Dirigentka – Maria Petersová

Autor: Maria Petersová
Nakladatelství: Cosmopolis
Rok vydání: 2022
Počet stran: 272

„Každý člověk může být hrdinou, když k tomu najde odvahu.“

Antonia má sen, že jednou bude dirigovat mezinárodně uznávaný orchestr. Problém je ale v tom, že je žena a píše se rok 1926. Od dívek se očekává, že se vdají a budou mít děti, ne že půjdou na konzervatoř. Ona je ale pevně odhodlaná jít za svým. Studuje hru na klavír a po nocích hraje v jazzovém klubu.
Na koncertě se seznámí s manažerem Frankem, mladíkem z bohaté rodiny, který má mnoho kontaktů mezi hudebníky. Přestože pocházejí z různých společenských vrstev, zdá se, že jejich láska všechno překoná.
Když Antonia konečně dostane příležitost studovat dirigentský kurz, stojí před nemožnou volbou – má poslechnout své srdce, nebo se vydat za možná nesplnitelným snem?

Příběh o jedné ženě, která měla velké sny a rozhodně si je nenechala vymluvit. Přes všechny klacky, co ji lidé a doba, kdy žila, házeli pod nohy, dokázala je překročit a šla si za svým. I když musela něco obětovat, někdy i víc, než by vás napadlo, šla za svým snem – chtěla být Dirigentka.

Kniha Dirigentka je románem o ženě, Antonii, která se chce stát dirigentkou. Jenže zdá se, že vše je proti ní a hlavně doba, ve které žije. Píše se rok 1926 a všemu vládnou muži. Ženy patří jen za plotnu a jsou dobré jako ozdoba a případně vychovatelky dětí.
Nebudu vám popisovat, co všechno Antonie zažije, aby se ke svému snu přiblížila, ale můžu vám zaručit, že je toho hodně a jsou to situace, které ji závidět nebudete. Posměch, přetvářka, využívání – to je jen zlomek toho, čemu musí Antonie čelit.

„…pokud je něco odpad, není co hodnotit.“

Příběh autorka napsala naprosto nádherně. Čtivě, nenajdete tam žádné hluché místo, použila spoustu známých jmen, které budete znát z hudebního světa, ač je třeba pro vás klasická hudba tabu, a hlavně, popsala Antonii jako hrdinku své doby, jako ženu, kterou byste chtěli být, kterou byste chtěli poznat, kterou byste chtěli obdivovat.
Když se po přečtení knihy Dirigentka dozvíte, kde všude autorka pátrala, aby se dostala ke všem informacím, které v ději použila, budete ještě více cítit jakési souznění s příběhem.

Mám ráda příběhy, které jsou inspirovány skutečnou osobností nebo událostí, a proto byla pro mne Dirigentka jasnou volbou. Ale že mne vyprávění takovým způsobem strhne, přitom tam jde „pouze“ o životní cestu jedné ženy, to bych nečekala. Tak zajímavý, skoro napínavý život, smutný osud, ale přitom nadějeplný, s přáteli a kamarády kolem sebe, to bylo něco, o čem se četlo velmi dobře a ač konec nebyl takový, jak jsem si od začátku představovala, jsem ze samotného čtení naprosto nadšená. Takže vám ráda příběh doporučím a to rovnou všema deseti.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Cosmopolis, kde si knihu Dirigentka můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *