Co stálo ve hvězdách – Catherine Issacová

Autor: Catherine Issacová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2021
Počet stran: 416

„Naučil jsi mě, že opravdová láska neznamená vášeň z novosti. Znamená vidět jeden druhého v úplné nahotě ve chvílích těžkých i krásných, a pořád přitom vědět, že člověku je lépe, když je s tím druhým, než když je sám.“

Když Allie v domě své babičky náhodou objeví více než třicet let starou obálku, obrátí to vzhůru nohama všechno, co si myslela, že ví o své rodině i sobě samé. Dopis ze sklonku roku 1983 mluví v náznacích o skutečnostech, které se neměla nikdy dozvědět.
Protože nechce ublížit svým nejbližším, najme si soukromého detektiva, aby vypátral podrobnosti o tom, jak její zesnulá matka strávila léto předcházející Alliinu narození – a na základě odhalených skutečností se nakonec v jejích stopách vydává sama.
S Edem, nejlepším kamarádem z dětství, je sledují napříč Evropou, až na rozpálené pobřeží italského jezera Garda. Tam ale zjišťují, že kořeny zapovězeného tajemství jsou mnohem hlubší.
Aby se mohla vydat vstříc světlé budoucnosti, musí Allie nejprve najít odvahu postavit se tváří v tvář spletité minulosti vlastní rodiny…

Co stále ve hvězdách slibuje nejen romantické čtení, ale také hledání pravdy v rodinné historii a minulosti, což je pro mne vždy silným tahákem. A musím říct, že po přečtení příběhu jsem spokojená. Dostala jsem vše, co jsem chtěla, možná i trochu navíc, protože popis italské Verony a přilehlých míst pro mne mělo velké kouzlo.

Allie se jednoho dne vypraví k prarodičům a obyčejnou náhodou, takovou až přihlouplou, objeví dopis s fotografií, která otevře pandořinu skříňku v její rodině. Babička zarytě mlčí, nikoho jiného se zeptat nesmí, aby v rodině nevypukl chaos a proto se sama vydává po stopách rodinného tajemství a zjištění, jestli její otec je opravdu její otec nebo ji něco bylo zatajeno.

Tajemství rodiny v knize Co stálo ve hvězdách zavádí Allie do italské Verony a přilehlého okolí, které autorka velmi krásně popsala, až jsem místy měla chuť vypadnout z Ostravy do Itálie a nechat se hladit slunečními paprsky a poslouchat šumění vody a větru ve větvích.
Allie na své cestě není sama, doprovází ji její nejlepší kamarád Ed, který prochází vztahovou krizí, a Allie si dala za úkol mu na této cestě pomoct. Zda bude její mise na obou frontách úspěšná, to už se dozvíte až příběh dočtete.

„Vzpomínala si, že jí matka kdysi řekla, že když se někomu s jakýmkoli problémem svěří, bude pak poloviční; nevzpomínala si ale na mnoho případů, kdy to platilo u nich doma.“

Jediný problém, se kterým jsem se v příběhu Co stálo ve hvězdách setkala, tak byla povaha hlavní hrdinky. Na jednu stranu se mi totiž jevila jako cílevědomá a průbojná žena, ale na v dalších okamžicích zase byla uťápnutá a téměř nudná. Vím, že ne vždy to šlo, ale i když měla třeba mluvit s Edem, na rovinu, raději pokrčila rameny a mlčela, než aby něco příhodného řekla, co by ho třeba donutilo mluvit. Představovala jsem si ji více upovídanou, více tvrdší, ale to je můj sugestivní pocit. Pro jiné čtenáře může být tou dokonalou postavou, která do příběhu bude pasovat jako správný kousek puzzle, já osobně bych ji ještě trochu vyšperkovala.

Ale celkově byl román Co stálo ve hvězdách super. Kniha se četla jedna báseň, krátké kapitoly, jednoduchý příběh, který tak nějak plyne sám a úžasné popisy prostředí tomu dodávaly šmrc.
Líbilo se mi, že rodinné tajemství nebylo vyzrazeno hned a že jsem se vše podstatné dozvídala postupně, společně s hrdinkou a mohla si jednotlivé střípky skládat dohromady v průběhu čtení a nebylo mi jasné vše hned od začátku. Že nedošlo k tomu, abych řekla, že děj byl předvídatelný. I když něco jsem uhodla hned, to podstatné až téměř ke konci a proto jsem spokojená a věřím, že budete i vy.

Pokud máte tedy chuť na romantické čtení, s kapkou rodinného tajemství, které musíte rozlousknout, tak se po knize podívejte. Italské slunce už je jen třešinkou na dortu, která vám vykouzlí úsměv na tváři a hřejivý pocit u srdce.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Co stálo ve hvězdách můžete zakoupit.

Děkuji za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *