Co má poznat správný Čech – Jana Vaněčková, Michal Vaněček

Autor: Jana Vaněčková, Michal Vaněček
Ilustrace: Václav Ráž
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2019
Počet stran: 176

„Vodní hrad Švihov je národní kulturní památkou, která se nachází poblíž Klatov. Vybudován byl už v 15. století rodem Rýzmberků, ve století šestnáctém se na jeho přestavbě podílel i významný gotický architekt Benedikt Rejt. Po druhé světové válce objekt postupně chátral, byl totiž využíván pouze jako sýpka na obilí.“

Pokračování úspěšné knihy Co má vědět správný Čech, tentokrát zaměřené na poznávání významných a slavných míst naší vlasti. Víte, který náš hrad je nejnavštěvovanější? Jaké muzeum je nejzajímavější? Poznáte, kde se točila pohádka Tři oříšky pro Popelku? Kudy vede naučná stezka až do pravěku? Umíte vyjmenovat všechny naše památky zapsané na seznamu UNESCO? Dokážete najít na mapě, kudy teče Baťův kanál, kde se nachází Veselý Kopec nebo kde je přečerpávací nádrž Dlouhé stráně? V této knížce najdete nejen odpovědi na tyto otázky, ale také spoustu dalších zajímavostí o významných i netradičních místech a pozoruhodnostech naší krásné země. Zjistíte, co by měl poznat a která místa naší republiky by měl navštívit každý správný Čech, Moravan i Slezan. Tato kniha pro vás jistě bude inspirací a připomene vám, proč být hrdý na to, že žijete v České republice, a také jací jsme my Češi byli a stále jsme kabrňáci.

Co má poznat správný Čech byla v mé knihovně nutností, protože už první publikace Co má vědět správný Čech se mi líbila. Jenže…
Tato je ještě o level výš. Více ji využiji, více se mi líbí, informace v ní mají pro mne mnohem větší hodnotu, než tomu bylo minule.

V této knize se budete společně s autory toulat po krásách naší republiky. A když říkám, že po krásách, tak tím myslím opravdu ty nejkrásnější a nejdůležitější místa, která u nás naleznete.
Jak je psáno i v předmluvě, „Alpy tě ohromí, ale tohleto tě dojme. To není země, to je zahrádka. Jestli máš srdce, tak to musíš cítit…“ slova Rudolfa Hrušinského z filmu Vesničko má středisková vystihují nejlépe celou knihu Co má poznat správný Čech.
Je to ideální nejen čtení nejen pro děti, ale také pro jejich rodiče, protože věřím, že zde naleznete spoustu tipů na rodinné výlety.

Na začátku vás autoři seznámí s vybranými českými nej. V části přírodní nej se například dozvíte, která je nejhlubší jeskyně, v zeměpisných nej která je nejzápadnější obec, člověkem vytvořená nej obsahuje například nejvýše ležící železniční stanici a samozřejmě nechybí pražská nej (i když mě jako „nepražákovi“ až tak moc neříkají), kde třeba najdete nejstarší kavárnu nebo nejstarší pivovar.

„Pod klatovským jezuitským kostelem najdete unikátní krypty, tedy pohřebiště neboli Klatovské katakomby. V jezuitských kryptách jsou pochovány osobnosti, které se podílely na rozvoji města, a členové jezuitského řádu.“

A poté už začíná to nejdůležitější, kulturní zajímavosti, hrady a zámky, poklady UNESCA a další. Tyto stránky už byly pro mne to pravé ořechové. Tady jsem si užila všechny popisky, zajímavosti, o kterých jsem neměla ani tušení, ale také které jsem znala, a jen si ověřila, že si je pamatuju přesně. Díky knize Co má poznat správný Čech jsem se utvrdila v tom, že stejně toho moc ještě nevím. 🙂

Na nejednom místě jsem byla, ale díky knize Co má poznat správný Čech jsem objevila pár míst a zajímavostí, které mému zraku unikly a vím, že s blížícím se jarem a létem budu mít co dělat a budu cestovat (samozřejmě i se synem :-)).

Líbí se mi, že u každé zajímavosti, které jsou mimochodem očíslovány a čeká jich na vás rovných 107, jsou ilustrace místo fotek. Díky tomu nepůsobí kniha příliš dospěle a věřím, že děti si v ní rády budou listovat.
Ale co je další věc, kterou oceňuji, tak že u každé památky či zajímavosti jsou i obrázky jejich turistické známky. Když můj táta žil, sbíral je, u mamky doma, v černé kuchyni, je jedna celá zeď plná turistických známek a protože vím, že i všechny místa, která jsou v této knize, mají svou turistickou známku, vypadá to, že budu pokračovat v tradici, kterou můj táta začal.

Co má poznat správný Čech je opravdu úžasná kniha, se spoustou tipů na výlety, se zajímavými informacemi, které vás přesvědčí v tom, že naše země opravdu stojí za to, abychom ji procestovali křížem krážem, a že na každém kroku na nás čeká něco, co nás překvapí a potěší.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Co má poznat správný Čech můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *