Cukrárna v Paříži – Julie Caplinová

Autor: Julie Caplinová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2019
Počet stran: 364

„Nině její příchod okamžitě zvedl náladu. Zvlášť proto, že poslední půlhodinu strávila instalováním kávovaru pro hosty na jeden ze stolů a Marcelova pomoc byla poněkud apatická. Byl dnes opravdu zpomalený – popravdě, kdyby zpomalil ještě víc, začal by se vracet v čase.“

V Paříži se skrývá jedna malá cukrárna, která má už ale své slavné dny za sebou. Vstupte a ochutnejte některý z dezertů. Třeba zjistíte, že minulost stačí jen oprášit, aby opět získala svůj lesk. Nině Hadleyové pomalu táhne na třicet. Pracuje jako servírka, ale už zkusila kdeco – učila ve školce, pracovala v zahradnictví, absolvovala také kuchařský kurz. Nic z toho ale nebylo to pravé. Krom toho je pro svou velkou hlučnou rodinu pořád jen malou holčičkou, kterou se všichni snaží chránit. A dobře jí radit. Nina by se ráda osamostatnila, jenže jak přijít na to, co by doopravdy chtěla dělat? Když na dva měsíce kvůli rekonstrukci zavřou restauraci, kde Nina pracuje, naskytne se jí šance odjet do Paříže. Měla by tam pomáhat s přípravou cukrářských kurzů pro amatéry. Zdá se, že je to přesně ta příležitost, na kterou čekala. Má to však háček. Kurzy vede rodinný přítel Sebastian, velmi úspěšný a také velmi protivný šéfkuchař. Nina se do něj navíc kdysi bláznivě a beznadějně zamilovala. Sebastian ovšem neměl zájem. Dokáže se Nina odpoutat od dřívějších citů a najde v malé pařížské cukrárně to, po čem opravdu touží?

Julie Caplinová je závislá na cestování a dobrém jídle. Neustále se snaží vypátrat dokonalý gin a je až nezdravě vybíravá, co se sklenic, toniku a ozdob týče. Mezi ochutnávkami ginu napsala svůj první román, který se odehrává v jednom z mnoha měst, která během života poznala.
Jako PR ředitelka se mnoho let potloukala po Evropě a brala nejlepší žurnalisty zabývající se jídlem a pitím na novinářské exkurze (takzvané služební cesty), aby ochutnali gastronomické pochoutky v nejrůznějších městech v Itálii, Francii, Belgii, Španělsku, Dánsku a Švýcarsku. Byla to náročná práce, ale někdo to dělat musel. Tyto exkurze se staly inspirací k napsání série Romantické útěky.

Cukrárna v Paříži je už třetí knihou ze série Romantické útěky, která se mi dostala do rukou. Věděla jsem, co můžu očekávat, protože autorčin styl psaní je stále stejný a neměnný. Jediné, co se mění, a rovnou tím zodpovím případný dotaz, jsou hrdinové a prostředí, takže klidně můžete číst na přeskáčku. Každá kniha má svůj vlastní příběh a vlastní postavy. A víte co je na tom to nejlepší? Jsou to naprosto úžasné, romantické, jemné, vtipné, čtivé příběhy, které se budou líbit všem, kteří tento žánr vyhledávají.

V tomto příběhu je hlavní hrdinkou třicetiletá Nina, která je nejmladší ze čtyř sourozenců a žije na velké, rodinné farmě. Tím, že je jedinou dcerou a ještě k tomu benjamínkem, ji všichni nesmírně opečovávají a to ji, upřímně si řekněme, ve třiceti leze fakt na nervy.
Proto, když se naskytne příležitost odjet do Paříže a pomoct jednomu starému známém, neváhá a odjede.
Má z toho sice lehké obavy, protože se Sebastianem nemá nejrůžovější minulost a zrovna dobré vztahy, ale udělá cokoliv pro to, aby se na chvíli ocitla někde sama bez rodiny a měla svůj život pod kontrolou – jen tou svou kontrolou.
Jak už to tak bývá, jejich vztah ať už pracovní nebo osobní, je jako na houpačce. Sebastian se chová jako ignorant, navíc se svým dočasným postižením je neskutečně otravný a dává Nině najevo, jak moc ho všechno štve – i ona. Jenže Nina se nedá a díky jedné zapadlé cukrárně (nečekaně, proto Cukrárna v Paříži :-)), která už má všechnu slávu za sebou, najde nejen nové přátele, ale také lidi, kteří ji pomůžou přijít na to, co v životě chce.
Ale když to zjistí Sebastian, nebude z toho mít radost, protože… No, to už si přečtěte sami.

Bože, holky, ženy, ten Sebastian… Měla jsem pocit, že se mi o něm bude asi i zdát. 🙂 Autorka opět skvěle vystihla všechny charaktery postav, takže to byli snílci a dokonalí přátelé a lidé, ovšem přitom byli nohama na zemi, takže nebyla šance, aby vám někdo hrál na nervy.
Líbilo se mi, že i ten nejprotivnější člověk, který se v ději vyskytl, měl k tomu správný důvod, a proto jsem jej neodsuzovala a nakonec stejně všichni, do jednoho, ukázali i svou světlou stránku, takže se tu jen potvrdilo, že nic se nejí tak horké, jak se uvaří.

„Vaření je přece o tom, aby se lidé nasytili a aby si jídlo pořádně vychutnali a prožili. Ona jim chce dělat pomyšlení. Uspokojit tu syrovou touhu po utišení hladu a potěšení. Chce svádět lidi dohromady. Jemná příchuť a drobná, téměř neexistující makronka vůbec nesplňovala její představu mlsání.“

Atmosféra a prostředí, kde se Cukrárna v Paříži odehrává, je skvěle popsána. Autorka vás nejdříve naláká na všechny možné chutě sladkého, jaké si jen můžete představit. Nejednou se mi sbíhaly sliny a to sladké vůbec nevyhledávám.
A pak samozřejmě přidala popisy známých, pařížských turistických míst, a já byla v rauši podruhé. Všichni víme, že já a Paříž jdeme dokonale k sobě, miluju to tam a tady se mi tolikrát objevilo v textu Eiffelovka nebo Seina, že jsem přestávala žít v realitě a ocitala se na březích Seiny či naproti baziliky Sacré-Coeur. Jako bych tam stála já a ne Nina… A ta večeře na střeše hotelu? Tak to je můj sen! Největší z největších! 🙂

Tento romantický příběh má všechny věci, co by měl mít, aby splňoval náročné požadavky čtenářů. Nejen, že má jemnou romantickou linku v podobě neopětované lásky, ale také se autorce povedlo přidat tam nějaké překvapení, trochu toho napětí, jak to dopadne s cukrárnou, ukázat, jak by mělo správné a opravdové přátelství vypadat, jak je důležité mít kolem sebe lidi, kteří ví, co je empatie a jak je skvělé pomáhat bez ohledu na to, jaký z toho bude užitek, dělat něco pro dobrý pocit.
A samozřejmě nechybí to správné vyznání lásky, kdy se všem čtenářkám podlomí nohy, přestanou dýchat a budou si přát, aby se to stalo i jim.

I přesto, že Cukrárna v Paříži je kniha, která má tak nějak předvídatelný děj, autorka vás stejně překvapí, protože ne všechno půjde jak si vysníte vy, a dokonce zde najdete pár situací, které jsou napsané vtipně a nejednou se zasmějete, vesele, upřímně, od srdce.
Za mě velké doporučení. Pokud jste ještě z této série žádnou knihu nečetli, klidně můžete začít touto a postupně se dopracovat ke dvěma předchozím.
A pro z vás, kteří už četli všechno, mám skvělou zprávu, další dvě knihy se chystají – jupí jou! 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Cukrárna v Paříži můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

2 odpovědi na “Cukrárna v Paříži – Julie Caplinová”

  1. Tento žánr nemám vůbec prozkoumaný a když pak chci vybrat dárek někomu, kdo ho má rád, tak vůbec netuším, po čem sáhnout. Díky této recenzi mám jasný tip na Ježíška, díky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *