Dívka ve věži – Katherine Arden

Autor: Katherine Arden
Nakladatelství: Knihy Dobrovský/edice King Cool
Rok vydání: 2019
Počet stran: 370

„Jsi stvořená ze sněhu,“ varoval ji Mrazík. „Nemůžeš milovat smrtelníka.“ Zima ztrácela na síle, a spolu s ní i Mrazík. „Zrodila ses ze sněhu a budeš žít věčně. Ale jestli se dotkneš ohně, zemřeš.“

Dvůr moskevského velkoknížete sužují šarvátky o moc a zvěsti o nepokojích. Neznámí zbojníci drancují venkov, vypalují vesnice a unášejí dívky. Kníže se svými věrnými společníky vyrazí z města, aby nájezdníky porazili, a po cestě se setkává s mladíkem na nádherném koni.
Pouze Saša, mnich s válečnickým výcvikem, v „chlapci“ rozpozná svou mladší sestru, kterou její vesnice považuje za mrtvou nebo za čarodějnici. Když se Vasja se svými mimořádnými jezdeckými schopnostmi a nevysvětlitelnou mocí prokáže v bitvě, Saša si uvědomí, že musí zachovat její tajemství – jeho sestra je možná tím jediným člověkem, který může zachránit město před hrozbou z říše lidí i fantazie.

Katherine Arden narozena v Austinu ve státě Texas strávila první ročník střední školy ve francouzském Rennes. Poté, co byla přijata na Middlebury College ve Vermontu, odložila zápis o rok, aby mohla žít a studovat v Moskvě. Na Middlebury se specializovala na francouzskou a ruskou literaturu.
Po získání bakalářského titulu se přestěhovala na havajský ostrov Maui, kde se chopila všemožných prací, od psaní grantových žádostí a dělání palačinek po práci soukromé průvodkyně. Po roce na ostrově se přestěhovala do francouzského Brianconu, kde devět měsíců vyučovala. Poté se vrátila na Maui, kde strávila skoro rok, než se znovu vydala na cesty. Momentálně žije ve Vermontu, ale jeden nikdy neví…

Dívka ve věži je pokračováním fenomenální fantasy série. Na těchto stránkách ožívají ruské mýty a legendy, čjorti a třeba Mrazík, získávají reálnou podobu a nechávají své čtenáře strhnout na sebe veškerou pozornost. První díl, Medvěd a Slavík, mne doslova dostal do kolen, a proto jsem očekávala, že druhý díl půjde v jeho šlépějích. Nemýlila jsem se. Dokonalost sama.

Věřím, že vy, kteří čtete tuto recenzi, již máte za sebou první díl a nebojíte se, že by se v mém shrnutí objevilo něco, co bych vám nechtěně prozradila. Ale tak nějak předpokládám (možná i doufám), že se do této recenze začtou i ti, kteří zrovna nad touto sérií uvažují a nejsou ještě Medvědem a Slavíkem políbeni. Takže o co v knize jde? Jak máte všechny informace v oficiální anotaci, tak vám můžu slíbit, že i v tomto díle je Vasja naprosto úžasnou hrdinkou, silnou, odhodlanou, která si jde za svým snem. A ač se ji do cesty plete spousta překážek, pomocí přátel a rodiny dokáže mnoho těchto nástrah odklidit a když to nezvládne sama, má ještě Slavíka, který je s každou přečtenou stránkou lepší a lepší.

Velký zlom v jejím životě nastane ve chvíli, kdy se ocitne v Moskvě. Nejen tedy, že potká svou sestru, která ovšem nepřijme její návštěvu tak, jak si Vasja představovala, ale také pozná nové lidi, kterým by věřit neměla, ale na to musí postupně přijít sama. Já osobně jsem byla velmi překvapena, jak se někteří lidé, třeba Kasjan, vybarvili a také překvapena, co všechno báťuška Konstantin dokázal ještě napáchat.

„Skončí to, pomyslela si Vasja. Jednoho dne. Tenhle svět divů, kde pára v lázni může být stvořením, které pronáší proroctví. Jednoho dne tu budou jen zvony a procesí. Čjorti budou jen mlha a vzpomínka a chvění v obilném lánu.“

Autorce se tato série velmi podařila. Jsem nadšená, v jakém duchu se nesl druhý díl, Dívka ve věži, jak byl opět napínavý, akční a kolik magie (ovšem uvěřitelné), se do příběhu vešlo. Tyto knihy musí uchvátit každého čtenáře, který se do nich začte. Nedokážu si představit, že by se někomu nelíbilo, co čte. Je to pohádkové, ale tak nějak reálně, je tam magie, která ale ničím nepřesahuje náš svět (že by to byl jen sníh a žádná magie?), je tam plno akcí, ale také úsměvných scén.

Je pravdou, že mne tento díl už tak neokouzlil, jako první, protože tehdy to bylo něco nového, a teď už jsem tak nějak věděla, co mám čekat, ale stejně jsem se dočkala velkých překvapení a pořádného vzrušení. Jsem ráda, že můžu s klidným vědomím říct, že tento díl není jen nějaký výplněk, aby se série natahovala, ale skvěle popisuje Vasjinu životní cestu.
Na samém konci celého příběhu se dozvíte docela zajímavé informace, které vás rozhodně navnadí k přečtení závěrečného dílu. Určitě se máme na co těšit.

Suma sumárum, čtenáři, tohle si přečíst chcete. Je to úžasná série, která má v sobě nějaké kouzlo, jenž bude na vás působit a vy budete číst, dokud nedojdete k poslední stránce. Věřím a zároveň vám přeji, abyste si tuto knihu, spolu s Medvědem a Slavíkem, užili aspoň tak, jako já. Abyste se přenesli do studeného prostředí Moskvy, abyste pocítili stejnou závrať jako Vasja, třeba když uviděla kreml.

Hvězdné hodnocení:

Za recenzní výtisk děkuji Knihy Dobrovský, kde si knihu Dívka ve věži můžete zakoupit.

Díky za přečtení a mějte se fajn!
Daramegan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *