Dívka č. 37 – Christian Gálvez

Autor: Christian Gálvez
Nakladatelství: Metafora
Rok vydání: 2021
Počet stran: 384

„Dospět znamená umět se rozloučit.“

Jeden telefonát. Jeden nalezený průkaz nacistického vojáka. A v něm jedna rukou připsaná věta, jež v roce 2019 v nitru jeho mladé nálezkyně rozpoutá doslova bouři: Hannah, dívka č. 37. G. Wolf.
Jméno Wolf náhle vystoupí na povrch jako základní vodítko. Jeho prostřednictvím se Hannah ponoří do osudu své stejnojmenné babičky, která jako malá prožila druhou světovou válku v nacisty okupované Itálii a tuto rodinnou odyseu své vnučce nikdy nesvěřila.
Minulost a současnost se pro Hannah střetávají v jediném městě: ve Florencii, městě mostů nad řekou Arno, jež se v roce 1944 stalo svědkem krutostí a barbarství páchaných nacisty. Bylo však i místem, kde stateční muži a ženy zachraňovali nejen životy ohrožených Židů, partyzánů a kohokoli, kdo se ocitl ve špatný čas na špatném místě, ale také vzácné umělecké památky a kulturní odkaz.
Pár statečných, kteří do temnoty zuřícího válečnému konfliktu vnášeli pomyslný paprsek světla.
Román překypující vášnivou láskou k životu ve strhujícím tempu vynáší na světlo zapomenutý osud německého konzula v Itálii Gerharda Wolfa a události, jejichž důsledky se i v dnešní době dají vnímat jako varování. Je současně i poctou člověku, který navzdory riziku pomáhal všem kolem sebe a před zničením zachránil také Ponte Vecchio, nejslavnější most ve Florencii.

Dalším překvapením tohoto roku, i když vyšla v roce loňském, je Dívka č. 37 od Christiana Gálveze. Tento dojemný, emocemi nabitý román se odehrává za druhé světové války, přímo ve Florencii, která byla nacisty okupována, devastována a lidé v ní žijící, byli vražděni jen tak, pro jejich zábavu, což už známe z jiných knih.

Ale to, co z jiných knih neznáme, tak je jméno G. Wolf. Gerhard Wolf. Tato skutečně žijící postava, tento opravdový člověk, z masa a kostí, svých chováním, svým svědomím, svým uvažováním, zachránil nejen spoustu lidí a historických památek Florencie, ale také zachránil nejslavnější most ve Florencii.
V knize Dívka č. 37 se dozvíte o tom, jak se G. Wolf, který žil v době druhé světové války jako německý konzul ve Florencii, do hledáčku mladé ženy, Hannach, v roce 2019, která sice bydlí v Itálii, ale také ve Španělsku. Co mají společného? Pokud vás to zajímá, začtěte se, tato kniha rozhodně stojí za to.

„Kdo se ve jménu svobody zřekne toho, kým má být, zabíjí se zaživa.“

I přesto, že se kniha Dívka č. 37 neodehrává v žádném koncentračním táboře, tak vězte, že zde natrefíte na pár okamžiků, které vám neudělají vůbec dobře. Nejednou jsem musela odvrátit od knihy zrak a rozdýchat to, protože lidé (jestli je tak můžu vůbec nazvat), kteří dokážou surově ubližovat jiným lidem jen tak, byli všude, ale tady se autor ponořil do fakt drastických detailů, sice jich nebylo mnoho, ale musím říct, že ve mě zůstaly.
Ale to musí čtenář tohoto žánru očekávat. Nacisté se s ničím nepárali a dělali si, co chtěli, a v rámci ubližování neznali meze, což se všeobecně ví, takže to tak trochu očekávejte.

Ovšem i tak je příběh Dívka č. 37 dojemným, nádherným vyprávěním, které mne také nejednou rozbrečelo. Bylo to čtení přesně podle mého gusta. Knih na toto téma je spousta, ale poprvé se mi do rukou dostala nějaká, která se odehrává celá v okupované Itálii. Narazila jsem na jména, která jsem znala, na jména neznámá, ale díky tomu jsem se poučila.
Mám touhu, opravdu velkou, sbalit si svých pět švestek a okamžitě odjet do Florencie a pátrat po G. Wolfovi.

Co bych ještě ráda podotkla, tak že hlavní postavy, které se příběhu objevují, jsou skuteční lidé, kteří reálně existovali. Takže tento příběh, Dívka č. 37 je založen na skutečných osobnostech tehdejší doby, kteří měli co dočinění s nacisty, s krásou Florencie a s její ochranou – a potažmo i ničením.
Pokud se do čtení pustíte, což opravdu doporučuji, přečtěte román až do úplného konce. Jakmile zjistíte, co si autor přikrášlil a co ne, věřím, že balíte kufry a do té Florencie letíte se mnou. 🙂

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji nakladatelství Metafora, kde si knihu Dívka č. 37 můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Dara

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *