Čumidlo a fujtablíci s hradním tajemstvím – Hynek Klimek

Autor: Hynek Klimek
Ilustrace: Zdeňka Študlarová
Nakladatelství: Bambook
Rok vydání: 2019
Počet stran: 80

„Velikými prosklenými okny ze zahrady sice vidělo, jak školáci dovádějí v rozlehlém sále, kterému majitelé penzionu říkali oranžový, ale rozhodlo se, že do mumraje nebude zasahovat, když to nedělaly ani učitelky.
K noclehu si vybralo místo u zdobného kruhu v zahradě, kde se mu zalíbilo. Noc byla teplá a nepršelo, ale chlad a déšť by mu stejně nevadily.“

Čumidlo je strašidýlko, které vypadá jako malý dráček s velkýma očima. Objevuje se, když někdo dělá něco, co nemá. To se pak na něj neustále upřeně dívá, prostě čumí…
Čumidlo se usídlilo v jednom šumavském penzionu, kam často jezdí žáci na školu v přírodě. Právě tam dorazili zlobiví páťáci z Prahy, a tak má čumidlo spolu se svými pomocníky fujtajblíky plné ruce práce. Podaří se jim zkrotit třídu rošťáků? S další třídou navštíví čumidlo hrad Kašperk a pokusí se zjistit, jak je to s místními strašidly a proč žádné z nich ještě nepotkalo.

U nás doma oblíbený autor (díky Strašidlářům) se dostal na řadu opět se strašidlem, ale tentokrát s Čumidlem. Tohle strašidlo, něco na způsob dráčka, s velkýma, opravdu obrovskýma a vykulenýma očima, ukáže malým čtenářům, nenásilnou formou, co dělat můžou a co by opravdu neměli. Co je správné a co naopak správné není.

Čumidlo a fujtajblíci je knížkou, která provede své čtenáře, společně s dalšími hrdiny pořádným dobrodružstvím. Vypadá to, že škola v přírodě je spíše školou v džungli divokých zvířat, ale Čumidlo s fujtajblíky se postará, aby to bylo v pořádku.
A pak se ještě dostanou čtenáři na hrad, kde straší. Nebo nestraší? Jak

„Určitě si dokážete snadno představit, jak je zneklidňující, když vás při něčem takovém někdo pozoruje, a v případě čumidla navíc cosi podobného malému dráčkovi s velikánskýma vykulenýma očima. Upírá je na vás a čumí a čumí.“

Ač je tato kniha již druhým dílem, volným pokračováním, kde se vyskytuje Čumidlo a fujtajblíci, nebude vadit, pokud jím začnete. I u nás se nejdříve četla tato. Na začátku je hezky popsáno, co se v prvním díle plus mínus semlelo, a případně je to i příjemnou návnadou pro rodiče, kteří si můžou vymyslet příhody Čumidla dle své vlastní fantazie.

Kniha Čumidlo a fujtajblíci je určena malým čtenářům, cca od sedmi let, ale s klidným svědomím ji můžete předčítat i těm mladším. Aspoň si dříve přisvojí různé věci, které nedělat, aby na ně někde nevykouklo tohle dračí strašidlo a blbě na ně nečumělo.
Ilustrace v knize má na svědomí paní Zdeňka Študlarová, a tak jak u Strašidlářů, i tady jsou všechny obrázky veselé, hravé, barevné a někdy i vtipné.

Písmo v knize Čumidlo a fujtajblíci je větší, takže se dětem bude příběh dobře číst a jeho velkou výhodou je samozřejmě i to, že v sobě nese určité ponaučení, které my rodičové kvitujeme a jsme rádi za to, že příběh dětem něco dá.
Pokud máte doma malého čtenáře, který neustále rád objevuje nové strašidla, nové bytosti, který si rád prožije s knižním hrdinou (byť ne lidskou bytostí) dobrodružství a legraci, určitě se po této knize podívejte.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Bambook, kde si knihu Čumidlo a fujtajblíci můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *