Dáma z dobré rodiny – Therese Anne Fowlerová

Autor: Therese Anne Fowlerová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2019
Počet stran: 448

„Než Consuelo začala chodit s Mandevillem, nekouřila. Chtěla vypadat rafinovaně, uvažovala Alva, než bude představena u anglického dvora? Americké ženy obvykle na veřejnosti nekouřily, ale Angličanky možná ano. Kdyby byl Alvin otec poslal rodinu z Paříže do Anglie, určitě by věděla, co mají Angličanky ve zvyku. Byla by se mohla stát jednou z nich.“

Alva Smithová a její dvě sestry přijíždějí na konci 19. století do New Yorku. Po válce Severu proti Jihu jim nezůstalo nic jiného než dobré jméno. Seznámí se s Williamem Vanderbiltem – jeho rodina má velké jmění, ale newyorská smetánka je mezi sebe jako zbohatlíky nepřijímá. V naději, že svazek bude oboustranně výhodný, se Alva a William vezmou.
Svůj díl Alva splní – dostane rodinu Vanderbiltových do skupiny „horních 400“ podle počtu hostů, kteří se vejdou do plesového sálu rodiny Astorů, a dokonce překoná královnu společnosti – samotnou paní Astorovou. Alva se pomocí rodinného jmění zasazuje o výstavbu několika důležitých budov v New Yorku i Newportu, kde má rodina rodinné sídlo, slavně také zakládá Metropolitní operu – poté, co je Vanderbiltovým upřeno privilegium pronajmout si lóži v Akademii umění.
Rodinný život Alvy a Williama ale zdaleka není tak zářivý jako ten společenský. Poté co Alva zjistí, že je jí manžel nevěrný s její nejlepší přítelkyní, rozhodne se k radikálnímu kroku a požádá o rozvod. V této době naprosto šokující rozhodnutí je pro ni existenčně i společensky riskantní.
 Alva i z této bitvy vychází vítězně, a dokonce se znovu vdá – za dobrého přítele svého bývalého manžela Olivera Belmonta. Její inteligence a odhodlanost ji nakonec zavedou do hnutí sufražetek. Stane se jeho významnou členkou, zasazující se mimo jiné za volební právo žen.
Román Dáma z dobré rodiny s nebývalou bravurou popisuje nejen výjimečnou ženu, ale také energií překypující města New York a Paříž během Pozlaceného věku přelomu století. Je to příběh ženy, která se nenechala utlačovat dobou, ale radši ji měnila. A která vtipně naplnila vlastní heslo: „Poprvé se vdej pro peníze, podruhé z lásky.“

Dáma z dobré rodiny je dalším beletrizovaným životopisem o dámě, která byla silnou osobností, ale musela to v sobě objevit, nic neměla naservírováno ze zlatého podnosu. Příběh je poutavý a pokud vám jméno Alva Vanderbiltová nic neříká, a chtěli byste vědět, kdo to je, protože tato žena za to stojí, otevřete knihu a začtěte se.

Příběh Dáma z dobré rodiny se odehrává na přelomu 20. století, kdy to ženy ve společnosti neměly lehké. Ta pohodlnost, kterou zažíváme teď my, nám musely starší generace vybojovat a proto je skvělé číst třeba právě o Alvě, o tom, co dělala a co musela udělat pro to, aby byla silnou, nezávislou a spokojenou ženou.
V knize je spousta skvělých okamžiků, které popisují nejen složitost postavení žen ve společnosti, ale také chování a způsob fungovaní americké smetánky, o tom, jaké je dostat se na výslunní a také co člověk musí udělat pro to, aby nezapadl v zapomnění nebo dokonce nelibost vyšších vrstev.

„Ples u Vanderbiltových rozproudil společenský život v New Yorku víc než jakákoli jiná událost za poslední roky. Od chvíle, kdy bylo uveřejněno oznámení o jeho konání, což bylo týden před započetím půstu, se skoro o ničem jiném nemluvilo. Všichni na to mysleli a povídali si o tom. Lvy i lvice společnosti rušilo to pomyšlení ze spánku a zaměstnávalo je úvahami nad kostýmy po více než šest týdnů, což snad od jisté míry až kolidovalo s přísným dodržováním postních regulí, jak je vyžaduje církev. Uprostřed rušných obchodních jednání jsme je přistihovali při usilovném rozvažování, zda by se měli přestrojit za Roberta ďábla, kardinála Richelieu či snad císaře Ottu.“

Autorka skvěle dokázala popsat a hlavně poutavě pro čtenáře život nejen Alvy, ale také život lidí v té době. Jak obyčejní lidé pohlíželi na ty bohaté, naopak, jak bohatí pohlíželi na ty chudší, co pro všechny znamenalo získat prestiž a co znamenalo získat nějaký titul – co lidé dokázali udělat pro to, aby byli vyšší třída – klidně se provdat bez lásky, pro peníze, pro životní standart a vzdát se štěstí už napořád.

Dáma z dobré rodiny je příběhem, který je napsán citlivě, ale také poučně, což všichni u životopisu očekáváme, ale zase neočekávejte žádné zdlouhavé popisky, které by byly nudné. Autorka se držela toho, aby vyprávění bylo poutavé, aby bavilo všechny, kteří se chtějí něco dozvědět, nejen o osobnosti, která něco znamenala v revoluci ženské síly, ale také o době, která nebyla pro ženské pokolení nikterak valná, a bylo ovládána sílou peněz a společenského postavení.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Dáma z dobré rodiny můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *