Dcera života – Giovanna Fletcher, Tom Fletcher

Autor: Giovanna Fletcher, Tom Fletcher
Nakladatelství: Booklab/Slovart
Rok vydání: 2019
Počet stran: 342

„Jsem odhodlaná učinit vše, co je v mých silách, abych zajistila pokračování života ve světě plném krás.“

Jmenuje se Eva a narodila se padesát let poté, co na svět přestaly přicházet holčičky. Jako poslední žena na planetě žije své dětství odděleně od mužů, nezná pravdu o světě kolem ani o minulosti. Je ale připravována na velký úkol a nese nesmírnou zodpovědnost: v šestnácti letech musí naplnit svůj osud. Když ale potká Brama, poprvé v životě zatouží po svobodě a vlastním příběhu. Zvolí si lásku, nebo budoucnost lidstva?První díl poutavé dystopické trilogie o velké lásce, který si získal srdce tisíců čtenářek a čtenářů.

Giovanna a Tom Fletcherovi patří mezi nejúspěšnější britské autory dětské a young adult literatury. Tom se v roce 2016 zařadil mezi přední spisovatele dětských knih titulem Štědrosaurus a Giovannina kniha Some King od Wonderful se o rok později umístila na čtvrté příčce mezi nejprodávanějšími tituly roku. Jejich knihy byly přeloženy do desítek jazyků a na sociálních sítích je sledují statisíce fanoušků. V roce 2012 společně uzavřeli manželství a vychovávají spolu tři syny: Buzze, Buddyho a Maxe. První díl trilogie Dcera života je jejich první společnou knihou.

Ve chvíli, kdy se pustíte do knihy Dcera života, ocitnete se ve světě, který je celý špatně. Londýn už není Londýnem, ale novodobými Benátkami, všechny ulice, domy, mosty jsou pod vodou, a je tomu tak všude na světě. Ne jen v Londýně. A nad vším tím hnusem, se tyčí obrovská věž, dóm, ve kterém žije chráněná, jediná mladá dívka na světě.

Před padesáti lety se začali všem ženám, všude na světě, rodit jen kluci. Žádná dívka a pokud už se zadařilo, nedokázalo miminko přežít. Populace lidí byla na pokraji vymření. Když to zlehčím, konečně se autorům povedlo ukázat, jak jsou ženy velmi důležité. 🙂
A když už skončily všechny naděje, rodičky se stávaly staršími a už nemohly rodit děti, najednou se objevila jedna žena, která očekávala holčičku – Evu.
Strhl se kolem toho šílený humbuk, dostávalo se jí neskutečné péče a protože Eva přežila, stala se pro všechen lid takzvanou spasitelkou a hlavně nadějí, že se svět v dobré obrátí.

Jenže jsou lidé, kteří myslí na své dobro a jsou lidé, kteří myslí i na ostatní. Eva má sice všechno, co chce, ale nemůže se ze svého dómu dostat mezi „obyčejné“ lidi do ulic. Její nejlepší kamarádkou je hologram Holly, její oázou klidu je můstek, který se vine vysoko, velmi vysoko nad mraky a tím pádem nedohlédne dolů.
Všichni, kteří se snaží o její bezpečí a pohodlí, než dosáhne „aktivního“ věku, v ní vidí ženu, která zachrání svět. Je to ovšem skutečně tak? Může jim Eva věřit a můžou oni věřit Evě?
Když se jednoho dne potká s Bramem, stačí pár vteřin, aby spoustu věcí pochopila a ve své cestě za pochopením natrefí na spoustu lží, které se ji nelíbí.

A právě v tu chvíli, kdy se Eva postaví proti systému a očekává upřímnost, dostane však jen spoustu lží a polopravd. Eva je silná, šestnáctiletá dívka, která si jde tvrdě za svým. A ti, co jsou nad ní, musí zakročit, pokud chtějí svůj plán zdárně zakončit. Ale Eva má na své straně lásku a naději. Může to být víc než zbraně?
Rozhodne se Eva zachránit lidstvo nebo sama sebe? Dokáže to nějak skloubit, aby vyhověla oběma stranám?

„Je načase, abych otestovala hranice světa, který pro mě vytvořili.“

Trochu jsem se ohledně děje knížky rozepsala, ale až si Dceru života přečtete, budete chápat, proč tomu tak bylo. Zpětně mám pocit, že v knize je spousta důležitých momentů, které můžou přesvědčit čtenáře, aby po této knize sáhli a přečetli si ji, ale jak to všechno dostat do recenze, abych nic důležitého neprozradila? Toť zapeklitý případ.

Celý příběh se odehrává v době, kdy moderní technologie jsou dávno za virtuální realitou, která dnes hýbe světem techniky. Hologramy, které působí více než normálně, odrazy, které mají vlastní mozky a tím pádem vnímají a přemýšlí sami za sebe. Zmrazení těl na frekvenci jeden úder srdce za měsíc… a mnoho dalších „vychytávek“, které se zatím možná jen prohánějí v mysli vědců v naší době…

Dcera života je příběh, který má v sobě všechno, co má správný příběh mít, aby bavil mladší i starší čtenáře. Když se z reality ocitneme v dystopickém Londýně, díky Evě, Bramovi, ale i Vivian nebo Hartmannovi, dostaneme nejen nějakou tu romantickou dějovou linku, ale hlavně pořádnou dávku napětí, sem tam někdo bojuje, někde se střílí (na to je expert Ketch), ale pak dojde i k nervy drásajícímu útěku z jednoho domu, kdy nakonec všechno vyletí do povětří – ale věřte mi, umístění bomby a její funkčnost vás nejen zaskočí, také překvapí a možná i pobaví, i když následky k smíchu nejsou. Je toho spousta, co se v příběhu odehrává a já bych to moc ráda napsala, ale už bych prozradila více, než je přípustné a to vám udělat nemůžu.

„Jsi milovaná. Patříš jen sama sobě. Ani mně, ani jim. Pamatuj si to.“

Příběh je vyprávěn z pohledu dvou osob. Evy a Brama. Tito dva mladí lidé jsou nejdůležitější součástky celého jejich světa a dokáží bojovat za to, čemu věří.
Od začátku mi byla Eva sympatická. Líbilo se mi, jak uvažuje a přesto, že žila v jakési iluzi, dokázala si zachovat chladnou hlavu, když došlo na nejhorší.
Bram je osmnáctiletý mladík, který prožil dětství bez maminky (jak jinak v jejich světě), ale má otce u sebe, což by se mohlo zdát jako výhra, ale věřte mi, žádná výhra to není. Když dojde na porušení jakýchsi pravidel ze strany Brama k systému dómu, čeká jej dost bolesti, aby se poučil. Jenže… Je to mladý kluk, který srdci neporučí a dostane se někam, kde pak bojuje sám za sebe, bez jakékoli pomoci – a v tu chvíli se pro mne stával silným, přemýšlivým hrdinou, kterého jsem si doslova zamilovala.

Dcera života je prvním dílem plánované trilogie a můžu prohlásit, že se těším na další díl, protože jsem #teamProEvu a nejen, že ji fandím, ale také doufám, že dá všem těm Vivian a jejím poskokům co proto.
Je to čtivý, napínavý, a také díky různým technickým vychytávkám, zajímavý příběh.

Pokud máte rádi příběhy, které mají spád, které se odehrávají jinde, než v „naší“ realitě, a pokud chcete mít sympatické, mladé hrdiny u sebe, tak rozhodně se pusťte do této „zlaté“ knihy.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Booklab/Slovart, kde si knihu Dcera života můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

2 odpovědi na “Dcera života – Giovanna Fletcher, Tom Fletcher”

    1. Dekuju! 🙂 jsem rada, ze jsem navnadila jeste vic. A pokud se autori budou drzet toho, co se jim povedlo v jednicce, verim, ze se mame na co tesit! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *