Čtyři po půlnoci – Stephen King

Autor: Stephen King
Nakladatelství: Beta
Rok vydání: 2023
Počet stran: 752

Kniha Čtyři po půlnoci (obsahující čtyři novely – Časožrouti, Skryté okno do skryté zahrady, Policajt z knihovny, Sluneční pes) u nás poprvé vychází jako celek. V Časožroutech zmizí při záhadném letu většina cestujících. Ve Skrytém oknu do skryté zahrady vtrhne do života osamělého literáta podivný cizinec, který možná existuje jen ve spisovatelových představách. Novela Policajt z knihovny vypráví o realitním agentovi pronásledovaném zlými přízraky z knihovny. Hlavní hrdina děsuplného Slunečního psa dostane k patnáctinám vytoužený polaroid, který však fotografuje pořád stejný snímek – strašidelného psa. Navíc se pes na obrázku neustále přibližuje… Kdo se rád bojí, nebude litovat.

Kniha Čtyři po půlnoci je sbírka povídek od mistra hororu, Stephena Kinga. Už po této větě vám je jasné, proč jsem se do jejího čtení pustila. A tohle se povedlo, každá byla pro mne skvělým čtením. Takže není proč váhat a teď už se trochu podíváme na to, jaké ty povídky jsou a co vás vlastně na stránkách čeká.

Jako první co chci zmínit, tak je předmluva, kterou má autor ke všem povídkám v knize. Dozvíte se, co jej vedlo k napsání, kdy ji napsal, kdo nebo co ho inspirovalo. Tohle na jeho knihách miluju asi nejvíc, mám potom pocit, že s ním sedím v jednom pokoji a on mi to vypráví osobně. Mám potom k celému čtení mnohem blíž a to je (aspoň tedy pro mne) naprostá paráda.

Protože v knize Čtyři po půlnoci jsou jen čtyři povídky, rozhodla jsem se vám je přiblížit, jednou, dvěma větami, nebojte, nebudou to žádné dlouhé eseje.
Začnu tou, která se mi líbila nejvíce, kterou mám stále v hlavě a ta se jmenovala Sluneční pes. Možná to některé čtenáře překvapí, ale tato pro mě byla nejvíc hororová, při té představě, že se to děje mi… No, jen si představte, dostanete nový foťák, ale ať fotíte co fotíte, stále tam bude to stejné, velký, strašlivý pes a ten se s každou novou, další fotkou přibližuje… Uáá, úplně to vidím, třeba jako Samara z Kruhu.. 🙂

Druhá povídka z knihy Čtyři po půlnoci má název Skryté okno do skryté zahrady. Tady jde o spisovatele, kterého napadne jiný muž, že mu ukradl povídku. Jenže autor si je jistý, že tomu tak není, ovšem zjišťuje, že jejich povídky jsou si velmi, ale opravdu velmi podobné. K tomu se mu začnou dát děsivé sny a nakonec i děsivé věci v realitě….

Třetí povídka Časožrouti. V letadle pasažéři zjistí, že zmizela celá posádka i s pilotem. Nutno podotknout, že jsou ve vzduchu na cestě do Bostonu. Tady jsem si trochu připadla jako v knize Pilotova dcera, kde se také objevil „náhodný“ pilot. Jenže podobnost už končí, protože naše letadlo, v knize Čtyři po půlnoci, se dostane časovou trhlinou do světa, kde není nic, než Časožrouti a když se chtějí vrátit, protože mají strach, neví jak.

No a čtvrtá povídka z knihy Čtyři po půlnoci je Policajt z knihovny. Už podle názvu by se měla líbit všem knihomolům, že? 🙂 A taky bude, hlavně ovšem knihovníkům, kterým lidé nevrací půjčené knížky. Sam kdysi dávno nevrátil knížky, už i zapomněl, kde jsou. Jednoho dne do knihovny musí a zjistí, že zlá knihovnice a policajt nezapomínají. A Samovi začne peklo na zemi (nebo v knihovně?).. 🙂

Každá povídka je skvělá. Jak už jsem napsala v prvním odstavci. Málokdy se mi stane, i v případě takového autora, jako je Stephen King, že by se mi líbilo všechno. Ale tady to můžu říct. Čtyři po půlnoci bylo super, i díky Kingovým předmluvám, povídky byly správně strašidelné, krásně rozvláčné, jak to umí jenom nás mistr a určitě bych ji doporučila i začínajícím čtenářům autora. Tady dle mého není proč váhat! 🙂

Hvězdné hodnocení: 5 z 5

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Beta, kde si knihu Čtyři po půlnoci můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *