Dívej se, jak zemře – Anna Bagstamová

Autor: Anna Bagstamová
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2019
Počet stran: 397

„Když Lennart seškrábne kousek nehtu, zastrčí tyčinku do zkumavky s tekutinou. Asistent uchopí sprchovou hadici a začne tělo pečlivě omývat. Harriet zírá na vodu zbarvenou krví, která odtéká do odpadu. Zatím to jde dobře, pomyslí si a vzápětí se v odtoku zadrhne žmolek krevní sraženiny.“

Mladá vyšetřovatelka Harriet se ze Stockholmu vrací do rodného Skåne, aby se přidala k místnímu policejnímu týmu a postarala se o svého stárnoucího otce Eugena. Idylu rybářské vesničky Lerviken, kterou zná z dětství, ale rozvrátí brutální vražda. Bohatá Laura Anderssonová je nalezena mrtvá ve stodole vlastního statku a policie je nucená napnout všechny síly, aby vypátrala psychopatického vraha. Na případ se nabalují další záhady a vyšetřovacímu týmu zoufale schází kapacita, Harriet se ale přesto v nové práci potýká s nedůvěrou své nadřízené i policejních kolegů. Pochyby o vlastních rozhodnutích, milostné trable a tíha rodinných vztahů ji navíc brání zachovat chladnou hlavu a vytvořit si od vyšetřování potřebný odstup. Kulisa ospalého Lervikenu se postupně rozpadá a Harriet se zamotává do podivného vlákna místních vztahů, na jehož konci se musí ukrývat samotný vrah. Mohl by opravdu vraždit někdo, koho zná? Dívej se, jak zemře je první kniha nové krimi série z prostředí jižního Švédska, který představuje postavu sympaticky nedokonalé vyšetřovatelky ve stylu Bridget Jonesové. Zdánlivě jednoduchý příběh rychle nabírá obrátky a svižně spěje k šokujícímu závěru.

Anna Bagstamová pracuje jako právnička ve švédském Parlamentu. Jejím prvním literárním počinem byl audioseriál Stockholm Psycho (2017), který byl navržen na cenu za nejlepší debut v žánru krimi Cimetime Specsavers Award.
Dívej se, jak zemře je její první román. Se svou rodinou žije v příměstské čtvrti na okraji Stockholmu.

Dívej se, jak zemře je takový ten typický „seznamovací“ díl, kdy se před čtenáři otvírají dveře k nové sérii. Autorka si to vymyslela dost dobře a jde vidět, že nejen rozumí tomu, o čem píše, ale také má už trochu vypsanou ruku, protože její kniha je rozhodně čtivá.

Hlavní hrdinkou je Harriet, mladá žena, která nevystudovala žádnou policejní akademii, ale sociální obor. Ovšem dostane se na post jakéhosi konzultanta mezi detektivy. Její šéfová, Margaret je proti zaměstnávání civilů, takže si Harriet myslí, že ji nebude mít zrovna v lásce. A není daleko od pravdy. I ostatní v týmu jsou k ní zdrženliví, takže Harriet musí ukázat co v ní je, aby ji bralo vážně, jako sobě rovnou.
A bude mít šanci hned v prvním případě, v místě jejího bydliště dojde k vraždě a Harriet na nalezení vraha bude záležet i z osobních důvodů.

V anotaci je psáno, že je hlavní hrdinka ve stylu Bridget Jonesové. Já se s tímto úplně neztotožňuji, působila na mne spíše jako obyčejná tuctovka, která se snaží dokázat, že umí víc, než jen vyhledávat ve výpisech volání.
Ale možná právě proto mi byla sympatická, protože jsem ji k nikomu nepřirovnávala a brala ji takovou, jaká byla od první stránky.
A třeba její šéfová, Margaret, nebo spolupracovník Göran, ti mi lezli na nervy, někteří míň, jiní víc, ale rozhodně jich bylo více než těch sympatických, což není někdy na škodu, protože jsem se přistihla, že čtu více s vervou, abych už je měla za sebou.

„V ten strašný pátek sem přišel, uprostřed noci. Zoufalý, úplně zdrcený. Neřekl mi, co se stalo, ale oblečení měl zakrvácené a měl s sebou nůž zabalený do trika. Pochopila jsem, že se stalo něco příšerného. Řekl, že to s ním špatně dopadne, jestli mu nepomůžu.“

Závěr knihy Dívej se, jak zemře pro mne zase nebyl až tak šokující, ale rozhodně byl překvapivý. Sice se to dalo trochu tušit, ale nějak jsem tomu nechtěla do posledních stránek uvěřit.
Nečekejte, že této nové sérii ihned propadnete, ale určitě se připravte na to, že si budete chtít přečíst další díly a zjistit, jestli budou lepší než tento první, seznamovací. Autorka si dle mého skvěle připravila půdu na to, aby dokázala nás, čtenáře, pořádně šokovat.

Věřím, že ač byl tento díl předvídatelný, a dá se říct, že opatrný, tak dále už to bude jen a lepší. A co ještě chci vyzdvihnout, tak je samotné zpracování knihy. Kapitoly jsou kratší, takže to je fajn, ale líbí se mi font písma, který je o něco větší, než je člověk zvyklý a velmi dobře se kniha čte.

Pokud si chcete přečíst něco nového, co vám dá tušení a hlavně těšení se na další díly, tak po této knize určitě sáhněte.
Dívej se, jak zemře je příjemnou četbou, která ubíhá tak, jak má, a doufám, že společně se mnou budete očekávat další díly. 🙂 Jsem zvědavá, co se s Harriet bude dít dál.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Dívej se, jak zemře můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *