Co padá z nebe – Selja Ahava

Autor: Selja Ahava
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2019
Počet stran: 241

„Ztratit půdu pod nohama můžete i tehdy, když se vám nic zlého neděje.“

Možná že svět občas potřebuje události, které námi otřesou a probudí nás. V naší vesnici jsem takovým budíčkem já. Pokaždé když vstoupím do obchodu, připomenu všem zákazníkům, že nám nebe může kdykoli spadnout na hlavu.
Finská autorka Selja Ahava obdržela za knihu, v níž se prolínají příběhy několika těžko uvěřitelných náhod, v roce 2016 Cenu Evropské unie za literaturu. Byla přeložena do několika jazyků a získala si srdce čtenářů na celém světě.

Melancholická, téměř bych napsala až nadpozemská. Taková je kniha Co padá z nebe. Je to příběh o jedné rodině, kde se dějí opravdu divné náhody, které všechny členy rodiny a další blízké lidi nějakým způsobem formují, a vytváří z nich osoby, které se stejně nakonec perou samy se sebou.

Vypravěčkou celého příběhu je Saara, malá holčička, které je na samotném konci příběhu dvanáct let. Dívá se na svět svýma dětskýma očkama a tím čtenáři přibližuje nejen situace, které se v rodině dějí, ale také její myšlenky, které jsou mnohdy na tak malou holčičku velmi zvláštní.
Saaře umře maminka, díky neskutečné, bláznivé náhodě a s tatínkem opustí svůj domov. Odstěhují se k tetě, tatínkově sestře Annu, která přijde k penězům formou velmi bláznivé náhody. A tak bych mohla pokračovat dál, protože těch divných náhod tam je mnohem více.
Ale obě hlavní náhody, které se přímo pojí se Saarou, se pomalu kupí a vytváří tak příběh, jenž vás může rozesmutnit, dát naději, dojmout, ale také klidně rozesmát.

Musím říct, že při čtení knihy Co padá z nebe jsem byla naprosto mimo realitu. Autorka dokázala o obyčejných věcech psát jemně, citlivě, ale přitom velmi věcně, s nádechem něčeho nadpřirozeného. Bylo to až poetické, měla jsem pocit, že když přestanu číst a zvednu oči, dostanu ránu přímo do obličeje od reality a tak jsem si raději užívala všechny divné pocity, které mne při čtení provázely a přečetla tento příběh na jeden zátah.

„Cvaky cvak, šmiky šmik,
hnedle je tu pan krejčík.
S nůžkami už chvatně klusá,
k chlapci, co si palec cucá.“

Kniha Co padá z nebe je rozdělena na tři části a ty na velmi krátké kapitoly. Všechny tři části ale na sebe velmi úzce navazují. Třeba díky druhé části poznáme jiného hrdinu, kterého taky potkají velmi nepříjemné náhody, a díky tetě Annu se stane důležitou součástí příběhu.

Každá kniha z edice Evropská literatura je něčím jiná. Liší se od jiných příběhů, které nakladatelství vydává. Ať už vás daný příběh dojme, rozněžní, vyděsí nebo dostane do „jiné sféry myšlení“, pokaždé po dočtení budete cítit něco zvláštního v duši. Neříkám, že vás musí kniha nutně obohatit o informace nebo názory, ale rozhodně ve vás zanechá takový, skoro bych řekla, nadnášející pocit.

Co padá z nebe je je dojemná, ale né přiliš, kniha, kterou ocení všichni čtenáři, jenž se chtějí na neobyčejné věci podívat očima dítěte a třeba si i některé situace vysvětlit jiným způsobem, než jsou doposud zvyklí.
My, dospělí, se totiž snažíme racionálně vysvětlit každou věc, ale co když je to opravdu všechno jen souhra osudu a náhod, které ovlivňují celý náš život?

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Co padá z nebe můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *