Cizinka v Paříži – Joanna Reesová

Autor: Joanna Reesová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2020
Počet stran: 490

 „Jennyin salon ve Vitě probudil to nejlepší. A po této zkušenosti, byť krátké, o to víc vyniklo, jak se k ní chová madam Rubierová v Les Folies.       
Bez sebemenších pochybností věděla, že se musí do toho úžasného salonu vrátit. Právě tam patřila, protože madam Sacerdotová ji toho může tolik naučit. A její šaty byly naprosto božské!“

Paříž, 1928
Po útěku z Londýna do kontinentální Evropy si Vita Caseyová zařídila nový život: nechce k sobě přitahovat pozornost, a tak pracuje jako garderobiérka v kabaretu, kde s frivolním tanečním souborem vystupuje její přítelkyně Nancy.
Společně objevují vzrušující svět divokých večírků, jazzu a drog. Navzdory zábavnému, požitkářskému životnímu stylu však Vita touží po řádné profesionální dráze a návratu ke svému snu navrhovat spodní prádlo.
Když se jí naskytne příležitost pracovat pro proslulou návrhářku Jenny Sacerdoteovou, Vita po ní bez rozmyslu skočí a setkává se se zcela jinou sortou pařížské společnosti… a zanedlouho na tom nejpřekvapivějším místě vykvete romantický vztah.
Nancy, ponechaná sama sobě, však upadá do drogové závislosti a Vita musí svou kamarádku zachránit. Může ale opravdu věřit všem, kteří jí nabízejí pomoc? Vždyť doma v Anglii stále žijí lidé, kteří si přejí její krach, a chtějí, aby zaplatila za minulost, před níž utekla. A nezdráhají se ji pronásledovat i za do města světel…
Cizinka v Paříži je druhý díl historické trilogie, volně navazující na román Dívka na útěku (Metafora 2020).

Mé přání bylo vyslyšeno. Právě jsem dočetla knihu Cizinka v Paříži, druhý díl série Dívka na útěku, a ráda bych se s vámi podělila o tento skvělý zážitek. Příběh pokračuje ve stejném živém a tajemném tempu. Vitina minulost byla v Londýně prozrazena, ale teď začíná s čistým štítem v Paříži. Bude mít větší úspěch než v Londýně?

Vita Caseyová přijela do Paříže, aby utekla před svým nebezpečným bratrem Clementem, který ji chce zabít. Chce se pomstít, že ho zmrzačila. Vita sama neví zda je ráda, že bratra nezabila nebo měl raději zůstat mrtvý. Po tom, co vyměnila své návrhy na podprsenky za lístek na vlak do Paříže, myslela že s Nancy začne nový život a o Clementovi, Edith a dalších lidech z Londýna nikdy neuslyší.
Ale ani voda nedokáže zabránit, aby ji lidi z minulosti dostihli. Vita se mezitím snaží najít novou příležitost, aby mohla dál pracovat na Extra jakosti, ale Nancy ji drží blízko sebe a citově ji vydírá.
Jednoho dne se ale Vitě naskytne možnost začít žít svůj vysněný život a tak po té příležitosti chňapne, i když ji k tomu musí dopomoct její nový přítel Paul. Začne pracovat u módní návrhářky, která je známá mezi nejvyšší smetánkou. Ukáže svou kuráž, znalosti i talent a tak se z obyčejné holky pro všechno, stane ženou, která radí a pomáhá zákaznicím.

Kromě její stoupající kariéry, doma stále navrhuje podprsenky a její nová kamarádka Marie, která ji pomohla, když Nancy skončila pod autem, díky její závislosti na drogách a alkoholu a následně na psychiatrii za pokus o vraždu, ji pomáhá šít a vyřizovat schůzky ohledně Extra jakosti. Marie se ji zdá velmi přátelská a tak ji svěřuje vše ze svého života, kromě své pravé identity. Marie ale mezitím plní rozkazy Edith, aby Vitu jednou provždy mohla zničit a zavděčila se tak svému novému manželovi Clementovi a nikdo ji nemohl vzít jmění Dartonových.

Kromě pletek s minulostí Vita zažívá i další milostné avantýry. Nancy ji znova podvede a přichystá ji stejné ponížení jako s Archiem. Vita se, ale rychle oklepe a když potkává v salonu velmi bohatého Irvinga, který ji začne nadbíhat, nakonec si uvědomí, že láska není všechno a staršího Irvinga si vezme. Kromě toho, že by ji dal i modré z nebe, je strašně žárlivý a staromódní, navíc jeho životospráva není dobrá.
Irving se pohybuje mezi smetánkou a tak se nakonec stane, že jednoho dne na líbánkách potkají Archieho. Vita začíná zažívat peklo na poli vztahovém a tak nedává velký pozor na své rozjíždějící podnikání. Nakonec se dostává na dno, protože je nešťastná kvůli Irvingovi a Archiemu, ale také zjistí kdo je vlastně Maria a jak ji podvedla. Nakonec přichází ve stříbrné zbroji její tajemný kamarád Paul, který ji zachrání a otevře ji novou šanci na lepší život.

„Za co to je?“ zasmál se. Vita věděla, že  to objetí bere jako vyjádření vděku za svou štědrost, ale ve skutečnosti se u něj snažila najít rovnováhu a uklidnit vířící zmatek ve svém srdci.   
A když ji odváděl k posteli, opakovala si, že je se svým novým manželem v bezpečí. Musí si vyhnat z hlavy všechny myšlenky na Archieho a soustředit se na svatební cestu. Má přece před sebou budoucnost, na niž se může těšit.“

Druhý díl Cizinka v Paříži nezůstává pozadu za prvním dílem, je opět plný tajemství, napětí a lásky. Navíc vás okouzlí stará Paříž, která je zde dobře popisována, takže pokud jste tam byli jako já, tak si některé místa umíte představit a pokud se tam chystáte, tak je můžete navštívit. S trochou fantazie se dokážete určitě vrátit v čase a přestavit si staré automobily, kočáry s koňmi a tehdejší módu, která jasně určovala společenskou třídu.

Opět vás nečeká útlá kniha, takže s příběhem Cizinka v Paříži strávíte spoustu času. Musím uznat, že bylo pár chvil, kdy jsem netrpělivě čekala, ať už něco praskne, protože vás tentokrát příběh více napíná.
Nakonec dostanete to, co očekáváte a mnohem více. I když k původním postávám přibydou další, nemusíte mít strach, vše je dostatečně přehledné a srozumitelně napsané.
Kapitoly jsou tvořeny tak, že se věnují konkrétní situaci či postavě, která do příběhu přichází, takže název kapitoly vám prozradí, co bude následovat.

Musím uznat, že mě tahle trilogie vtáhla do sebe, i když se jedná o historický román, které často svou tehdejší dobou nejsou tak žhavé nebo jim chybí ten šmrnc, který má moderní doba, tak zde to neplatí. Věřím, že jste dali na mě a přečetli jste si Dívku na útěku a teď stejně jako jsem se těšila já, se těšíte až budete mít v ruce knihu Cizinka v Paříži. Můžu vás totiž ujistit, že vás čekán skvěle strávený čas.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Cizinka v Paříži můžete zakoupit.

Děkuji za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *