hlava dopředu.“

Kniha Chlapec za klíčovou dírkou ve mě vzbudila směs všemožných emocí. Nejednou jsem trnula hrůzou, pak jsem měla nervy napnuté jak špagáty a za moment se mi zase chtělo brečet.
Celá atmosféra příběhu je ponurá, melancholická a Samuelovo stýskání je doslova hmatatelné. Kdybych mohla, skočila bych do knihy a uklidnila ho, že všechno dobře dopadne – ale zase bych nechtěla lhát…

Některé okamžiky, které Samuel prožívá, jsou doslova hororového typu. Nemyslím to tak, že byste se třepali hrůzou a kousali si nehty napětím, ale nebude vám dobře po těle (za Samuela), protože při představě, že tomu klukovi je 9 a prožívá doslova takové peklo, vás může jímat děs.
Ani Ruthino chování vám nenapoví, o co ve skutečnosti jde. V jednu chvíli ji nebudete věřit, pak zase prozříte, pak vám jí bude líto a nakonec? Těžko říct.
Protože samotný závěr je doslova do písmene děsivý. Musela jsem danou kapitolu číst dvakrát, abych uvěřila vlastním očím, že to takto autor ukončil. Nelíbilo se mi, ale naprosto dokonale to odpovídá atmosféře celého příběhu.

Chlapec za klíčovou dírkou je skvělé čtení, kapitoly přiměřeně krátké a ilustrace naprosto sedí ke všemu, co se na stránkách děje.
O knize bych řekla, že je to společenský román, ale s velmi silnými prvky psychologického žánru a místy také hororovým náznakem.
Nemůžu říct, pro koho je to přímo jako ušité na míru, ale můžu vám doporučit si tuto knihu přečíst. Je to neuvěřitelné, citlivě napsané, a hráno na správnou strunu, aby vám to rozjitřilo všechny možné emoce.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Leda, kde si knihu Chlapec za klíčovou dírkou můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *