Desátý kruh – Jodi Picoult

Autor: Jodi Picoult
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2018
Počet stran: 360

„Jenom proto, že nemluvíte o skutečnosti nahlas, nevymažete ji. Mlčení je jen tišším způsobem lhaní.“

Jodi Picoultová v jednom z rozhovorů prohlásila, že ráda zpracovává náročná témata, která je možno nahlížet z různých stran a která vzbuzují ve čtenářích mnoho otázek. Takovému tématu se věnuje i ve svém novém románu Desátý kruh. Stoneovi žijí na malém městě a nijak nevybočují z průměru. Čtrnáctiletá Trixie studuje na střední škole, otec Daniel je malířem komiksů a matka Laura profesorkou filozofie. Jejich poklidný rodinný život však končí v okamžiku, kdy Trixie oznámí, že ji její bývalý kluk znásilnil. Roztáčí se kolotoč událostí, který kromě ničivého vlivu na vzájemné vztahy všech zúčastněných přináší i spoustu otázek. Proč Trixie Jasona udala, když ho tolik milovala? Skutečně ji Jason znásilnil, nebo si vše jen vymyslela, aby se mu pomstila? Proč Daniel nikdy nemluvil o své minulosti? Jakého démona v sobě ukrývá? Proč Laura nebyla doma, když ji její dcera nejvíc potřebovala? A opravdu si každý musí projít všemi kruhy pekla? Organickou součástí Desátého kruhu je komiks, jehož fiktivním autorem je jedna z hlavních postav románu Daniel Stone a autorem skutečným pak Dustin Weaver. Angličtináři mohou v kresbách objevit vzkaz, který tam Jodi Picoultová spolu s Dustinem Weaverem zanechali, a na internetových stránkách autorky si ověřit jeho znění.

Jodi Picoult je v naší, české čtenářské komunitě, velmi oblíbenou autorkou. Já od ní četla pouze Vypravěčku, což v tuto chvíli už není pravda a mám za sebou už její druhou knihu, Desátý kruh.
A i tímto příběhem se mi dostala pod kůži. Už Vypravěčka byla čtení, které nešlo odložit a po dočtení jsem byla doslova nadšená, a u kruhu tomu nebylo jinak.

O co v tomto příběhu jde? Desátý kruh je psychologickým románem, ve kterém budete sledovat, jak jedno obvinění může zničit nejen rodiny, ale hlavně jednotlivce, jak to všechny osoby dokáže rozložit na atomy, které už nikdo nikdy neposkládá dohromady.
Trixii je mladá holka, která má klasické problémy dospívajících dívek, aby se líbila, aby byla oblíbená a dostane se do fáze, kdy se zamiluje, ovšem její láska neskončí dobře. A protože už neví, jak všechno zařídit, oznámí rodičům, že ji její kluk znásilnil. A právě tohle obvinění roztočí kolotoč, který už nikdo nikdy nezastaví.
Je její obvinění oprávněné? Nebo si to vymyslela? Co všechno je schopná udělat, aby na tu nejhorší bolest zapomněla? Jak se k tomu postaví její a jeho rodiče? Co se stane se spolužáky, na kterou stranu se přikloní?

„Po celá léta Trixii její rodiče říkali, že může být čímkoli, chtít cokoli, dělat cokoli. Proto se tak nemohla dočkat, až dospěje- dokud nevstoupím do puberty a nenarazíte na tu tlustou, tvrdou zeď reality.
Jak se ukázalo, nemůže mít cokoli, co si přeje. Nemusíte být hezcí nebo chytří nebo oblíbení jenom proto, že to sami chcete. Neovládáte vlastní osud; máte moc práces tím, abyste zapadli. I dnes, když tu tak stojí, jsou tam venku miliony rodičů, kteří své děti připravují tak, že jim to jednou zlomí srdce.“

Ze začátku jsem byla zmatená. Nevěděla jsem, jestli Trixii věřit, jestli ji mít ráda nebo ne. Autorka se s velkou dávkou empatie vžila do role hlavní hrdinky a uvěřila jsem ji každé slovo, které do knihy Desátý kruh napsala.
Líbily se mi postupné změny charakterů všech postav. Od Trixii až po její rodiče nebo přátele. Nejvíce na mne zapůsobil Jason a poté Trixiin otec Daniel. Ten mi byl od začátku sympatický nejen svým povoláním, ale hlavně vztahem, který měl se svou dcerou a následně s postojem k ní poté, co mu řekla, k čemu došlo. Přesně pod jeho chováním si představím hlášku – bil se za ni jako eskymácký pes – což i sedí, vzhledem k tomu, jaká je jeho minulost, o čemž se taky hodně dozvíte.

Po všech stránkách byl pro mne Desátý kruh čtivým, zajímavým, napínavým příběhem, který jsem si na stopro užila, který mne bavil a líbilo se mi – což nesmím zapomenout zmínit – že autorka do knihy vložila i komiks! Jo, čtete dobře, máte tam připravený příběh v příběhu, se skrytou pointou, tak schválně, jestli na to přijdete, o čem že to je. Upřímně, já jsem nadšená z toho, jak autorka píše a jak umí zaujmout, a ač mi na nočním stolku leží jiné knížky, které volají po mé pozornosti, mám chuť sáhnout po dalším příběhu z pera této autorky, jelikož až tak mne uhranula…. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Pokud vás kniha Desátý kruh zaujala, tak ji seženete už jen na bazarech, jinde vyprodána… 🙂

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *