Čtyři strany mince – Lukáš Záleský

Autor: Lukáš Záleský
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2020
Počet stran: 143

„Sklep v mém domě na mě vždy působil spíš jako kobka. Nemá totiž vůbec žádná okna. Je to jedna malá místnost s vysokým stropem a silnými betonovými zdmi, kterou se zbytkem domu spojuje dlouhé dřevěné schodiště s kovovým zábradlím. Je osvětlena jen jednou nekrytou žárovičkou, ale i tak jsem jasně viděl, že Ted mi rozhodně nelhal.“

Čtyři hororově laděné povídky, které vás rozhodně nenechají klidnými! Mladému účetnímu a jeho krásné ženě se podaří najít skvělého finančního poradce a peníze se jen kupí. To je skvělé, nebo snad ne? Jen kdyby…  *** Halloween v malém americkém městě je většinou veselou a radostnou událostí napěchovanou sladkostmi, dětským smíchem a západem slunce. Tenhle ale bude jiný…   ***  Hrdinný doktor vytrhne přejetého chodce ze spárů smrti, lidé ve městě ho pochvalně plácají po zádech. Vše se pak postupně vrátí do starých poklidných kolejí, i když…  ***  Sedmileté holčičky bývají roztomilé a nevinnost sama, tedy většinou…

Čtyři strany mince je hororově laděná, povídková kniha od českého autora, který vymyslel pro své čtenáře čtyři různé příběhy.
A protože jsem fanouškem Stephena Kinga, ale Poea, horory mě baví, takže jsem se s nadšením pustila do čtení.
I když na mne povídky nepůsobily hororově, až tedy na druhý příběh (ten k tomu měl nejblíž), jsem se čtením spokojená, protože autor umí psát čtivě, poutavě a tak nějak „úderně“.

Jak je psáno výše, v knize Čtyři strany mince najdete čtyři povídky. Ta první je o chlapíkovi, kterého vyhodí z práce, docházejí mu peníze a má náročnou ženu. Proto se rozhodne vyhledat finančního poradce, ale jestli to bude ta správná volba, to už si musíte přečíst sami.
Druhá povídka, ta, která mi se líbila ze všech nejvíc, se odehrává ve chvíli, kdy na malém městě chodí děti koledovat v halloweenských maskách. V městě bydlí chlap, který je znám svou „láskou“ k alkoholu a má problémy, jež mu ubírají – spolu s alkoholem – na rozumu. A když se opije, vidí něco, co nemá, slyší hlasy a do toho mu děti dupou po verandě na halloweenský večer, musí se zákonitě něco stát…

Třetí povídka o doktorovi, lékaři, který udělal osudovou chybu, jenže ta ho nestála nic, naopak mu vynesla slávu. A stane se z něj někdo, kdo nemá dost a chce víc. A chamtivost je špatná vlastnost. Však u této povídky se přesvědčíte sami.
A poslední vyprávění je o malé, sedmileté holčičce, která žije jen se svou maminkou. Maminka má nápadníka – o kterém ale neví – a jenž ji sleduje oknem, když v osudný večer její osobní „šmírák“ vidí něco, co změní život všem.

„Operační sál byl tak trochu provizorní. Měl jsem všechny potřebné nástroje, ale nijak moderní. Byla tam klasická sada svorek, pinzet, háků a rozvěráků, dva katetry, retraktor, šití, skalpely, tampony a stará odsávačka krve. Holly pana Mathewse skvěle připravila. Už měl celkovou anestezii a ležel na operačním stole. Holly mi ještě v rychlosti uvázala roušku, já si vzal skalpel a provedl řez. Ruka se ani nezachvěla.“

Doufám, že jsem vás na povídky nalákala, obzvlášť ta druhá vážně stojí za to, ale opravdu musím před autorem smeknout, že umí psát tak, aby to čtenáře bavilo.
Je mi sice líto, že nebyly všechny hororové, ale je to odpustitelné. Na pár stránkách se nechat strhnout příběhem, to už se mi dlouho nestalo. 🙂

Čtyři strany mince je knížka, kterou když vezmete do ruky, budete mít přečteno za pár hodin. A to doslova za pár. Jelikož jsem ji začala číst včera v noci, po druhé povídce jsem knihu odložila, měla jsem strach, aby se ta „hororovost“ nestupňovala a já se vyspala.
Ten strach byl sice zbytečný, ale aspoň jsem si ráno u kávičky mohla přečíst další povídky, protože fakt sama za sebe říkám, že tohle čtení stojí za těch pár hodin.

Pokud se budete chtít pustit do knihy Čtyři strany mince, nechoďte do ní jen z toho důvodu, že budete čekat hororové povídky. To se asi nedočkáte. Ale při pomyšlení, co všechno se hlavním hrdinům děje a jak, musím uznat, že jistý způsob hororu v tom vidím, protože jsou to celkem šílenosti. Ale není to horor, u kterého se budete vyloženě bát.
Ovšem když do knihy půjdete bez velkých očekávání, věřím, že budete mile překvapeni. Takže všichni čtenáři, kteří máte rádi povídkové knihy, kteří máte rádi napínavé a tajemné příběhy, zbystřete a podívejte se po této knize.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Čtyři strany mince můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *